Zadar novom pobjedom među najbolje

Zoran Zdelar • srijeda, 30.05.2007.

Nogometaši Zadra slavili su i u uzvratnoj utakmici doigravanja za popunu posljednjeg mjesta u Prvoj HNL. Nakon što su na domaćem terenu slavili s 3:0, danas su u Puli na Verudi pobjedom od 3:2 potvrdili svoje mjesto u društvu najboljih za sljedeću sezonu...

Nakon današnje uzvratne utakmice doigravanja za popunjavanje posljednjeg mjesta u Prvoj HNL poznato je tko će se kao 12. član ugurati među prvoligaše. Puljani su se gotovo sami eliminirali nakon što su u Zadru na stadionu Stanovi dozvolili protivniku da povede rezultatom 3:0. U toj utakmici napravili su čak dva prekršaja za kazneni udarac, a Zadrani to nisu bili propustili iskoristiti.

Ostala je Puljanima tako iznimno mala nada da će u uzvratu nekim čudom uspjeti izboriti ostanak, ali ipak nisu bili dovoljno dobri. Čak je i među igračima vladalo mišljenje da malo toga mogu učiniti na svom stadionu, a to se i potvrdilo. Osim što su se morali nositi s velikim rezultatskim minusom, Puljani su nastupali i bez suspendiranih Iveše i Radasa, što je bio dodatan uteg njihovih nadama.

Domaćini su na Verudi ipak uspjeli stići do vodstva iznimno rano. Raić-Sudar u 8. minuti iznenadio je bivšeg mladog reprezentativca, Subašića, snažnim i preciznim udarcem s 30-ak metara. Vratar Zadra nije stigao čak ni reagirati na ovaj udarac. Na krilima ranog vodstva krenuli su po novi pogodak agresivnom igrom i Zadrani su bili stisnuti na svoju polovicu terena. Puljani propuštaju nekoliko vrlo dobrih prilika i zbog toga su pred kraj prvog poluvremena kažnjeni.

Terkeš je uspio glavom izjednačiti na asistenciju Rožića u 42 minuti. Tim pogotkom rasplinula se nada Puljana u eventualno dostizanje vodstva, a nakon što im je isključen Maksimović znali su da su odigrali svoju posljednju utakmicu u Prvoj HNL, barem do nekih sretnijih dana. Tražio je, naime, Maksimović od suca Ivana Bebeka dosuđivanje jedanaesterca u 49. minuti, a on mu je zbog nesportskog ponašanja pokazao put do svlačionice.

Do 70. minute igralo se tek toliko da se približi kraj utakmice, ali nakon toga u nekoliko minuta padaju tri pogotka. U 70. Surać zahvaljujući Burčulu zabija za 1:2, ali samo dvije minute kasnije njegov pogodak svojim poništava Halilović. U 74. minuti Terkeš odnosi titulu igrača utakmice nakon što zabija za definitivnu potvrdu plasmana u Prvu HNL.

Vraćaju se tako Zadrani u Prvu ligu nakon dvije provedene godine u drugoligaškom društvu. Stanovi će ponovno ponijeti titulu najmanjeg prvoligaškog travnjaka u Hrvata, dok Puljanima preostaje teška situacija u kojoj se moraju konsolidirati. Gradska i županijska vlast im je prije prve utakmice zaprijetila kako u slučaju ispadanja gube veći dio potpore, a ona će im prema svemu sudeći biti neophodna u snažnoj konkurenciji Druge lige.

Pula – Zadar 2:3 (ukupno 2:6)