Zadar jednom nogom prvoligaš

Ivana Jurica • nedjelja, 27.05.2007.

Prvi susret kvalifikacija za ulazak u Prvu HNL apsolutno je protekao u dominaciji drugoplasirane momčadi Druge HNL, Zadra, koji je napravio ogroman posao uoči uzvrata. Zadrani su u Stanovima svladali Pulu s visokih 3:0 i došli na korak od povratka u Prvu HNL nakon dvije sezone drugoligaškog nogometa...

Početne minute protekle su u ispitivanju snaga. Zadar je do prednosti stigao već u dvanaestoj minuti utakmice nakon čega mu je bilo puno lakše igrati. Raspoloženi Dragan Župan izveo je prvi korner za Zadar s lijeve strane, a napadač Želimir Terkeš je podmetnuo glavu i pogodio za veliko slavlje prepunih Stanova.

Slika 3 od 4.

I dok je Pula bila stidljiva, Zadar je cijelo vrijeme imao više loptu u svom posjedu i stvarao je priliku za prilikom. Već devet minuta nakon vodećeg gola, strijelac Terkeš našao se u još jednoj dobroj prilici, ali je njegov udarac završio preko Ivešinog gola. Najveću opasnost obrani Pule predstavljali su korneri Zadra koje je odlično izvodio razigrani Župan. Nakon jednog takvoga Leonardo Barnjak pucao je glavom, ali nije uspio ponoviti Terkeša i dvanaestu minutu.

Prvi udarac prema golu Danijela Subašića momčad trenera Stanka Mršića uputila je tek u 36. minuti. Svoj je udarac okušao kapetan gostiju Darko Raić-Sudar, ali je njegova lopta otišla visoko preko gola Subašića. Bio je to ujedno i jedini pokušaj Puljana prema golu Zadra u prvom dijelu.

Na drugoj strani, Zadar je bio rastrčan i do nove prilike stigao je već u 41. minuti – Mujdža je pucao sa 14-15 metara, ali je Iveša, najbolji u pulskim redovima, njegov udarac obranio. I kada se očekivao odlazak na odmor Zadar je udvostručio svoju prednost. Jednu neodlučnost Iveše i njegovog obrambenog igrača iskoristio je opasni Terkeš oduzevši im loptu. Iveši nije preostalo ništa nego da ga sruši, sudac Svilokos pokazao je na bijelu točku odakle je siguran izvođač bio Župan.

Slika 1 od 2.

Dva gola minusa primorala su trenera Pule Mršića da u nastavku pokuša promijeniti stanje snaga na travnjaku. Uveo je Babića i Selaka, ali bitnijih pomaka u igri Pule nije bilo. Zadar je, pak, i dalje stvarao prilike, a u promašajima se isticao Terkeš (u 63. i 64. minuti). Pula je prvi put u nastavku zaprijetila u 57. minuti preko Marka Radasa, ali njegov udarac iz prekida otišao je visoko preko gola.

U 67. minuti Zadar je stigao i do trećeg pogotka. Jedan kontakt Mahira Iftića i Dragana Tadića sudac Svilokos okarakterizirao je prekršajem Iftića za najstrožu kaznu. Siguran realizator bio je Barnjak. Niti tri pogotka viška nisu zadovoljila momčad Zadra. Dapače, momčad Dalibora Zebića i dalje je napadala i tražila i četvrti pogodak u Ivešinoj mreži.

Jedini udarac u okvir Subašićeva gola Pula je uputila u 68. minuti. Tada je Radas izveo vrlo neugodan slobodan udarac koji je vratar Zadra obranio. U 75. minuti Zadranin Tadić nanizao je trojicu igrača Pule, ubacio u sredinu za Barnjaka koji nije uspio prihvatiti loptu. Dvije minute kasnije udarac je još jednom iskušao i Terkeš, još jednom neprecizno. Odličan je pokušaj imao i mladi Marin Tomasov, ali je njegov vrlo snažan udarac Iveša odbio u korner.

Slika 2 od 3.

Iako su uvjerljivo gubili, Puljani nisu uspjeli, osim neugodnog udarca Radasa, ozbiljnije zaprijetili vrataru Zadra. Igrala je Pula jako loše, nedopustivo loše za momčad koja se bori za ostanak u Prvoj ligi. Zadar, na drugoj strani, posve zasluženo slavi. Tijekom cijele utakmice bio je bolji protivnik i mogao je i uvjerljivije pobijediti Pulu. Stigao je Zadar tako na korak do Prve lige, konačna potvrda stiže u srijedu na Verudi.