Ajaxu zagrijavanje pred Dinamo

Hrvoje Rafaelić • nedjelja, 30.09.2007.

Suparnik Dinama u prvom kolu Kupa Uefe, amsterdamski Ajax, nanio je težak poraz klubu koji je ove godine postao članom Prve nizozemske lige. Nakon poraza na domaćem terenu prošlog tjedna, AZ Alkmaar ponovno je razočarao svoje navijače novim neuspjehom u gostima. PSV i Feyenoord zamijenili su mjesta na ljestvici...

Lakši trening odradila je momčad Ajaxa na domaćem terenu. Iako su gosti poveli već u četvrtoj minuti preko Karima Soltamija, do zadnjeg sučevog zvižduka domaćin je u mrežu gostiju ubacio čak šest golova. Na brzi odgovor Kopljanika nije trebalo dugo čekati.

Toliko osporavani bivši napadač Newcastlea, Španjolac Albert Luque, izjednačio je rezultat u 16. minuti da bi samo tri minute kasnije upisao drugi gol i tako donio prednost svojoj momčadi. U 27. minuti već je bilo 3:1 za Ajax zahvaljujući Maduru, a golijadu u prvom poluvremenu završio je maksimirski krvnik Dennis Rommedahl.

Momčad Henka ten Catea nije prestajala napadati ni u nastavku pa su tako pred sam kraj susreta upisali još dva gola zahvaljujući Laurentu Delorgi te najboljem domaćem igraču Klaas-Janu Huntelaaru. Ajax je tako završio vikend s bodom više od Feyenoorda te dva boda više od aktualnog prvaka PSV-a.

Odličnu utakmicu, nalik onoj Portsmoutha i Readinga u Engleskoj, odigrali su Roda JC i Excelsior. Domaćin je u 49. minuti imao prednost od 3:0 zahvaljujući Janssenu, Lamahu i Saeijsu. Očito opuštanje u domaćim redovima iskoristili su gostujući igrači, koji su u samo pola sata do kraja utakmice, ne samo stigli do remija, već imali i veliku priliku za totalni preokret i uzimanje tri boda.

U 56. minuti Den Ouden s 11 metara smanjuje rezultat na 3:1 da bi samo devet minuta kasnije ponovno pucao najstrožu kaznu i nažalost njegovih suigrača - promašio. Tada se činilo da Roda sigurno upisuje tri boda, ali s dva gola u 79. i 90. minuti utakmicu preokreće gostujući napadač Johan Voskamp te tako donosi veliku radost svojoj momčadi.

Iako je Alkmaar poveo već u 14. minuti preko Dembeleja, Heracles se uspješno vratio u utakmicu golovima Ramosa da Silve i Maase iz jedanaesterca te upisao tri boda. NEC je s igračem više osvojio tri boda protiv Willema II nakon što su iskoristili najstrožu kaznu u 67. minuti preko Worma, dok je uspješno gostovanje prebrodio Vitesse, koji je već u 50. minuti susreta vodio 3:0, da bi utakmica završila s 4:2 u korist gostiju.

PSV je remizirao na gostovanju kod NAC Brede, dok je Feyenoord bio uspješan protiv Pranjićevog Heerenveena s 2:0 golovima Roya Makaaya i Hofsa.

Eredivisie liga, 30. rujan 2007., 6. kolo: NAC Breda - PSV 1:1, Feyenoord - Heerenveen 2:0, Roda JC - Excelsior 3:3, Groningen - Sparta 1:0, Ajax - VVV Venlo 6:1, NEC - Willem II 1:0, Heracles - AZ Alkmaar 2:1, De Graafschap - Twente 0:0, Utrecht - Vitesse 2:4.