Fenomenalni Olić i Petrić

Petar Plevnik • subota, 20.10.2007.

Sjajan dan hrvatskih strijelaca u Bundesligi. Odličnu formu iz reprezentativnog dresa Ivica Olić hat-trickom nastavio je i u dresu HSV-a, dok je Mladen Petrić bio dvostruki strijelac za Borussiju...

Da pogoci Ivice Olića u prijateljskom susretu protiv Slovačke nisu bili slučajnost i da u napadaču iz Davora još uvijek ima dinamita najbolje je pokazao dvoboj protiv Stuttgarta. Već u sedmoj minuti Olić je pokazao da mu uloga usamljenog napadača sjajno leži; Zidan ga je izbacio u trk, a hrvatski reprezentativac lakoćom matira Schäfera. U 22. minuti Demel pronalazi Olića, koji iz blizine udovstručuje prednost domaćina, da bi već u 35. minuti hrvatski napadač upotpunio svoj hat-trick, nakon što je obrana gostiju bezupsješno namještala zaleđe.

Da bi stvar za aktualnog prvaka bila gora, Pardo je u posljednim trenucima prvog dijela zaradio crveni karton. Na pogodak u nastavku čekalo se do 59. minuti, kada Mathijsen koristi ubačaj Trochowskog i zabija za 4:0. Tri minute kasnije trener domaćina Huub Stevens iz igre vadi Ivicu Olića, koji zarađuje ovacije 47 000 gledatelja na rasprodanoj Aol Areni. Da gosti ne prođu bez počasnog pogotka pobrinuo se Tasci u 73. minuti.

Nakon dugo vremena Borussia je na travnjak istrčala sa Robertom Kovačem i Mladen Petrićom među prvih 11 na gostovanju u Leverkusenu. A upravo je hrvatski napadač u 41. minuti sjajnim udarcem iz voleja sa 12 metara doveo goste u vodstvo. Do zasluženog izjednačenja Apotekari su došli početkom nastavka, točnije u 52. minuti, a u strijelce se upisao Gekas.

Veselje domaćina nije trajalo ni pune dvije minute, kada na scenu ponovno stupa Mladen Petrić, izlazi sam pred Adlera i iz drugog pokušaja dovodi Borussiju u novo vodstvo. U preostalih 40-ak minuta Bayer baca sve karte u napad, što im se isplatilo četiri minute prije kraja, kada Kießling zabija za konačnih 2:2.

Pobjednika nije bilo ni u Rostocku, gdje je Hansi u goste stigao Schalke, za koji je tek posljednjih pet minuta odigrao Ivan Rakitić. Bolju igru u prvom dijelu gosti iz Gelsenkirchena okrunili su u 33. minuti pogotkom Asamoaha. Iako je Schalke bolje krenuo i u nastavku, u 56. minuti vratar gostiju Neuer radi katastrofalnu pogrešku, što koristi Stein i zabija za 1:1. Do kraja susreta stvari na terenu su zaiskrile, isključen je i napadač domaćina Agali, no rezultat se nije mijenjao.

Odličan susret vidjeli su i gledatelji u Bremenu, gdje su u goste stigli nogometaši Herthe. Na pogodak se čekalo do 57. minute, kada Werder koristi napad Herthe te iz brze kontre, nakon kombinacije Diega i Huga Almeide, pogotkom Portugalca dolaze u vodstvo. Gosti se ne predaju i samo četiri minute kasnije dolaze do izjednačenja. Ebert pasom izbacuje iz igre kompletnu obranu domaćina, a Gilberto lakoćom matira Wiesea. Tek što je Werder krenuo s centra, Diego dugom loptom pronalazi Almeidu, koji produžuje do Rosenborga, a švedski napadač dovodi Werder u novo vodstvo.

Na novi pogodak čekalo se do 74. minute, a ponovno su se radovali domaći navijači, nakon što je rezervni napadač Andreasen zabija treći pogodak za domaćine. Dojam za goste pogotkom u posljednjoj minuti popravio je Okoronkwo. U redovima domaćina Jurica Vranješ bio je na klupi, dok je Josip Šimunić odigrao svih 90 minuta za goste.

Nezaustavljiv je i dalje Bayern, koji je u Bochumu stigao do osme prvenstvene pobjede. Iznenađujuće, u vodstvo su već u 11. minuti došli domaćini, nakon što Grote matira Rensinga, koji je na vratima gostiju zamijenio ozlijeđenog Kahna. Rani pogodak domaćina, na čijoj je klupi bio Ivo Iličević, probudio je uspavane goste, koji preuzimaju inicijativu i do zasluženog izjednačenja stižu u 35. minuti preko Riberya, koji koristi ubačaj Klosea i s pet metara izjednačuje rezultat.

Dominacija Bayerna nastavila se i u početnim minutama nastavka, da bi Bochum sredinom drugog dijela uspio primiriti goste. I kada se činilo da bi domaćini mogli ostati neporaženi, Schweinsteiger u 78. minuti koristi lošu reakciju do tad sigurnog vratara Laštuvke i donosi Bavarcima sva tri boda.

Razloga za zadovoljstvo konačno imaju i u Nürnbergu, gdje su teško stradali gosti iz Frankfurta. Nakon što je Takahara u 12. minuti doveo Eintracht u vodstvo, malo je tko pomislio da će biti tako. No, već osam minuta kasnije Charisteas zabija za 1:1, rezultat s kojim se otišlo na odmor.

U nastavku prava golijada domaćina. Mintal je u 50. minuti doveo Franke u vodstvo, Misimović četiri minute kasnije postiže treći pogodak za domaćine, a već u 64. minuti Mintal svojim drugim pogotkom povećava na 4:1. Petardu u mrežu gostiju isporučio je Kennedy u 82. minuti. Leon Benko nije konkurirao za sastav domaćina.

Bundesliga, 10. kolo, rezultati:
Bayer Leverkusen - Borussia 2:2, Bochum - Bayern 1:2, HSV - Stuttgart 4:1, Hansa - Schalke 1:1, Nürnberg - Eintracht 5:1, Werder - Hertha 3:2.