Veličanstveni Alves zabio sedam golova!

Hrvoje Rafaelić • nedjelja, 07.10.2007.

Prošlogodišnjem prvom strijelcu Eredivisie lige Afonsu Alvesu bilo je potrebno samo devet minuta da postigne hattrick u dvoboju protiv Heraclesa, ali gostujući braniči nisu ni slutili kakav ih dan očekuje u nadmetanju sa izvanrednim Brazilcem. Ajax je nakon ispadanja iz Europe doživio i novi krah, ovaj put u nacionalnom prvenstvu...

Veličanstveni Afonso Alves pokazao je svu svoju raskoš pravog strijelca u dvoboju Heerenveena i Heraclesa. Ne samo da je u devet minuta uspio postignuti hattrick već je u 90 minuta uspio gostima čak sedam puta "utrpati" loptu u mrežu! Pothvat kakav se rijetko viđa na svjetskim stadionima. Njegova majstorija započela je u 10. minuti, a zaustavila se u 77. minuti, što bi značilo da mu je za ovakav nevjerojatan pothvat trebalo samo 77 minuta. Osim u 10. i 77. minuti, golove je još postigao u 17., 19., 68. i 70. minuti utakmice u kojoj obrana Heraclesa jednostavno ije imala rješenja za inspiriranog Brazilca. Alves je prošle godine predvodio Heerenveen u 36 utakmica, a isto toliko golova upisao je na kraju sezone.

U velikoj pobjedi Heerenveena golovima je još sudjelovao Gerald Sibon u 50. i 81. minuti. Cijeli susret za domaćina odigrao je hrvatski reprezentativac Danijel Pranjić.

Sudionik Lige prvaka, PSV iz Eindhovena, lako se obračunao sa gostima iz Tilburga. Mrežu Willema II načeo je već u 18. minuti Koevermans, nakon prve prave prilike na utakmici. Ovogodišnje pojačanje PSV-a, koje je stiglo iz AZ Alkmaara, udvostručio je prednost domaćina svojim drugim golom u 44. minuti. Samo nekoliko minuta prije, veliku priliku je propustio Lazović. Napadi domaćina nisu prestajali niti u nastavku pa je tako konačan rezultat postavio Jefferson Farfan odlično izvedenim slobodnim udarcem sa dvadesetak metara.

Sparta je i nakon utakmice sa Ajaxom zacementirana u donjem dijelu tablice sa rednim brojem 14. U šest utakmica nisu nikoga pobijedili dok su uspjeli remizirati čak četiri puta. U goste im je došao vodeći Ajax, koji je doživio šok u četvrtak ispavši iz Kupa Uefe od zagrebačkog Dinama. Obje momčadi u susret su ušle oprezno pa se tako na prvu pravu priliku čekalo čak 20 minuta. Mreže se u prvom poluvremenu nisu tresle, a početkom drugog poluvremena povela je Sparta preko Disselsa u 52. minuti.

Četvreostruki europski prvak uzvratio je golom Huntelaara u 68. minuti da bi De Roover u 80. minuti doveo Spartu u vodstvo. I kada su svi očekivali da će Sparta zadati novi veliki udarac Ajaxu, u 90. minuti susreta De Jong izjednačava na 2:2 i tako spašava goste od nove blamaže.

Feyenoord je minimalno sa 1:0 slavio na gostovanju kod Vitessea golom Hofsa u 55. minuti, dok je AZ Alkmaar odigrao 2:2 s Groningenom na domaćem terenu. Trenutno prvo mjesto na ljestvici sa 18 bodova drži Feyenoord, a odmah za njega sa 17 bodova prate ih Ajax i PSV.

Eredivisie liga, 7. kolo, 7. listopad 2007.: Sparta Rotterdam-Ajax 2:2, Twente-Roda JC 0:1, Vitesse-Feyenoord 0:1, AZ Alkmaar-FC Groningen 2:2, Heerenven-SC Heracles 9:0, NAC Breda-De Graafschap 1:0, Excelsior-NEC 2:0, PSV-Willem II 3:0.