Vodeni sportovi

Šibenik - Sintez: Šibenik slavi usprkos porazu

Marko Kljaić, Ivana Jurica • srijeda, 09.05.2007.

Šibenik je danas ugostio prvu utakmicu finala LEN Kupa. Domaćini su maestralno otvorili utakmicu protiv ruskog Kazana, ali je iskustvo gostujuće momčadi bilo presudno u današnjem susretu...

Šibenik – Sintez Kazan 10:12 (5:2, 3:4, 1:4, 1:2)

Šibenik, bazen u Crnici, gledatelja 1 000

Šibenik: Petričević (7 obrana), Sabioni, Kratochvil 1, Letica 3, Petković 2 (2), Zeljak, Rončević, Lončar, Sukno 3, Burić 1, Paškvalin, Samodol, Vrebac, trener: Ivica Tucak.

Sintez Kazan: Maksimov (9 obrana), Basik, Katkov, Ikodinović 4 (2), Savić 2, Belofastov 1, Fatuhadinov, Schwerwitis 3, Gojković 1, Zakirov 1, Elizakov, Zinurov, Živčikov, trenerVladimir Zaharov.

Peterci: Šibenik 2/2, Sintez Kazan 2/2

Suci: Carlo Salino (Italija) i Kiszelly Gabor (Mađarska)

Veliki dan za šibenski i hrvatski vaterpolo. Šibenik u finalu LEN Kupa protiv Sinteza iz Kazana. Odlična atmosfera na tribinama Gradskog plivališta u Šibeniku uvelike je pomogla domaćim igračima, no do pobjede je nedostajalo samo malo iskustva.

Prvu četvrtinu su Šibenčani otvorili bez ikakvog respekta prema protivnicima. U trećoj minuti poveli su pogotkom Burića s centarske pozicije. Vodstvo je povećao u slijedećoj minuti Ivan Sukno prekrasnim pogotkom s vanjske pozicije. Nevjerovatnih 3:0 za domaće postavio je Antonio Petković udarcem s pet metara.

Slika 2 od 3.

Gosti su prvi pogodak postigli tek u petoj minuti golom Vladimira Gojkovića. U slijedećem napadu Boris Letica povisuje na 4:1. Šibenčani i dalje igraju hrabro i bez respekta prema protivniku. Do kraja prve dionice golove su još postigli Ikodinović za Sintez i Sukno za Šibenik za rezultat 5:2.

Drugih osam minuta bilo je puno izjednačenije. Rusi polako hvataju ritam i sustižu rezultat. Prvo Savić smanjuje na 5:3 na samom početku. Sukno ubrzo povećava na +3 s igračem više u bazenu. Nakon toga Sintez golovima Zakirova i Schwerwitisa dolazi na pogodak zaostatka. Petković drugim pogotkom s pet metara podiže prednost.

Rusi su imali priliku izjednačiti rezultat, ali čini se da su još uvijek zbunjeni odličnom igrom naših mladih vaterpolista. Belofastov je minutu prije kraja smanjio na samo pogodak zaostatka, no odličan Letica u posljednjoj sekundi donosi Šibenčanima dva pogotka prednosti.

Slika 1 od 2.

Poslije kratkog odmora Rusi polako pokazuju svoje iskustvo i preokreću susret u svoju korist. Na scenu stupaju Schwerwitis i Ikodinović koji sa po dva pogotka prvi puta dovode goste u vodstvo od 10:9. Jedini pogodak za Šibenčane u trećoj četvrtini postigao je Letica na samom početku za 9:7.

Nakon toga igra domaćina potpuno pada i ruska momčad dolazi do pobjede. Prvo Savić s igračem više stvara prednost gostima od dva pogotka. Šibenčani u nekoliko navrata ne uspjevaju postići pogodak s igračem više, ali ih odlična igra u obrana spašava od većeg zaostatka.

Minutu i pol prije kraja Kratochvil napokon pogađa za 10:11 s igračem više. Odličan Nikola Paškvalin izborio je još jedno isključenje gostujućih igrača, ali niti ovaj puta Šibenik nije uspio postići pogodak. Posljednji pogodak na utakmici postigao je Ikodinović za 12:10 za Sintez.

Najbolji strijelci za Šibenik su bili Ivan Sukno i Boris Letica sa po tri pogotka, dok je za Kazan Ikodinović postigao četiri pogotka a Schwerwitis tri. Obje momčadi su bile dva puta uspješne s pet metara.

Iako su poraženi, vaterpolisti Šibenika dobili su zaslužen pljesak svih prisutnih na bazenu. Mlada momčad koja je pomalo iznenađujuće stigla u finale pokazala je odličnu igru. Obrana je djelovala vrlo sigurno, što je pomoglo vrataru Petričeviću da skupi šest obrana. Nedostajalo je malo više iskustva i hrabrosti u napadu pa da domaći igrači dobe čistu desetku za današnju igru.

Gosti iz Kazana su dobar dio susreta djelovali zbunjeno jer sigurno nisu očekivali ovakvu odličnu igru svojih protivnika. Utakmicu su uspjeli preokrenuti u svoju korist isključivo odličnom igrom Ikadinovića i Schwerwitis u drugom dijelu. Iako su se današnjom pobjedom približili naslovu, čeka ih težak posao u uzvratnom susretu.