1. Hrvatska nogometna liga, 6. kolo, 25.08.2007., Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 5000
Suci: Ivo Krečak (Šibenik), Dujela (Zadar), Kraljević (Zadar)
Krunoslav Lovrek 47'
Zagreb

Hajduk - Zagreb: Spašavala "Božica Fortuna"

Bernard Jurišić • subota, 25.08.2007.

Hajduk je još jednom domaćom pobjedom obavio željeno, osvojio tri boda, ali nikoga nije uvjerio da ima mjesta nadanju u senzaciju u Genovi. Nakon dobrih 45 minuta Hajduk je vodio s 2:0, a pobjedu je panično spašavao u posljednjim trenucima...

Goran Rubil
77'
Ivan Parlov
46'
11
Josip Šoljić
64'
Miroslav Blažević

Oba trenera u utakmicu su krenula s debitantom u prvih 11, Ćutuk s Peraićem na desnom boku, Blažević s Mehmedagićem kao zadnjim čovjekom obrane.

Prvih desetak minuta trajalo je "ispitivanje snaga" i Hajdukovo kruženje po Zagrebovoj polovici. Hrgović je prvi zaprijetio Stojkiću snažnim udarcem u 12. minuti, no vratar Zagreba je dobro postavljen.

Slika 1 od 2.

Prvi pravi napad Hajduka donio je vodstvo. Cernat donosi loptu Bartoloviću na 20 metara, ovaj cilja i pogađa donji desni kut Zagrebovih vrata za 1:0.

Tri minute kasnije Bartolović je asistent za Rukavinu, koji munjevito prolazi pored Nadarevića i gađa suprotni kut, no Stojkić je spreman. Prvu Zagrebovi prijetnju složio je Ibričić, koji s 20 metara snažno puca, no pogađa vanjski dio vratnice Hajdukovog gola.

U 20. minuti Rukavina još jednom kao šilo prolazi kroz obranu Zagreba i dolazi do Stojkića koji njegov udarac brani, a loptu na drugoj vratnici Kalinić loše zahvaća i promašuje praznu mrežu. No, ispravio se sedam minuta kasnije.

Andrić poslužuje Rukavinu u naletu, no ovaj je zakomplicirao situaciju, a lota se odbila do Kalinića. Hajdukova "devetka" ne oklijeva, snažno gađa suprotni kut Stojkićevog gola i trese mrežu za 2:0.

U završnici poluvremena "pjesnici" su se trgnuli i mogli smanjiti. Najprije Grgić nije iskoristio nesporazum u obrani Hajduka i natjerao Balića na odličnu obranu nogom, a u posljednjoj minuti Čutura iz slobodnog udarca s 20 metara trese gredu nemoćnog Balića.

Mogao je i Hajduk povisiti nakon odlične, brze koprodukcije napadačkog terceta, no Bartolović je poslao loptu malo preko grede. Sve u svemu, Hajduk je za poluvrijeme odnio zasluženu prednost.

Slika 2 od 3.

Drugo poluvrijeme Zagreb je otvorio na najbolji mogući način. Tek ušli Parlov izmiješao je Hajdukove stopere i ostavio Lovreku loptu na udarac. Njegov (neprecizan) pokušaj skrenuo je Buljat i prevario Balića za 2:1.

Taj gol unervozio je domaće redove, makar smo i u drugom dijelu svjedočili pravom festivalu Hajdukovih promašaja. Loši sudac Krečak u 52. minuti izgubio je konce utakmice iz svojih ruku.

Rukavina je tada krenuo sam prema Stojkiću s centra, Nadarević ga je sustigao i srušio, pritom ne zaradivši niti žuti karton. Iz slobodnog udarca sa 18 metara Hrgović pogađa "živi zid".

U 61. minuti aktivni Rukavina priprema udarac Cernatu, no Rumunj je neprecizan. Dvije minute kasnije Baliću ispada lopta, a nakon kornera Parlov puca u vanjski dio mreže.

Rukavina u 67. minuti po tko zna koji put izlazi pred Stojkića i prebacuje ga, no lopta odlazi pored vratnice. U kontri opet bježi Parlov, a trenutak uoči udarca sustiže ga Hrgović i odbija loptu.

69. minuta, opet dvoboj Rukavina - Stojkić, Labudović stiže u posljednji tren odbiti. Do naredne prigode prošlo je 16 minuta, a tada Bartolović propušta Hajdukovu "meč-loptu". Hrgović je osvojio jednu loptu u Zagrebovom polju i idealno je uputio u peterac gostiju, Bartolović puca, ali Stojkić sjajnim refleksom brani.

U 88. minuti loši Ljubičić snažno puca s 20 metara, ravno u Stojkića. Treća minuta sudačke nadoknade donijela je veliku prigodu Zagreba, koji je mogao izbjeći poraz.

Mujdža je snažno zapucao s 20 metara, Balić kratko odbija, na loptu na drugoj vratnici natrčava Špičić i umjesto u mrežu, šalje je u unutarnji dio vratnice. Hajduka je "Božica Fortuna" ovog puta sačuvala, a Zagrebovi igrači dugo su se nakon toga držali za glave na poljudskom travnjaku. Tri puta su večeras pogađali okvir Hajdukova gola.

Hajduk je tako još jednom neuvjerljivom predstavom pokazao da nije u formi i da se u Genovi teško može nadati pozitivnom rezultatu. Igrači su s travnjaka ispraćeni zvižducima, ali i optimističnim poklicima podrške, "Idemo dalje!"