Prekid u Scafatiju, Montepaschi nezaustavljiv

Branimir Korać • četvrtak, 18.10.2007.

Peto kolo talijanskog prvenstva ostaje zabilježeno incidentom na kraju susreta u Scafatiju gdje je gostovala Repešina i Ukićeva Lottomatica. Susret nije dovršen, a u sjeni tog prekida ostaje i peta pobjeda nezaustavljivog Montepaschija…

Još prošle sezone dvoboj La Fortezze i Benettona bio bi derbi, no ove godine Benetton igra vrlo loše. Takvu igru pokazao je i na gostovanju u Bologni gdje je La Fortezza slavila 97:85. Rezultatska neizvjesnost potrajala je 27 minuta. Benetton se do tada držao u igri zahvaljujući isključivo odličnom šutu za tri poena, a kada je stao šut i La Fortezza se odvojila. U 27. minuti domaćin je imao tek poen prednosti, 62:61, a tada u narednih šest minuta rade seriju 11:2 i rješavaju pitanje pobjednika. Prednost domaćin je konstantno rasla, četiri minute do kraja bilo je i visokih plus 19, a sve što je Benetton do kraja napravio jer smanjiti na 12 poena zaostatka.

Prvo ime susreta bio je Dewarick Spencer s 23 poena (6/13) i ubačenom tricom sa sirenom s deset metara u posljednjoj sekundi prvog poluvremena, a uz njega se istaknuo Delonte Holland s 18 poena (7/9) i pet skokova. Kod Benettona Mario Austin ubacio je 20 poena (8/14), a Nana Mensah-Bonsu dodao je deset poena (3/7) i 13 skokova. Benetton je ubacio 14 trica iz 37 pokušaja, no to mu nije pomoglo.

Iznenađujući poraz upisao je Cibonin protivnik u skupini Eurolige Armani Jeans u Milanu. Košarkaši Armanija na svom su parketu poraženi 84:75 od Capo d'Orlanda u susretu u kojem su svakako očekivali pobjedu. Sve je išlo po planu za domaćina u prvoj četvrtini imali su prednost i sedam poena u završnici, ali Wojcik, Diener i Howell napravili su veliki preokret u drugih deset minuta i u samoj završnici prvog poluvremena prednost gostiju iznosila je čak 46:32. U drugom poluvremenu Armani se pokušavao vratiti u utakmicu, no nije mu uspijevalo. Unatoč neuvjerljivoj igri uspjeli su osam minuta prije kraja tricom Aradorija i polaganjem Bullerija doći na svega tri poena zaostatka, no Diener s dvije vezane trice vraća gosti na plus 12 i završava priču.

Drake Diener predvodio je strijelce s 34 poena (9/18), Adam Wojcik dodao je 13 poena (4/6), a Charles Judson Wallace uhvatio je 13 skokova. Kod Armanija Reece Gaines ubacio je 19 poena (7/18), a Massimo Bulleri 14 (5/11).

Montepaschi već od samog početka prvenstva pokazuje zbog čega je daleko najveći favorit za osvajanje naslova. Na vrućem gostovanju u Napulju kod Elda, Montepaschi je slavio s lakih 81:54. Eldo je daleko od prošlosezonskih prezentacija i ovaj poraz lagano znači uzbunu u klubu obzirom da je to peti poraz u isto toliko kola. Momčad iz Siene se prošetala ovim susretom. Već istekom treće četvrtine prednost gostiju otišla je preko granice od 30 poena i Eldo se morao spašavati vrlo teškog poraza.

Najbolji kod Montepaschija bili su Kšištof Lavrinovič s 15 poena (7/8) i deset skokova te Terrell McIntyre s 15 poena (7/9) i pet asistencija. Kod domaćina Jamel Thomas 21 poen (7/21) i pet skokova te Chris Monroe s 11 poena (3/10) i pet skokova.

Dramatičan dvoboj odigrali su Angelico Biella i Scavolini. Biella je na kraju odnijela pobjedu 83:81 u posve izjednačenom susretu u kojem su isto tako bodove mogli uzeti i gosti iz Pesara. U sjajnoj završnici Scavolini je tricom Keydrena Clarka činilo se izborio produžetak u samom finišu, ali tako nije mislio B.J. Elder (19 poena, šut 8/12) koji je projurio terenom i položio sa sirenom za pobjedu domaćina. Kod Bielle status junaka još zaslužuju Troy Bell koji je ubacio 20 poena (7/16) i Kevin Pinkney s 14 poena (5/8) i osam skokova. Kod gostiju djedica Carlton Myers ubacio je 22 poena (5/9), a Keydren Clark 16 (5/11). Pervis Pasco i Samuele Podesta dodali su po deset skokova.

U veća iznenađenja spada i domaći poraz Cantua protiv Air Avellina 94:68. Gosti iz Avellina stigli su kao potpuni autsajderi, a na kraju su unakazili domaćina koji nije imao nikakva rješenja, a glavni igrači bili su mu posve neraspoloženi za igru. Na ulasku u posljednju četvrtinu Avellino je imao plus 11 i domaćin se nadao nekom preokretu, ali trajalo je kratko obzirom da je Air već u prvih pet minuta posljednje četvrtine odjurio do 20 poena viška. Devin Smith ubacio je 26 poena (10/19) uz šest skokova, a Stalin Ortiz dodao je 19 poena (8/9). Kod domaćina DeShaun Wood ubacio je 19 poena (5/13) uz pet osvojenih lopti, a Nicolas Mazzarino 16 poena (3/10).

Najviše prašine podići će dvoboj u Scafatiju gdje je Legea ugostila Lottomaticu. Susret je prekinut sedam sekundi prije kraja zbog kanonade raznih predmeta koji su bačeni na parket. Nezadovoljstvo domaćih navijača prouzrokovala je svirana namjerna osobna pogreška Dimitriju Lauwersu nad Davidom Hawkinsom neposredno nakon što je Lauwers tricom smanjio na svega 69:67. Gregor Fučka uspio je ubaciti jedno bacanje za 70:67 nakon čega su suci ipak odlučili prekinuti dvoboj. Jon Stefansson s 18 poena (5/8) i osam skokova te Roko Ukić i Gregor Fučka s po 11 poena predvodili su Lottomaticu. Ukić je ubacio 11 poena za 28 minuta, mahom u drugom poluvremenu, uz šut 3/5 i četiri skoka. Kod domaćina Lauwers je ubacio 16 poena (5/10).

Snaidero je u zanimljivom dvoboju u posljednjih deset minuta slomio otpor Upima iz Bologne i slavio 70:61. 18 poena (7/11) i 11 skokova Brooksa Salesa bili su dovoljni za pobjedu, a goste je predvodio James Thomas sa 17 poena (7/12) i 16 skokova dok je Dalibor Bagarić za deset minuta ubacio tri poena (1/4) uz tri skoka. Mršićev Varese upisao je već četvrti poraz, ovaj put u gostima kod Terama 91:78. Briljantnu utakmicu odigrao je dvojac Clay Tucker (35 poena, pet asistencija) i Brandon Brown (23 poena i 11 skokova).

Talijansko prvenstvo, peto kolo:
La Fortezza – Benetton 97:85, Armani Jeans Milano – Capo d'Orlando 75:84, Eldo Napoli – Montepaschi 54:81, Angelico Biella – Scavolini 83:81, Cantu – Avellino Air 68:94, Premieata Montegranaro – Rieti Solsonica 94:72, Legea Scafati, Lottomatica 67:70 (prekid), Snaidero – Upim Bologna 70:61, Teramo – Varese 91:78.