Hrvati diljem Europe

Branimir Korać • utorak, 16.10.2007.

Tijekom proteklog tjedna igrano je jedno, a ponegdje i dva kola košarkaških prvenstava, a u gotovo svim ligama u kojima nastupaju, naši košarkaši igrali su zapažene uloge. Nudimo vam pregled učinka praktično svih hrvatskih košarkaša diljem Europe koji su "u pogonu"...

Austrija

Milan Stegnjaić, Ante Perica (Oberwart 2-1 u prvenstvu) 3 utakmice, 27.7 minuta, 11.5 poena, 4.0 skoka, 3.0 asistencije: U trećem kolu austrijske lige Oberwart kojeg vodi naš Ante Perica svladao je na svom parketu Viennu s uvjerljivih 105:80. Momčad iz glavnog grada Austrije bilježi i treći poraz te se nalazi u vrlo teškoj situaciji dok je Oberwart stigao do druge pobjede. Milan Stegnjaić igrao je 31 minutu i upisao 12 poena (4/9 za dva, 1/2 za tri, 1/2 slobodna bacanja), pet skokova i pet asistencija. Upravo naš krilni centar prelomio je utakmicu ubačajima na startu posljednje četvrtine koji su odveli Oberwart na nedostižnu prednost.

Marko Morić (Vienna 0-3) 32.9 minuta, 11.0 poena, 8.3 skokova, 1.7 asistencija, 1.3 blokada: Marko Morić u porazu Vienne ponovno je dobio značajnu minutažu, ali učinak nije bio poseban. U visokom porazu kod Oberwarta Morić je za 26 minuta ubacio sedam poena (2/7 za dva, 3/4 slobodna) uz šest skokova i dvije asistencije.

Belgija

Krunoslav Radoš (Optima Gent 0-3) 3 utakmice, 19 minuta, 2.0 poena, 4.7 skokova: Gent nastavlja s porazima u belgijskom prvenstvu u ovom kolu upisao je već treći i to na svom parketu protiv jakog Oostendea. Gosti su sve riješili vrlo brzo i na kraju slavili 76:63. Kruno Radoš za 17 minuta ostao je bez poena (0/2 za dva, 0/1 za tri) uhvativši pet skokova.

Ivica Skelin (Verviers Pepinster, trener 1-2). Skelinov Pepinster upisao je prvu ovosezonsku pobjedu u belgijskom prvenstvu. U trećem kolu na svom parketu je svladao Mons 98:85 zahvaljujući nadahnutoj igri Jamara Wilsona koji je ubacio 31 poen.

Bosna i Hercegovina

Toni Dijan (Široki Prima pivo, NLB 1-3) 4 utakmice, 22 minute, 6.3 poena, 2.6 skokova: Široki je prošli tjedan odradio dvije utakmice u NLB ligi. U prvoj su poraženi od Heliosa, a Toni Dijan je za 27 minuta ubacio osam poena (2/3 za dva, 4/6 slobodna) uz sedam skokova i dvije asistencije dok je u drugom susretu i porazu protiv Zadra odigrao loše i ostao za 17 minuta bez poena (0/1 za dva, 0/1 za tri).

Siniša Štemberger (Široki Prima pivo, NLB 1-3) 4 utakmice, 35 minuta, 15.3 poena, 1.3 skokova, 1.8 asistencija, 1.3 ukradena lopta: Nakon odlične igre protiv Slovana, Siniša Štemberger odigrao je nešto skromnije u prošlom tjednu i dva poraza svoje momčadi. Prvo je protiv Heliosa za 32 minute ubacio 11 poena (2/8 za tri, 5/6 slobodna bacanja) uz tri asistencije i tri ukradene lopte da bi u subotu protiv svog bivšeg kluba Zadra za 40 minuta ubacio 15 poena (2/4 za dva, 3/8 za tri, 2/2 bacanja).

Šime Špralja (Široki Prima pivo, NLB 1-3) 4 utakmice, 19 minuta, 10.0 poena, 4.3 skoka, 1.0 asistencija: Bivši centar Zadra spojio je prošli tjedan najbolju i najlošiju utakmicu prošle sezone. Prvo je protiv Heliosa odigrao loše, za devet minuta nakrcao se osobnim pogreškama i ubacio svega dva poena (1/2 za dva) uz tri skoka. Ta loša igra dala mu je motiv više protiv Zadra kojem je za 28 minuta ubacio 20 poena (5/6 za dva, 2/7 za tri, 4/4 slobodna) uz pet skokova i dvije asistencije.

Ivan Tomas (Široki Prima pivo, NLB 1-3) 4 utakmice, 37 minuta, 16.8 poena, 1.6 skokova, 7.0 asistencija, 1.0 ukradena lopta: Ivan Tomas ove sezone najbolji je igrač Širokog. Ne samo da zabija, Tomas i odlično razigrava suigrače, no u prošlom tjednu nije ih uspio odvesti do pobjede. Protiv Heliosa za 38 minuta ubacio je 18 poena (1/3 za dva, 3/6 za tri, 7/7 slobodna) uz pet asistencija i dvije ukradene lopte da bi Zadranima za 40 minuta ubacio 16 poena (3/3 za dva, 1/3 za tri, 7/11 slobodna) uz čak 11 asistencija.

Željko Župić (Široki Prima pivo, NLB 1-3) 4 utakmice, 24 minute, 7.8 poena, 3.8 skokova, 1.3 asistencija, 2.0 ukradene lopte, 1.0 blokada: Kao i dobar dio momčadi Župić je protiv Heliosa odigrao slabo. U igri je proveo 19 minuta i ubacio četiri poena (2/2 za dva, 0/3 za tri) uz tri ukradene lopte dok je protiv Zadra bio vrlo dobar, odigrao najbolje minute ove sezone. Za 33 minute ubacio je Zadranima 16 poena (3/4 za dva, 3/5 za tri, 1/1 bacanja) uz pet skokova i tri blokade.

Ivan Perinčić (Široki Prima pivo, NLB 1-3) 4 utakmice, 19 minuta, 9.0 poena, 2.3 skoka: Perinčić je protiv Heliosa bio među boljim pojedincima Širokog, no nije uspio u potpunosti ponoviti predstavu iz prvog kola protiv FMP-a koja mu se vodi kao utakmica sezone. S Heliosom je igrao 24 minute i ubacio 14 poena (4/7 za dva, 1/3 za tri, 3/4 slobodna) uz dva skoka i dvije ukradene lopte. U subotu protiv Zadrana nije briljirao, u svega sedam minuta skupio je četiri osobne pogreške uz četiri poena (1/1 za dva, 0/2 za tri, 2/2 slobodna).

Češka

Denis Mujagić (Sadska 1-3) 4 utakmice, 25.9 minuta, 12.2 poena, 2.5 skoka, 2.0 asistencije: Česi su prošli tjedan odradili dva prvenstvena kola uz dobru prezentaciju našeg Denisa Mujagića. U trećem kolu Sadska je upisala zasad jedinu prvenstvenu pobjedu svladavši na svom parketu Usti nad Labem 102:77. Mujagić je za 30 minuta ubacio 18 poena (5/8 za dva, 2/10 za tri, 2/2 slobodna) uz pet skokova i tri asistencije. U četvrtom kolu Mujagić i društvo ugostili su USK Prag i upisali poraz 72:66. Naš košarkaš nije bio šuterski raspoložen i za 35 minuta ubacio je 11 poena (0/1 za dva, 3/10 za tri, 2/4 slobodna) uz tri skoka.

Finska

Ivan Ćubela (ToPo 3-0) 2 utakmice, 17 minuta, 14.0 poena, 2.5 skoka: ToPo bilježi savršen start u finskom prvenstvu i nakon tri kola je na stopostotnom učinkom. Međutim naš Ivan Ćubela nema sreće. U susretu drugog kola protiv Lappenraannana igrao je tek četiri minute i napustio utakmicu zbog ozljede.

Francuska

Hrvoje Perinčić (Hyeres Toulon 2-1) 3 utakmice, 33.7 minuta, 10.7 poena, 5.7 skokova, 1.3 ukradena lopta: Toulon nastavlja s dobrim igrama u francuskom prvenstvu. Nakon tri kola nalazi se na drugom mjestu, a u trećem kolu na svom parketu svladao je Asvel 83:76. Hrvoje Perinčić je odradio standardno dobar obrambeni učinak dok je za 35 minuta ubacio i sedam poena (1/4 za dva, 1/2 za tri, 2/2 slobodna) uz sedam skokova.

Marin Prskalo (Saint Vallier 0-5) 5 utakmica, 16.4 minute, 4.6 poena, 2.0 skoka, 1.6 asistencija: Saint Vallieru ove sezone ne ide. U prvih pet kola upisano je isto toliko poraza, a u takvoj igri ne briljira niti naš Marin Prskalo. U četvrtom kolu upisan je poraz na domaćem parketu od Rouena 91:82, a Prskalo je za 16 minuta odigrao dobro ubacivši osam poena (4/4 za dva) uz dva skoka. Za vikend je uslijedio poraz na gostovanju kod Bourga 87:68, a naš igrač za 20 minuta ubacio je dva poena (1/3 za dva) uz dva skoka, dvije ukradene lopte i tri asistencije.

Njemačka

Silvano Poropat (Ludwigsburg, trener 1-2): Silvano Poropat s Ludwigsburgom prošli tjedan upisao je dva poraza. Prvo su poraženi na gostovanju u Ulmu 89:88 u produžetku nakon što su većim dijelom susreta kontrolirali rezultat. U trećem kolu uslijedio je poraz na domaćem parketu od Triera 90:75. ''Nesretan poraz u Ulmu ostavio je traga na mojim igračima. U prvom poluvremenu Ulm im je bio još u glavama i Trieru smo dozvolili previše laganih poena. U nastavku smo počeli igrati bez strpljenja, izgubili dosta snage, a gostima je sve išlo od ruke'', rekao je nakon Triera Poropat.

Branimir Longin (Oldenburg 2-1) 3 utakmice, 26 minuta, 8.0 poena, 4.0 skoka, 1.3 asistencija, 1.0 osvojena lopta: Longinov Oldenburg ubilježio je prošli tjedan dvije pobjede. Prvo su na svom parketu svladali Deutsche Bank Skylinerse 76:65, a naš reprezentativac ubacio je za 28 minuta 12 poena (3/4 za dva, 2/8 za tri) uz pet skokova i četiri asistencije. Nova pobjeda uslijedila je u trećem kolu i to preokretom u završnici u Bonnu 74:69. Longin je za 24 minute ubacio pet poena (1/3 za 1/2 za tri, 0/2 slobodna bacanja) uz tri skoka.

Jasmin Perković (Oldenburg 2-1) 3 utakmice, 32 minute, 15.7 poena, 7.3 skokova, 1.3 asistencija, 1.3 osvojena lopta: Jasmin Perković nije briljirao u susretu sa Skylinersima. Za 21 minutu ubacio je sedam poena (1/6 za dva, ½ za tri) uz pet skokova, ali je zato protiv Telekoma bio izvrstan. Za 37 minuta ubacio je 23 poena (6/8 za dva, 2/3 za tri, 5/6 slobodna) uz šest skokova, tri asistencije i tri ukradene lopte te je bio uvjerljivo prvo ime susreta.

Nenad Josipović (Karlsruhe, trener, 2-2): Karlsruhe našeg Nenada Josipovića prošli tjedan upisao je poraz 89:86 na gostovanju kod Rhöndorfa. U neizvjesnom susretu domaćin je ipak uzeo pobjedu nanijevši Karlsruheu drugi poraz.

Miljenko Crnjac (Kronberg, trener, 4-2): Kronberg u regionalnoj ligi nakon šestog kola zauzima četvrto mjesto. Momčad našeg Miljenka Crnjca svladala je u šestom kolu Groer sa 101:99 i zadržala priključak za vodećima.

Matej Mamić (Lichterfelde, trener, 1-3): Novi poraz u njemačkoj Pro B upisao je Mamićev Lichterfelde. U četvrtom kolu gostovali su kod Ansbacha i upisali poraz 73:69 što je domaćinu ujedno i prva pobjeda ove sezone. Kod domaćina nije bilo našeg Deana Jenka koji obnaša funkciju trenera i igrača.

Hrvoje Pervan (Wurzburg 0-3): Porazi Wurzburga se nastavljaju. U trećem kolu na svom parketu poraženi su od Baunacha 76:67, a naš Hrvoje Pervan s 11 poena bio je među bolčjim pojedincima kod poraženih.

Daniel Ćorić (Rastatt 1-5) 5 utakmica, 11.2 poena: Rastatt kao i Wurzburg i dalje niže poraze. U šestom kolu na svom parketu je poražen od Schwenningena 79:71, a naš Daniel Ćorić ubacio je 13 poena.

Grčka

Ivo Josipović (Kolossos): Ivo Josipović bit će prvo ime Kolossosa ove sezone, barem sudeći po pripremnim susretima. Naše krilo predvodi svoju momčad uoči prvenstva pa je tako i protiv Arisa ubacio 16 poena i bio prvi strijelac u porazu 76:71. Kolossos je u drugom pripremnom dvoboju svladao PAOK 74:68, a Josipović je bio dobar i u ovom dvoboju ubacivši 13 poena.

Matija Češković (Kolossos): Uz Josipovića u Kolossosu igra i Matija Češković koji također daje veliki doprinos. U dvoboju s Arisom Češković je ubacio devet poena od čega dvije trice dok se protiv PAOK-a nije upisivao u listu strijelaca.

Jurica Žuža (Rethimno): Kao i Josipović u Kolossosu, Jurica Žuža igra vrlo dobro u pripremnom razdoblju u Rethimnu. U porazu od Olympiakosa 93:85 Žuža je ubacio 13 poena te bio treći strijelac svoje momčadi. Rethimno je ranije tijekom tjedna svladao Olimpiju Larissu 87:79 uz Žužinih deset poena.

Ozren Mišić (Iraklis): Iraklis je u trećem kolu grčkog prvenstva na gostovanju kod Ilysiakosa upisao minimalnu pobjedu 79:78. U odličnom susretu važnu ulogu igrao je i naš Ozren Mišić koji je ubacio 13 poena kod pobjednika.

Hrvoje Henjak (Panorama): U napadački slabom susretu Panorama je na svom parketu poražena od Trikalle 2000 s 54:49. Neizvjesnosti nije nedostajalo, ali kvalitetne igre je, a naš centar Hrvoje Henjak kod poraženih je ubacio devet poena.

Ivan Škara (Xanthi): Veliku pobjedu ubilježio je Xanthi na svom parketu protiv Apollona iz Patrasa 79:69. Junak susreta bio je Moulakis s 23 poena, a naš Ivan Škara u pobjedi je sudjelovao s pet poena.

Boris Džidić (Halkida): Vrlo dobru utakmicu odigrao je Boris Džidić u dresu Halkide koja je na svom parketu svladala Ionikos 96:74. Džidić je ubacio 12 poena kod pobjednika.

Mađarska

Martin Mihajlović (Kormend, 1-1) 2 utakmice, 23.5 minute, 19.5 poena, 6.0 skokova: Kormend je u drugom kolu mađarskog prvenstva upisao poraz kod Planet Leasinga 95:73 zahvaljujući katastrofalnoj drugoj četvrtini koju su izgubili 33:9. Naš Martin Mihajlović odigrao je odlično, ubacio 28 poena uz dva skoka, ali to nije bilo dovoljno za pobjedu.

Joško Garma (ZTE, 1-1): Na teškom gostovanju kod Albacompa ZTE je upisao poraz 77:70. U sastavu momčadi iz Zalaegerszega debitirao je naš Joško Garma koji je za 32 minute ubacio 15 poena uz dva skoka.

Bojan Lapov (Pecs 1-1) 2 utakmice, 23.0 minute, 12.5 poena, 7.5 skokova: Pecs je u drugom kolu poražen kod Univera 73:67, a naš veteran Bojan Lapov još jednom je bio među istaknutijim igračima kod Pecsa. Za 24 minute ubacio je osam poena uz devet uhvaćenih skokova.

Italija

Dalibor Bagarić (Upim Bologna, 2-2) 4 utakmice, 12.8 minuta, 3.3 poena, 3.5 skoka, 1.3 osvojena lopta: Dalibor Bagarić još uvijek nije na najvišem nivou što se tiče forme. U trećem kolu talijanskog prvenstva i porazu Upima na svom parketu od Legee 80:73, Bagarić je za 13 minuta ubacio tek dva poena (1/5 za dva) uz tri skoka i dvije asistencije. Kolo kasnije Upim je poražen od jakog Montepaschija 70:58, a Bagarić je odigrao kudikamo kvalitetnije i za 18 minuta ubacio šest poena (2/2 za dva, 2/3 slobodna) uz pet skokova i tri osvojene lopte.

Roko Leni Ukić (Lottomatica, 2-2) 4 utakmice, 28.3 minute, 11.0 poena, 3.8 skokova, 1.3 osvojena lopta, 3.0 asistencije: Sezona potpune afirmacije Roka Lenija Ukića zasad teče po planu. Roko je u trećem kolu i pobjedi protiv Eldo Napolija 80:69 za 25 minuta ubacio 12 poena (4/4 za dva, 0/1 za tri, 4/7 slobodna) uz devet skokova, dvije ukradene lopte i dvije asistencije. U četvrtom kolu Lottomatica je poražena kod Bielle 70:69, a Roko je promašio šut za pobjedu. Igrao je 26 minuta i ubacio 11 poena (4/6 za dva, 1/3 za tri).

Veljko Mršić (Varese 1-3): Mršićev Varese napokon je došao do pobjede. U trećem kolu poražen je kod Benettona 78:63, ali je zato u četvrtom kolu svladao Rieti 75:69 uz odličnu igru talijanskog veterana Giacoma Galande.

Litva

Marko Popović (Žalgiris, LKL 1-0): Žalgiris uz Baltičku ligu igra i litavsko prvenstvo gdje su prošli tjedan odradili prvu utakmicu. Na svom parketu bez problema svladali su Sakalai 99:65, a Marko Popović u pobjedi svoje momčadi igrao je 13 minuta i ubacio 15 poena (1/1 za dva, 4/7 za tri, 1/2 slobodna) uz dva skoka i tri asistencije. Odličan učinak za kratko vrijeme.

Poljska

Kristijan Ercegović (Gornik 1-0): S prvenstvom su ovog vikenda krenuli i Poljaci. Naš starosjedioc u poljskoj košarci, Zadranin Kristijan Ercegović ove sezone nastupa za Gornik, a u prvom kolu Gornik je na svom parketu svladao Turow 77:75 uz vrlo dobru igru Ercegovića. Za 29 minuta naš internacionalac je ubacio 14 poena (7/12 za dva) uz deset skokova i dvije asistencije.

Rusija

Nikša Prkačin (Dinamo Moskva 1-0): Moskovski Dinamo upisao je prvi nastup u ruskom prvenstvu ove sezone. Upisao je očekivanu pobjedu protiv Eniseya iz Krasnojarska 96:67, a vrlo dobro odigrao je kapetan hrvatske reprezentacije Nikša Prkačin koji je za 18 minuta ubacio 14 poena (6/9 za dva, 2/3 slobodna).

Igor Miličić (Enisey Krasnojarsk 0-3): Krasnojarsk je prošli tjedan odigrao dvije utakmice, a Igor Miličić sudjelovao je samo u prvom susretu sa Spartakom iz St. Petersburga. Za 25 minuta ubacio je deset poena (2/3 za dva, 2/6 za tri) uz četiri asistencije i dva skoka. U susretu s Dinamom nije igrao.

Damir Markota (Spartak St. Petersburg 1-1): Spartak je početkom prošlog tjedna upisao prvu pobjedu u novoj sezoni ruskog prvenstva. Gostovao je kod Eniseya u Krasnojarsku i slavio 89:77, a Damir Markota za 23 minute ubacio je šest poena (3/5 za dva, 0/6 za tri) uz dvije asistencije i dva skoka.

Damir Miljković (Spartak Primorje 1-2) 3 utakmice, 23.7 minuta, 8.3 poena, 1.7 skokova: Spartak Primorje upisao je drugi poraz u prvenstvu na gostovanju kod Ural Greyta. Anzulovićeva momčad bila je bolja sa 69:53 i to im je prva ovosezonska pobjeda. U sastavu Spartaka bio je i Damir Miljković koji je za 18 minuta ubacio četiri poena (2/5 za dva, 0/2 za tri) uz dvije asistencije.

Slovačka

Ognjen Petrović (Inter Bratislava 4-1) 5 utakmica, 13.4 minute, 2.6 poena: Iza košarkaša Intera je uspješan tjedan. Sredinom tjedna s lakoćom su na svom parketu svladali Košice 67:52, a naš Ognjen Petrović igrao je deset minuta bez značajnijeg učinka. U petom kolu na gostovanju je svladan Svit 68:62, Petrović je dobio 18 minuta i ponovno ostao bez učinka.

Filip Bačić (Dolny Kubin 3-2) 5 utakmica, 11.8 poena: Filip Bačić nastavlja s dobrim igrama u Kubinu. U susretu s Handlovom u gostima koji je Dolny Kubin dobio 59:56 Bačić je s 19 poena bio prvo ime susreta. U sljedećem kolu Kubin je na svom parketu svladao Levice 71:63 uz 11 Bačićevih poena.

Ivica Cvitanović (Dolny Kubin 3-2): Dobre igre u ove dvije pobjede Dolneg Kubina pružio je i Ivica Cvitanović koji je protiv Handlove ubacio deset, a protiv Levica 19 poena.

Boško Škara (Dolny Kubin 3-2): Među istaknutima u pobjedi protiv Levica bio je i Boško Škara koji je ubacio 13 poena.

Mario Bratić (Handlova 0-5): Iako Mario Bratić igra solidno u Handlovi, njegova momčad čvrsto drži posljednju poziciju. U porazu protiv Kubina 59:56 Bratić je za 26 minuta ubacio sedam poena uz sedam skokova i tri blokade, a u sljedećem kolu i porazu od Pezinoka 109:73 ubacio je za 19 minuta tri poena uz tri skoka i dvije asistencije.

Stipe Pivac (Komarno 3-2) 2 utakmice, 28.5 minuta, 15.0 poena, 12.0 skokova, 2.0 asistencije, 1.0 blokada: Komarno je prošli tjedan ostvarilo polovičan učinak. Prvo je upisan poraz kod Nove Vesi 81:72, a zatim pobjeda kod Košica 82:80. Pivac je igrao samo protiv Košica i to uz zapažen učinak za 23 minute od 11 poena i čak 13 skokova.

Ivan Barišić (Komarno 3-2) 5 utakmica, 22.8 minuta, 10.2 poena, 2.4 skoka, 1.8 asistencija: Obje utakmice za Komarno prošli tjedan odradio je Ivan Barišić. Prvo je protiv Nove Vesi za 16 minuta ubacio četri poena uz dvije asistencije, a zatim protiv Košica imao je bolji učinak za 29 minuta ubacivši 14 poena uz dva skoka.

Mirko Ščekić (Lučenec 3-2) 5 utakmica, 28.4 minute, 8.4 poena, 3.8 skokova, 4.2 asistencije: Dvije pobjede upisao je Lučenec, a u oba susreta među boljim pojedincima bio je naš Mirko Ščekić. Prvo su svladane Levice 94:70, a Ščekić je za 21 minutu ubacio 13 poena uz dva skoka i tri dodavanja. Nakon Levica pala je i Nitra 87:79 uz 12 poena i pet asistencija Mirka Ščekića za 28 minuta.

Igor Kovačević (Lučenec 3-2) 5 utakmica, 26.4 minute, 10.8 poena, 2.8 skokova, 4.8 asistencija: U pobjedama Lučeneca zapaženu minutažu dobio je i Igor Kovačević. Naš razigravač protiv Levica je za 25 minuta ubacio devet poena uz tri skoka i sedam asistencija da bi protiv Nitre za 27 minuta ubacio sedam poena uz tri skoka i tri asistencije.

Antonio Bičvić (Lučenec 3-2) 5 utakmica, 26.2 minute, 14.0 poena, 2.0 skoka, 1.4 asistencija: Antonio Bičvić naš je najefikasniji igrač u Lučenecu. Nekadašnje krilo Osijeka protiv Levica je za 34 minute ubacio 19 poena uz četiri skoka dok je protiv Nitre za 23 minute ubacio tek dva poena uz dvije asistencije.

Hrvoje Gašparac (Nitra 1-4) 5 utakmica, 30.8 minuta, 11.2 poena, 2.8 skokova, 3.2 asistencije: Vrlo dobro u Nitri igra i naš Hrvoje Gašparac. Nitra na žalost ne igra tako dobro i prošli tjedan uhvatila je dva poraza. Prvi je došao protiv Svita koji je slavio 76:71, a drugi protiv Lučeneca 87:79. Gašparac je protiv Svita igrao 30 minuta i ubacio 14 poena uz tri asistencije dok je protiv Lučeneca za 33 minute ubacio 18 poena uz pet skokova i tri asistencije.

Saša Janković (Nitra 1-4) 5 utakmica, 18.2 minute, 8.4 poena, 3.0 skoka: Najbolju utakmicu dosadašnjeg dijela sezone protiv Svita je odigrao Saša Janković on je dobio velike 34 minute i ubacio 14 poena uz pet skokova. Protiv Lučeneca igrao je manje, 15 minuta, i upisao šest poena uz pet skokova.

Dražen Klarić (Svit 4-1) 5 utakmica, 37.0 minuta, 19.4 poena, 8.8 skokova, 2.4 asistencije: Dražen Klarić prvo je ime trenutno vodeće momčadi slovačkog prvenstva Svita. Svit je prošli tjedan upisao prvi poraz i to protiv Intera 68:62, a ubilježio je i jednu pobjedu nad Nitrom 76:71. Klarić je protiv Nitre bio odličan, za 36 minuta ubacio je 25 poena uz osam skokova dok je za vikend protiv Intera bio skromniji i za 36 minuta ubacio 14 poena uz četiri skoka i tri asistencije.

Darko Pezer (Svit 4-1) 5 utakmica, 30.2 minute, 9.8 poena, 3.6 skokova, 3.8 asistencija: Uz Klarića u Svitu odlično igra i Darko Pezer koji je donedavno nosio dres Brođana. Protiv Nitre Pezer je za 21 minutu ubacio tri poena uz tri asistencije dok je u susretu s Interom za 33 minute ubacio 16 poena uz osam skokova.

Slovenija

Ivan Šimunić (Elektra 0-1): S prvenstvom su ovog vikenda krenuli i Slovenci. Elektra koju vodi naš Ivan Stanišak u prvom kolu poražena je na svom parketu od Mercatora iz Škofje Loke 67:61. U sastavu Elektre velikih 35 minuta dobio je Petrinjac Ivan Šimunić koji je ubacio sedam poena (2/10 za dva, 1/2 za tri) uz sedam skokova.

Robert Troha (Helios 1-4) 4 utakmice, 29 minuta, 14.0 poena, 2.1 skok, 1.8 asistencija, 1.3 osvojena lopta: Trohin Helios prošli tjedan odradio je dvije utakmice NLB lige i već u ponedjeljak prvi susret petog kola. U trećem kolu u Domžalama su porazili Široki, a Troha je za 35 minuta ubacio 19 poena (6/6 za dva, 1/3 za tri, 4/4 slobodna) uz dva skoka i tri asistencije. Gostovanje kod Splita Troha je preskočio, ali nije prvi susret petog kola protiv Partizana u kojem je za 29 minuta ubacio deset poena (4/7 za dva, 0/2 za tri, 2/2 slobodna) uz pet skokova i dvije asistencije.

Vlado Pašalić (Koper 0-1): Poput Šimunića i Vlado Pašalić krenuo je u novo slovensko prvenstvo porazom. Njegov Koper na svom parketu poražen je od Zlatoroga iz Laškog 72:69 uz solidnu igru Pašalića. Za 37 minuta ubacio je deset poena (3/7 za dva, 4/6 slobodna) uz devet skokova i dvije osvojene lopte.

Miroslav Jurić (Kraški Zidar 1-0): Uspješniji je bio nekadašnji play Zrinjevca Miroslav Jurić koji je s Kraškim zidarom startao pobjedom. Na otvaranju sezone u Sežani je svladan Alpos iz Šentjura s 81:70, a Jurić je za 38 minuta ubacio 19 poena (5/9 za dva, 2/7 za tri, 3/3 bacanja) uz tri skoka i tri asistencije.

Davor Marcelić (Krka 1-0): Uspješan start bilježi i Krka iz Novog Mesta. Na svom parketu svladali su Hopse iz Polzele 90:75, a Marcelić je odigrao vrlo dobru utakmicu. Za 33 minute ubacio je 16 poena (trica 5/6, slobodna 1/2) uz tri skoka i dvije osvojene lopte.

Vjeran Soldo (Krka 1-0): U pobjedi Krke sudjelovao je i Vjeran Soldo koji je igrao 16 minuta i za to vrijeme ubacio dva poena (1/3 za dva) uz pet skokova.

Stipe Modrić (Geoplin Slovan 1-3) 4 utakmice, 30 minuta, 10.3 poena, 4.5 skoka, 1.3 asistencija, 2.0 ukradene lopte: Nakon briljantne igre protiv Union Olimpije, Stipe Modrić odigrao je nekoliko, uspoređujući s tom utakmicom, skromnijih utakmica. Prošli tjedan Geoplin je upisao dva poraza i to protiv Splita i Partizana. Protiv Splićana Modrić je igrao 27 minuta i ubacio tek dva poena (1/2 za dva, 0/3 za tri) uz pet skokova dok je protiv Partizana također igrao 27 minuta i ubacio 11 poena (3/5 za dva, 1/2 za tri, 2/6 slobodna) uz četiri skoka i dvije osvojene lopte.

Ljubo Šamadan (Geoplin Slovan 1-3) 4 utakmice, 21 minuta, 5.8 poena, 4.6 skokova: Kao i Modrić u ovim porazima nije briljirao niti Splićanin Ljubo Šamadan. Šamadan je protiv Splita za 22 minute ubacio dva poena (1/3 za dva, 0/2 za tricu) uz šest skokova dok je Partizanu za 17 minuta ubacio pet poena (1/3 za dva, 1/2 za tri) uz dva skoka.

Španjolska

Mario Kasun (Barcelona AXA 2-0) 2 utakmice, 9.0 minuta, 7.0 poena, 2.0 skoka: Barcelona je u novu sezonu startala s dvije pobjede, a u drugom kolu je svladala Estudiantes 81:64. Mario Kasun dobio je malu minutažu, svega deset minuta i ubacio za to vrijeme deset poena (3/4 za dva, 4/4 slobodna) uz četiri skoka. Kasun kod Ivanovića ima apsolutno premalu minutažu za učinjeno na parketu.

Marko Tomas (Alta Fuenlabrada 1-1) 2 utakmice, 31 minuta, 15.5 poena, 3.5 skoka, 2.5 asistencije, 1.0 osvojena lopta: Sjajnu utakmicu u drugom kolu španjolskog prvenstva odigrao je Marko Tomas. Fuenlabrada je u gostima svladala Cajasol, a Tomas je bio igrač utakmice s 20 poena (2/2 za dva, 3/6 za tri, 7/8 slobodna), tri skoka, tri asistencije i dvije ukradene lopte za 37 minuta.

Marko Banić (Iurbentia Bilbao 1-1) 2 utakmice, 22 minute, 9.5 poena, 7.0 skokova: Prvu ovosezonsku pobjedu upisala je Iurbentija iz Bilbaoa, a Marko Banić odigrao je sasvim solidno. Za 25 minuta ubacio je devet poena (3/4 za dva, 3/4 slobodna) uz šest skokova.

Drago Pašalić (Iurbentia Bilbao 1-1) 2 utakmice, 12 minuta, 4.5 poena: Određenu minutažu u pobjedi Iurbentije dobio je i Drago Pašalić. Splićanin je igrao deset minuta i ubacio dva poena (1/2 za dva).

Marino Baždarić (ViveMenorca 0-2) 2 utakmice, 24 minute, 9.5 poena, 1.0 asistencija, 1.0 osvojena lopta: Menorca je upisala i drugi poraz ove sezone. Na svom parketu poraženi su od Akasvayu Girone 99:81, a Marino Baždarić za 28 minuta ubacio je devet poena (1/5 za dva, 1/2 za tri, 4/4 slobodna).

Mario Stojić (ViveMenorca 0-2) 2 utakmice, 22 minute, 10.0 poena, 2.0 skoka, 1.5 ukradena lopta: Nešto bolji učinak od Baždarića ubilježio je hrvatski reprezentativac s Eurobasketa u Španjolskoj Mario Stojić. Korisno krilo ubacilo je 13 poena (4/6 za dva, 0/2 za tri, 5/7 slobodna) uz dva skoka.

Zoran Planinić (Tau Ceramica 1-1) 2 utakmice, 16 minuta, 4.0 poena, 1.5 skok, 1.5 asistencija: Tau Ceramica u derbiju je nadigrala Real, ali Zoran Planinić nije zaslužio visoku ocjenu. Planina je igrao 16 minuta i ubacio svega dva poena (1/2 za dva) uz dva skoka i dvije asistencije.

Davor Kus (Unicaja 1-1) 2 utakmice, 27 minuta, 7.0 poena, 1.5 asistencija: Sjajnu predstavu Davor Kus pružio je protiv Memphisa u sklopu NBA europske turneje Memphis Grizzliesa. U finišu je sam pobijedio Grizzliese, susret završio s 20 poena i – ispuhao se. Tako je u prvenstvenom dvoboju protiv Leona i pobjedi Unicaje 84:70 za 21 minutu ubacio dva poena (0/4 za tri, 2/2 slobodna).

Vedran Pušić (Prat 0-3) 3 utakmice, 29.3 minute, 14.0 poena, 6.3 skokova, 1.3 osvojena lopta: Pušićev Prat niti u trećem kolu nije uspio doći do pobjede. Vedran je odigrao još jednu solidnu utakmicu i za 21 minutu ubacio je 12 poena (5/8 za dva, 0/1 za tri, 2/2 slobodna) uz pet skokova.

Bojan Bogdanović (Real Madrid II 3-1) 3 utakmice, 26 minuta, 15.3 poena, 5.0 skokova: Druga momčad madridskog Reala upisala je novu pobjedu svladavši u gostima El Bulevar 66:58. Za drugu momčad Madrižana igra naš Bojan Bogdanović koji je za 24 minute ubacio 13 poena (4/5 za dva, 1/3 za tri, 2/6 slobodna) uz pet skokova.

Turska

Sandro Nicević (Bešiktaš Cola Turka 0-1): Prvenstvo su započeli i Turci, a Nicevićev Bešiktaš startao je porazom kod Turk Telekoma. Naš centar odigrao je vrlo dobro i za 23 minute ubacio 18 poena (8/9 za dva, 2/4 slobodna) uz deset skokova i tri asistencije.

Ukrajina

Vladimir Krstić (BC Kijev 2-0): Kijevljani su upisali i drugu prvenstvenu pobjedu svladavši u gostima Odessu sa 73:72. 24 minute dobio je naš Vladimir Krstić te susret završio s jednim poenom (0/1 za tri, 1/2 slobodna) uz tri skoka i tri asistencije.