Leeds izgubio u Istanbulu, Arsenalu mala prednost

Marko Breljak • petak, 07.04.2000.

U utakmicama polufinala Kupa Uefe nogomet je ostao po strani zbog tragičnog incidenta koji se dogodio u Istanbulu. Večer prije utakmice između Galatasaraya i Leedsa veliki broj Engleza zabavljao se u centru Istanbula, koji nudi vrhunsku noćnu zabavu. Prema pisanju turskog tiska, Englezi su malo pretjerali i sve je završilo tragično po dvojicu navijača Leedsa koji su izbodeni na smrt.

Uefa je dala blagoslov da se utakmica ipak odigra uz pojačane mjere sigurnosti. Privedeno je trinaest navijača Galatasaraya koje se sumnjiči da su bili upleteni u incident. U polemiku se uključio i britanski premijer Tony Blair, koji nije želio optužiti nikoga prije detaljne istrage o incidentu. Englezi se nadaju kako ovaj incident neće utjecati na njihovu kandidaturu za World Cup 2006. godine.

U utakmici, koja je započela minutom šutnje, Arsenal je s francuskim Lensom odigrao 1:0. Upravo taj rezultat trener Wenger poželio je u izjavi prije utakmice. Ipak, Wenger, unatoč solidnom rezultatu nema baš razloga za veselje jer su njegovi izabranici odigrali jednu prilično lošu utakmicu. Gostujućoj ekipi su na Highbury Parku nedostajala čak šestorica igrača iz početne postave, no ipak su mogli izvući bolji rezultat. Jedini gol na utakmici postigao je Bergkamp u 2. minuti utakmice. Petit je poslao jednu dubinsku loptu koju je Nizozemac sjajno prihvatio, zaobišao istrčalog vratara Warmuza i s ruba šesnaesterca poslao loptu u praznu mrežu. Kanu je u 9. i 18. minuti u dvije gotovo identične situacije sa samo nekoliko metara glavom pucao ravno u Warmuza. To je bilo sve što smo vidjeli u rastrganom prvom dijelu. Gosti u nastavku dodaju gas i sve više potiskuju nervozne Engleze. Najizgledniju priliku za Lens propustio je realizirati Nouma, koji je sa dva metra neometan pogodio samo gredu.

Davor Šuker ušao je u igru u 83. minuti i u prvoj svojoj akciji loptu dobivenu od Ljundberga obranio mu je Warmuz. Bila je to i najbolja prigoda za topnike u nastavku. Ovim rezultatom šanse ostaju podjednake. U uzvratu treba očekivati još bolji Lens, ojačan za nekoliko igrača, i Arsenal, koji će preko svojih napadača pokušati zabiti gol iz protunapada. Gol koji bi im vjerovatno donio finale.

Hakan Sükür

U Istanbulu su igrali Galatasaray i Leeds, ali je vrlo značajna utakmica za oba kluba uvelike poremećena gore navedenim incidentom. Sreća po Turke što je utakmica ipak odigrana jer su protiv Leedsa izvukli sjajnih 2:0. Poveli su domaćini "engleskim" golom Sukura u 13. minuti. Arif je nabacio loptu na peterac, gdje je pokraj dva igrača Leedsa, najviši Sukur te glavom pogađa mrežu nemoćnog Martyna. Jedna od najmlađih momčadi engleske lige, Leeds, pokušavala je kontrama iznenaditi iskusnu tursku momčad. Ipak, kazna za neiskustvo stiže u najgore vrijeme, u 44. minuti. Obrana gostiju nije reagirala na jedan centaršut ubačen iz slobodnog udarca i u gužvi je Brazilac Capone uspio ugurati loptu u mrežu. Nogometaši sa Otoka dominirali su cijelu utakmicu, ali zrele prigode nisu uspjeli iskoristiti Bridges, Kewell i Bowyer.

Rezultat od 2:0 osigurava značajnu prednost Galatasarayu. Iskustvo Hagija, Sukura, Popescua i Taffarela trebalo bi biti prevaga za Turke. Dodatni hendikep za Leeds biti će neigranje Bowyera koji je zaradio žuti kraton u noćašnjoj utakmici i neće moći igrati u uzvratu. Upravo mladost i borbenost Engleza, pred prepunim Elan Roadom, biti će jamac za neizvjesnu utakmicu. Englesko finale ipak možda i nije tako nedostižno.