Kolo gostiju

Maja Giljanović • srijeda, 29.08.2007.

Šesto kolo Le Championnata obilježeno minutom šutnje u počast preminulom Sevillinom Antoniju Puerti prošlo je u znaku gostujućih momčadi koje su računajući i jučerašnju pobjedu Valenciennesa u Lorientu upisali sedam od osam mogućih troboda...

Taman kad su se navijači Marseillea nakon pobjede u Caenu u prošlom kolu poveselili da je kriza igre njihovih ljubimaca privedena kraju, Nice je šokirala slavnog susjeda u derbiju Azurne obale te upisala prvu gostujuću pobjedu nad nekadašnjim europskim prvakom od davne 1976. godine.

Marseille je protiv dva mjesta (13.) slabije plasirane Antonettijeve momčadi ušao bez ozlijeđenog Cissea, ali je 54 000 navijača očekivalo od mladog Nasrija da praktički sam slisti tradicionalno im lagašnog suparnika. Da neće biti lak zalogaj, primjerice u posljednjih su 17 godina na Velodromeu postigli samo jedan jedini pogodak, Nice je pokazala odlično se postavivši u prvom dijelu ne dopustivši Emonovim igračima da ozbiljnije ugroze vratara Llorisa. Vrijedi izdvojiti samo pokušaj Cane u 42. minuti, ali Albančev udarac završava zamalo poviše prečke.

Apatični Marseille je u nastavku krenuo nešto žustrije, ali šok im u 51. priređuje Hognon sam samcat na drugoj stativi spreman iskoristiti poklon Olympiqueove obrane. Drugu pobjedu Nice nakon slavlja protiv Strasbourga u drugom kolu, pak, u 87. minuti iz izvrsno izrađenog kontraudara postavlja Hellebuyck pokraj nemoćnog Mandande.

Derbi kola odigrali su na Metropoleu Lille našeg Marka Marića i Lekin Monaco. U redovima domaćima nekadašnji Zagrebovac nije igrao dok je hrvatski reprezentativac s druge strane bio jedna od ključnih figura kneževa koji su pobjedom na strani izbili na samo čelo ljestvice.

Prvi poraz Lilleu Monaco je nanio svojom četvrtom uzastopnom pobjedom, a u četiri su susreta ubilježili impresivnu 9:1 gol-razliku. Monaco je u vodstvo doveo svojim četvrtim ovosezonskim pogotkom Piquionne, a Lille koji se po prvi put u novoj sezoni našao u zaostatku zamalo poravnava u 32. minuti. Udarac Bastosa, naime, zaustavlja stativa Ruffiera. Prigode se, pak, redaju pred oba šesnaesterca, a najveću Monacovu da podeblja vodstvo propušta Menez u 34. minuti. U 43. Koller s druge strane u dva navrata čuva prednost obranivši najprije pokušaj Bastosa, a potom i Fauvergueov udarac čisti sa same gol-linije.

Uzbudljiv finiš prvog dijela obilježile su dvije po mišljenju navijača dvojbene sudačke procjene, obje na štetu Puelovih igrača: Bolivarovo povlačenje Obraniaka sudac ne prosuđuje dovoljnim za najstrožu kaznu da bi u prvoj minuti nadoknade doista pogibeljan start 22-godišnjaka nad Lekom izazvavši salve zvižduka sankcionirao izravnim crvenim kartonom.

U nastavku Lille nije uspio opasnije priprijetiti gostima koji su mogli do uvjerljivijeg slavlja, ali se češki div pokazao večeras boljim defenzivcem nego napadačem nakon promašaja u 70. minuti.

14-plasirani PSG napokon je otišao kući na Park prinčeva pjevajući. Parižani su, naime, na gostovanju kod šestoplasiranog Le Mansa ubilježili prvu pobjedu nakon dva remija na strani dok su Garcijini, pak, izabranici poslije odličnog ulaska u prvenstvo upisali drugi (Monaco) poraz u nizu. PSG je u vodstvo doveo Armand u 36. minuti spretno iskoristivši slabašnu reakciju domaće obrane nakon Peleove obrane Frauvog udarca, a u nastavku je u 52. ponovni nesporazum vratara i Calvea iskoristio Diane. Nadu u povratak umalo je probudio Cerdan, ali silovit udarac s 18-tak metara zaustavlja prečka Landreaua.

Jedino slavlje domaćina očekivano je upisao na svom Geoffroy Guichardu standardno čvrsti Saint Etienne. Protiv četvrtoplasirane momčadi iz Strasbourga les Verts je u vodstvo doveo Ilan u 34. minuti iz penala prestrogo dosuđenog nakon povlačenja Lacoura nad Bayal Sallom svladavši Cassarda. U 66. minuti odličan udarac Feindouna sprečava okvir gola da bi potvrdu pobjede postigao Abdessadki spremivši Dualin centaršut u vlastitu mrežu.

Katastrofalnu je sezonu nastavio na svom Abbe Deschampsu Auxerre porazom protiv Rennesa. Bretonci su inače trobodom poskočili na visoko peto mjesto samo dva boda manje od vodećeg trojca (po 13), a zanimljivo je da je posljednji gostujući poraz crveno-crna momčad trenera Dreossija upisala baš protiv Auxerra 3. ožujka ove godine. Da u novoj sezoni ne namjeravaju u provinciji ostaviti bodove nagovijestio je M´Bia u 17. minuti, a Briand je lobavši Rioua potvrdio sva tri boda u utakmici kojoj je eventualnu neizvjesnost mogao vratiti Jelen, ali Poljakov udarac završava nebu pod oblake.

Žirondinci su, pak, prekinuli niz od tri utakmice bez pobjede. Les Grenats su imperativno tražili sva tri boda s obzirom da se treneru fenjeraša De Taddeu opasno ljulja stolac - Metz je, naime, u pet do večeras odigranih kola osvojio smiješan bodić i postigao jedan jedini gol. U prvom je dijelu bez prigoda najizglednija bila akcija 17-godišnjeg domaćinovog Miralema Pjanića da bi u drugom dijelu Blanc prerasporedio igrače i krenuo odlučnije po pobjedu koja mu je na koncu donijela skok za tri mjesta odnosno diobu s Rennesom i Lorientom četvrte pozicije. Ključni momenat utakmice dogodio se u 62. minuti kada Alou Diarra najviše skače i ubačaj Micouda iz kornera glavom posprema u mrežu vratara Maricheza.

Lyon je na Bonalu nastavio tradiciju i peti put se u nizu dokopao sva tri boda. Drugom uzastopnom pobjedu lavovi su poskočili na deveto mjesto, a u vodstvo ih je inače svojim četvrtim ovosezonskim pogotkom doveo Benzema. Dvije minute potom slovenski reprezentativac Birsa poravnava iz jedanaesterca dosuđenog nakon Bodmerovog povlačenja za dres Quercije, a istovjetnih 2:1 kao u Superkupu u lipnju u 57. minuti postavlja Bodmer ostavivši Hantzov Sochaux na mizerna dva boda i pretposljednjoj poziciji.

Susreti Toulousea i Nancyja odnosno Lensa i Caena odgođeni su zbog obveza domaćina u Ligi prvaka protiv Liverpoola odnosno Kupu UEFA protiv Young Boysa.

Le Championnat:
Marseille - Nice 0:2, Auxerre - Rennes 0:2, Le Mans - PSG 0:2, Lille - Monaco 0:1, Metz - Bordeaux 0:1, St Etienne - Strasbourg 2:0, Sochaux - Lyon 1:2