PSV deklasirao Feyenoord, Ajaxu gostujuća pobjeda

Hrvoje Rafaelić • nedjelja, 23.09.2007.

Aktualni nizozemski prvak, koji se do ovoga kola nalazio na trećem mjestu, u derbiju petog kola na Philips stadionu održao je nogometnu lekciju momčadi Feyenoorda. Dinamov protivnik u prvom kolu Kupa Uefe, amsterdamski Ajax, osladio se pobjedom na gostovanju kod AZ Alkmaara, dok je Pranjićev Heerenveen izgubio na domaćem terenu od Utrechta...

Pravu poslasticu navijači PSV-a doživjeli su u petom kolu nizozemske lige kada je njihova momčad s 4:0 pregazila gostujući Feyenoord. Stopostotni učinak Feyenoorda u novoj sezoni prekinut je na Philips stadionu nakon impresivne predstave domaćih igrača. PSV je nervozno započeo utakmicu pa je tako prva prava prilika došla iz redova Feyenoorda u desetoj minuti nakon odličnog udarca Roya Makaaya, ali siguran na vratima bio je domaći golman Heurelho Gomes. Nakon početne opasnosti, PSV je preuzeo kontrolu na sredini terena i takvom agresivnom igrom poveo je u 35. minuti.

Strijelac za vodstvo domaćina bio je Perez, koji je lijepim udarcem lijevom nogom svladao gostujućeg golmana Timmera. Samo četiri minute kasnije PSV je udvostručio prednost. Danko Lazović odlično je prošao desnom stranom, gdje je preciznim dodavanjem uposlio Mendeza, kojemu nije bilo teško poentirati. Minutu poslije Makaay postiže gol, ali linijski sudac označava zaleđe. Savršeno domaće poluvrijeme završio je Kenneth Perez svojim drugim golom za veliko vodstvo domaćina od 3:0. Domaća momčad nije posustala niti u nastavku, a nemoćni gosti nisu imali odgovora za napadačke akcije domaćina. Konačni rezultat postavio je u 88. minuti Danny Koevermans lijepim udarcem na asistenciju Kromkampa.

Ajax je nastavio svoj niz neporaženosti u nizozemskoj ligi i na gostovanju kod uvijek neugodnog Alkmaara. U susret su ušli željni pobjede pa su tako u razmaku od samo desetak minuta odveli domaćine u ponor. Mrežu Alkmaara načeo je najveća zvijezda Ajaxa, Klaas-Jan Huntelaar, u 33. minuti, a samo osam minuta kasnije playmaker gostiju, Luis Suarez povisuje na 2:0. Nadu u povratak za domaćina vraća Demy De Zeeuw u samom finišu prvog poluvremena. Veliku priliku za preokret AZ nije iskoristio u 53. minuti kada najstrožu kaznu, nakon prekršaja Heitinge, ne iskorištava El Hamdaoui.

U 65. minuti Suarez postiže svoj drugi gol na utakmici i utakmicu za Ajax šalje u mirne vode. Do zadnjeg sučevog zvižduka Alkmaar nije ozbiljnije zaprijetio gostima, ali su ipak uspjeli smanjiti rezultat u 88. minuti preko Dembelea.

Heerenveen, za kojeg je svih 90 minuta odradio hrvatski reprezentativac Danijel Pranjić, izgubio je na domaćem terenu od Utrechta 2:3. Poveli su gosti preko svog najboljeg strijelca Nelissea već u devetoj minuti. S takvim rezultatom se otišlo i na odmor. Odmah na početku drugog poluvremena domaćin je izjednačio preko Bradleya. Nepredvidljivu završnicu priredile su obje ekipe u posljednjih deset minuta. Prvo je ponovno Nelisse u 83. minuti doveo svoju momčad u prednost da bi Sulejmani samo dvije minute kasnije izjednačio na 2:2. Šokantnu završnicu zanimljive utakmice priredio je Rossini u sudačkoj nadoknadi donijevši Utrechtu vrijedna tri boda. Vremena za još jedan preokret domaćina više nije bilo.

Eredivisie liga, peto kolo, 23. rujan: Heerenveen - Utrecht 2:3, Excelsior - FC Groningen 1:3, AZ Alkmaar - Ajax 2:3, PSV - Feyenoord 4:0, Twente - NEC 3:0, Willem II - Roda JC 1:0, Sparta - Heracles 1:1, Vitesse - De Graafschap 0:2.