Smjena na vrhu

Dalibor Kraljik • nedjelja, 11.03.2007.

Odigrano je 24. kolo francuskoga košarkaškoga prvenstva u kojem je Nancy pobjedom nad Reimsom, uz Roanneov poraz kod Le Mansa, preuzeo vodeću poziciju na prvenstvenoj tablici. Od ostalih utakmica izdvajamo Strasbourgovo deklasriranje Chalon/Saonea…

Adecco ASVEL - Besancon

Asvel je na domaćem parketu igrao protiv Besancona. Asvel je ušao u utakmicu pobjedom u prvoj četvrtini (23:20), a u drugoj s 28:25 udvostručuje prednost do kraja prvoga poluvremena (51:45).

Besancon pruža nešto bolju igru u nastavku utakmice dobivši treću četvrtinu s 20:19 i tako malo smanjivši zaostatak za Asvelom (70:65). U posljednjoj četvrtini gosti ipak solidnom igrom na razini cijele utakmice pobjeđuju s 26:23 za konačnih 96:88.

Vincent Masingue je postigao 21 poen i šest skokova u domaćoj pobjedi, dok je John Ford postigao 18 poena i pet skokova za Besancon. Za istu je momčad Tomislav Ružić igrao gotovo cijelu utakmicu (36 minuta) i postigao 11 poena (4/5) i sedam skokova.

Bourg - Dijon

Pretposljednji je Bourg umalo iznenadio Dijon, momčad gornjeg dijela prvenstvene ljestvice. Domaći su dobro krenuli u utakmicu. Imali su 15:7 nakon prve četvrtine, izgubili su drugu s 22:17, ali su još uvijek bili na tri poena prednosti (32:29).

U prvoj je četvrtini nastavka Bourg i dalje bolja momčad na parketu. S rezultatom 19:14 u trećoj četvrtini domaći odlaze na 51:43 i prednost s početka utakmice (osam poena). Međutim, u posljednjih se deset minuta rasplinulo sve ono dobro što je Bourg do tada napravio. Dijon dobiva četvrtu četvrtinu s 26:16, okreće rezultat i pobjeđuje s dva mala, ali dovoljna poena razlike (69:67).

Kod Bourga najučinkovitiji Ludovic Chelle s 22 poena, a kod Dijona T. J. Lux s 15 poena i osam skokova. Ivan Grgat je odigrao 25 minuta za Bourg te postigao devet poena (3/7) i 12 skokova.

Slika 2 od 2.

Clermont - Le Havre

Dvije su momčadi donjega dijela prvenstvene ljestvice, Clermont i Le Havre, odigrali međusobni susret. Gosti su u prvoj četvrtini poveli s 21:19, da bi do kraja poluvremena s 24:18 došli do osam poena razlike (45:37).

No, u trećoj četvrtini Le Havre ostaje tek na 15 poena, dok je Clermont postigao 26. Takvim rezultatom domaćin okreće rezultat i prelazi u vodstvo (63:60). U posljednjoj četvrtini slična situacija; Clermont 22, Le Havre 17, za konačnih 85:77.

Dva Tonya najučinkovitiji pojedinci utakmice: Skinn 21 poen za Clermont, a Stanley 19 za Le Havre.

Gravelines - Cholet

U Gravelinesu su Gravelines i Cholet igrali zanimljivu neizvjesnu utakmicu s nekoliko rezultatskih preokreta. Prva je četvrtina utakmice završila rezultatom 18:14 za Cholet. No, u slijedećoj četvrtini Gravelines postiže 14 poena više (25:11) i dolazi do deset poena prednosti (39:29).

U prvoj četvrtini nastavka Cholet s 22:9 ne samo da dostiže, nego i prestiže Gravelines (51:48) i ima prednost od tri poena na ulasku u posljednjih deset minuta igre. Međutim, posljednja četvrtina donosi novi preokret; Cholet ubacuje 14, a Gravelines deset poena više (24), za 72:65 na kraju utakmice.

Rickey Paulding (21 poen) i Uche Nsonwu-Amadi (15 poena, 12 skokova) su bili najbolji igrači domaće momčadi, a Antonio Grant (15 poena) i Nando De Colo (14 poena) u gostujućoj.

Hyeres-Toulon - Paris

U Toulonu je odigrana teška utakmica i za domaći Hyeres-Toulon i za goste iz Pariza u kojoj smo pobjednika dobili tek u produžetku. Paris je poveo s 23:22 u prvoj četvrtini. U drugoj domaći bolje igraju i s 21:15 prestižu goste (43:38).

U trećoj se četvrtini gosti vraćaju u utakmicu. Dobivaju trećinu s 24:16 i prelaze u vodstvo (62:59). No, Hyeres-Toulon ne želi izgubiti utakmicu; u posljednjoj četvrtini dostiže Paris i izjednačava na 77:77 tako da će pobjednika dati tek produžeci. Domaćinu je bio dovoljan samo jedan da s minimalnom razlikom 14:13 dođe do teškom mukom ostvarene, ali zaslužene pobjede (91:90).

Derrick Obasohan je odigrao izvrsnu utakmicu u kojoj je „ugradio“ 27 poena u pobjedu svoje momčadi. Larry Stewa je s 19 poena i deset skokova bio najučinkovitiji igrač gostujuće momčadi.

Le Mans - Roanne

Le Mans je odličnom igrom pobjedio Roanne i tako ga skinuo s prvoga mjesta. Zanimljivo je da je Roanne vodio gotovo cijelu utakmicu, ali da ipak nije uspio otići do kraja i ubilježiti osamnaestu ovosezonsku pobjedu.

U prvoj je četvrtini bilo 18:14, a na poluvremenu 39:33 za Roanne. U trećoj četvrtini Le Mans s 18:16 smanjuje prednost gostiju na 55:51, da bi u posljednjoj četvrtini domaćin s 24:11 uništio Roanne i detronizirao ga s prvenstvene tablice. Konačni rezultat, Le Mans 75, Roanne 66.

Eric Campbell je ubacio 23 poena za Le Mans, a Marc Salyers 17 za Roanne. Sandro Nicević je odigrao 31 minutu u domaćem dresu postigavši 12 poena (5/12), tri asistencije i jedan skok.

Reims - Nancy

Slika 1 od 1.

Nancy je odlično iskoristio Roanneov poraz pregazivši u gostima posljednjoplasirani Reims i tako preuzeo vrh prvenstvene ljestvice. U prvoj četvrtini Nancy dolazi do devet poena prednosti (26:17), da bi na isteku poluvremena već imao +28 (55:27).

U nastavku utakmice Nancy igra istim tempom; treću četvrtinu dobiva s 24:18 i u završnu četvrtinu ulazi s 34 poena razlike (79:45). U posljednjoj četvrtini gosti malo smanjuju tempo svoje igre, tako da Reims s 18:14 uspijeva smanjiti konačni rezultat na „samo“ 30 poena razlike (93:63).

Markus Carr i Antoine Mendy su postigli po 13 poena za Reims, dok je Tariq Kirksay s 25 postignuta poena bio najbolji pojedinac gostujuće momčadi.

Strasbourg - Chalon/Saone

Nije veliko iznenađenje što je Nancy deklasirao Reims, ali da je Strasbourg još većom razlikom „razmontirao“ na ljestvici susjedni za jedno mjesto boljeplasirani (3.) Chalon/Saone, pravo je iznenađenje.

U prvoj se je četvrtini Chalon/Saone još koliko-toliko držao (21:18), ali u drugoj četvrtini Strasbourg odlazi na 11 poena prednosti (43:32). U trećoj četvrtini isti scenarij; Strasbourg postiže 27, a Chalon/Saone 20 poena, što su već 18 poena razlike (70:52). Knock-out je stigao u posljednjoj četvrtini u kojoj Strasbourg s 24:11 postavlja konačnih velikih 31 poen razlike (94:63).

Sacha Giffa je postigao 19 poena i šest skokova za Strasbourg, dok je Terrell Everett s 20 postignutih poena bio jedini dvoznamenkasti igrač kod gostiju.

Orleans - Pau-Orthez

Pau-Orthez je gostovao u Orleansu u kojoj je pomalo iznenađujuće porazio domaću momčad. Već je u prvoj četvrtini otišao na 28:17, da bi u drugoj s 24:15 povećao prednost na 54:32.

U trećoj se četvrtini nastavlja dobra igra Pau-Ortheza koju dobiva s 23:14 za 31 poen razlike (77:46). U posljednjoj se četvrtini Orleans malo pribrao, pobijedio s 15:10, ali to je bilo tek dovoljno za konačni poraz 87:61.

Zeb Cope je postigao 12 poena za Orleans, a Michael Wright 19 za Pau-Orthez.

Francuska košarkaška liga, 24. kolo, rezultati: Adecco ASVEL - Besancon 96:88, Bourg - Dijon 67:69, Clermont - Le Havre 85:77, Gravelines - Cholet 72:65, Hyeres-Toulon - Paris 91:90pp., Le Mans - Roanne 75:66, Reims - Nancy 63:93, Strasbourg - Chalon/Saone 94:63, Orleans - Pau-Orthez 61:87.

Francuska košarkaška liga, poredak nakon 24. kola: 1. Nancy 17 - 7, 2. Roanne 17 - 7, 3. Chalon/Saone 16 - 8, 4. Strasbourg 15 - 9, 5. Pau-Orthez 14 - 10,…