Sezona iz snova

Ivana Jurica • utorak, 22.05.2007.

U svojoj trinaestoj prvoligaškoj sezoni Nogometni klub Šibenik stigao je do svog najvećeg uspjeha u sedamdeset i pet godina dugoj povijesti. Nakon tri drugoligaške sezone vratio se u elitni razred hrvatskog nogometa i odigrao sezonu za pamćenje...

Niti najveći optimisti nisu vjerovali da će Šibenik ove sezone završiti na četvrtom mjestu tablice, odmah iza Dinama, Hajduka i Zagreba. Bilo je puno više onih koji su prognozirali ekspresni povratak u Drugu ligu. No, tako nisu mislili igrači, vođeni trenerima Pudarom i Karabegom te upravom, pa je Šibenik s pravom ove sezone nosio epitet najugodnijeg iznenađenja lige.

Za Šibenik su ove sezone nastupila čak 34 igrača (prosječna starost 23,79). Najveću minutažu sakupio je Marko Kartelo, ujedno i najbolji strijelac Šibenika u ovoj sezoni (2 880 minuta – 32 utakmice). Odmah iza njega su Čavlina (2 520 minuta – 28 utakmica), Čaval (2 219 minuta – 28 utakmica), Čagalj (2 056 minuta – 25 utakmica), Kwedi (1 985 minuta – 23 utakmice), ...

Slika 2 od 3.

Iako je proljetni dio sezone bio član Hajduka, Ante Rukavina još je uvijek najbolje ocijenjeni igrač Šibenika (prosječna ocjena 6,68). Odmah iza njega je još jedan hajdukovac koji je u Šibeniku bio na posudbi, Nikola Kalinić (6,56). Slijede Gović (6,38), Kartelo (6,28), J. Bulat (6,28), Jurić (6,25), Čagalj (6,20), ... Samo su Gović i Čagalj povećali svoje ocjene u proljetnom dijelu sezone, svi ostali bilježe manje ocjene nego na kraju jesenskog dijela prvenstva.

Osvojeno je četrdeset i devet bodova (49,5 %), a u domaćim utakmica čak 70,6 % bodova (u gostima 27,1 %). Postignuto je ukupno pedeset golova, u svakom poluvremenu po dvadeset i pet. U samo četiri utakmice nije postignut pogodak (sve u proljetnom dijelu prvenstva), dok su mreže šibenskih vratara ostale netaknute devet puta. Najviše golova Šibenik postiže u razdoblju od 31. – 45. minute (petnaest), dok najviše prima od 61. – 75. minute (dvanaest).

Najbolji strijelac je Kartelo sa deset golova, Rukavina je upisao osam, Gović pet, Čaval i Kalinić po četiri, Batur i Franja po tri, ... Zanimljivo je da su tri najbolja strijelca većinu svojih golova postigli na domaćim utakmicama, u gostima su manje efikasni. Tako je Kartelo sedam puta poentirao kući, a samo tri puta u gostima, Rukavina je od osam pogodaka pet upisao kući, Gović je četiri puta bio strijelac kući, a samo jednom u gostima.

Najbolji asistenti su Čaval i Gović sa po sedam asistencija. Za Šibenik je svirano šest jedanaesteraca od kojih je pet iskorišteno. Četiri različita igrača izvodila su jedanaesterce (Guć, Špalj, Kartelo i Kalinić). Protiv Šibenika svirana su dva jedanaesterca, oba za Varteksa. Četiri crvena kartona dobili su igrači Šibenika, od čega dva Igor Čagalj, a po jedan Ante Bulat i Alen Šubić.

Slika 1 od 2.

U trideset i tri utakmica igrači Šibenika dobili su 72 žuta kartona ili 2,18 po utakmici. Najviše su ih dobili J. Bulat i Kwedi, po sedam, slijede petorica igrača sa po pet žutih kartona (Schildenfeld, Kartelo, Gabriel, Čaval, Gović), ... Razlozi dobivanja žutih kartona: četrdeset i dva zbog preoštrog starta, dvanaest zbog nesportskog ponašanja, osam zbog povlačenja za dres, osam zbog prigovora, jedan zbog igranja rukom i jedan zbog naguravanja sa suparnikom.

Puno više utakmica odigrali su Šibenčani u plavim dresovima (dvadeset i jednu). Zabilježili su jedanaest pobjeda, pet remija i pet poraza, uz gol razliku 37:25. U narančastim su dresovima odigrali dvanaest utakmica i imaju tri pobjede, dva remija i sedam poraza, gol razlika 13:22. Kući su samo jednom nastupili u narančastim dresovima i tada su Dinamu nanijeli jedini poraz u ovogodišnjem prvenstvu. U gostima su uglavom nastupali u narančastim dresovima (jedanaest puta).

Do 26. kola Šibenčane je vrlo uspješno vodio Ivan Pudar. U tom je razdoblju upisao dvanaest pobjeda, četiri remija i devet poraza, uz gol razliku 38:33. Nakon njegova odlaska u Hajduk na klupu Šibenika sjeo je njegov dotadašnji pomoćnik Anel Karabeg. On je u osam utakmica upisao dvije pobjede, tri remija i tri poraza, uz gol razliku 12:14.

Iako je iza njih vrlo uspješna sezone vremena za prevelika slavlja nema. Igrači su dobili slobodno do sredine lipnja (još se uvijek ne zna točan datum), a pred upravom je sada najteži dio zadatka. Pokušati zadržati glavne igrače, te dovesti još poneko pojačanje kako bi Šibenik i u idućem prvenstvu imao zapaženu ulogu.