Cibona - Partizan: Nastavak tradicije

Ivor Krapac • utorak, 27.03.2007.

Košarkaši Cibone potvrdili su dominaciju u susretima s Partizanom pred svojim navijačima. Cibosi su i u trećem ovosezonskom međusobnom susretu u Draženovom domu slavili pobjedu nad beogradskom momčadi, napravivši prvi korak prema željenom plasmanu u finale NLB lige...

Bila je to utakmica koja je većim dijelom išla u Ciboninom smjeru, a da nije bilo velikog praznog hoda u drugoj polovici treće i početkom završne četvrtine, mogli bismo govoriti o besprijekorno odrađenom poslu. Ovako je ipak išlo nešto teže, čak i uz nepredviđeno čupanje u posljednjih šest minuta dostizanjem gostujuće prednosti od 64:59.

Slika 3 od 4.

Na koncu, cibosi su ipak imali ponekog aduta više, a prvi među njima bio je večeras odlični Bariša Krasić, koji je uz 18 poena imao i devet skokova, kao i vrijedan obrambeni učinak. Isti broj poena prikupio je i Brent Wright (11/11 iz slobodnih bacanja), dok se Davor Kus priključio s 14, a Chris Warren i obrambeno angažirani Andrew Wisniewski s po 11 poena.

U gostujućem sastavu najbolji je bio centarski dvojac, Predrag Drobnjak s 19 poena i šest skokova, te Nikola Peković sa 16 poena. U traženju Partizanovih antijunaka istaknuo se indisponirani Vonteego Cummings (pet poena, 2/9 iz igre uz 1/7 za tricu), a uz bok su mu bili i Kosta Perović (10 poena uz slabih 2/9 iz igre, samo tri skoka) i Uroš Tripković, zapažen jedino po pet osobnih pogrešaka.

Cibona je krenula u željenom smjeru već u početnoj fazi utakmice, s ranih šest poena Wisniewskog (dvaput u kontri nakon osvojenih lopti) za 11:4 na isteku četvrte minute. Jedine slabe točke bile su u lošoj kontroli obrambenog skoka u nekoliko situacija, te ranoj opterećenosti Martona Badera s tri osobne pogreške, uz kriterij sviranja praktički svakog kontakta kojem se nije dobro prilagodio.

Slika 1 od 2.

No, Baderov odlazak na klupu značio je priliku za Krasića, koji je već na ulasku u igru naznačio da će ovo biti njegova večer. Sa šest poena odveo je domaće do 17:6, pa sigurnih 22:12 u devetoj minuti, a dvije uzastopne trice Kusa u završnici četvrtine povisile su prednost na 29:15. I potaknule dotad potpuno mirne tribine na glasnije navijanje.

U drugoj četvrtini vidjeli smo sličan tijek događanja. Gosti iz Beograda nisu imali prava napadačka rješenja za Ciboninu zonu i prednost domaćih nije se spuštala ispod osam poena razlike. Na taj zaostatak Partizan je stigao Tepićevom tricom za 35:27 u 17. minuti, no u nastavku su se cibosi odvojili do 43:29, pa pretrpjeli manji udarac Cummingsovom tricom u zadnjoj sekundi poluvremena za 43:32 pri odlasku na 15-minutni odmor.

Cibona nije posustala ni u prvom dijelu treće četvrtine. Sve je išlo po njihovim željama do Wrightovog koša i dodatnog bacanja za vodstvo od 55:40 na isteku 25. minute, da bi se nakon toga dogodio teško shvatljivi pad. Izostala je brzina distribucije lopte protiv agresivne gostujuće obrane s puno udvajanja, a šutevi s distance nisu ulazili, dok je s druge strane Predrag Drobnjak utrpao tri trice (jednu od table) i dodao još dva poena u smanjenju na prijetećih 57:55 na ulasku u posljednjih deset minuta.

Ako cibosima to nije bilo dovoljno za buđenje, ono što se dogodilo u nastavku zasigurno jest. Beograđani su Kecmanovim košem i dodatnim bacanjem prvo okrenuli na 58:57, svoje prvo vodstvo nakon početnih 2:0, a malo kasnije Cummingsovim polaganjem u kontri povisili prednost na 64:59. Do kraja je bilo nešto manje od šest minuta.

Slika 2 od 3.

Cibonini igrači u tom razdoblju gotovo punih deset minuta nisu zabili iz igre, a taj dugi post prekinuo je večerašnji junak Krasić, uz tricu za smanjenje na 64:62 i vrlo dobar obrambeni posao na Drobnjaku do kraja susreta. Wisniewski se priključio tricom za preokret i vodstvo od 65:64, Warren zabio za 67:64, a Wis okončao tu lijepu seriju uz pogođeno slobodno za mirnijih 68:64.

Partizan je do kraja samo jednom bio na tri poena zaostatka, ali utakmica je praktički tu već bila izvan njihove kontrole. Wright i Warren su iz slobodnih bacanja bili mirniji nego Peković na drugoj strani, a posljednja gostujuća nada nestala je neuspješnom realizacijom dva uzastopna napada u završnoj minuti, prvo uz Cummingsovo probijanje, a potom s Drobnjakovim šutem za tricu u tablu pri minusu od 74:68.

Dražen Anzulović i njegovi igrači su, tako, izborili prvu od dvije meč-lopte za prolazak u finale, u četvrtak u Beogradu.