Ćorluka sjajan, Kranjčar dobar, Eduardo slab

Marin Vuković • subota, 20.10.2007.

Arsenal je izborio osmu prvenstvenu pobjedu i zadržao prednost na vrhu, a Eduardo da Silva odigrao je jednu od slabijih utakmica u dresu topnika. Vedran Ćorluka upisao je još jednu sjajnu partiju u pobjedi Manchester Cityja, a Niko Kranjčar dobrih 90 minuta u pobjedi Portsmoutha. Dva jedanaesterca i dva crvena kartona epilog su dramatičnog Merseyside derbija na Goodison Parku koji je otišao na stranu Liverpoola...

Nakon burnih reakcija na neuspjeh engleske reprezentacije i žestokih kritika upućenih igračima i izborniku Steveu McClarenu, pozornost engleskih fanova ponovno se, barem na neko vrijeme, okrenula domaćem prvenstvu. Deseto kolo Premiershipa otvoreno je na Goodison Parku gdje su gradski rivali Everton i Liverpool odigrali 177. prvenstveni Merseyside derbi.

Do vodećeg pogotka Everton je stigao sedam minuta prije odmora zahvaljujući prije svega velikoj pogrešci Sammija Hyypije. Obrana Redsa loše se snašla nakon kornera, visoka lopta došla je do finskog braniča koji u pokušaju čišćenja situacije zakucava loptu u gornji lijevi kut vlastitoga gola. Stečenu prednost domaćin je ispustio već u sedmoj minuti nastavka, nakon jedanaesterca kojeg je sjajnim solo prodorom izborio Steven Gerrard, a u pogodak pretvorio Dirk Kuyt. U kaznenom prostoru Gerrarda je srušio Tony Hibbert, a potom zbog pravila posljednjeg čovjeka obrane dobio i izravni crveni karton. Dvojbena sučeva odluka vjerojatno će biti temom rasprava, no dojma smo da je kontakt između Gerrarda i Hibberta ipak postojao.

Brojčano nadmoćni Liverpool u nastavku je utakmice propustio nekoliko izglednih prilika, a do pobjede je stigao u drugoj minuti sudačke nadoknade i to nakon još jednog udarca s bijele točke. Vratar Howard napustio je svoja vrata, lopta je došla do Brazilca Lucasa čiji udarac prema praznoj mreži rukama zaustavlja Phil Neville. Dvojbi nije bilo, crveni karton za Nevillea i novi jedanaesterac za Kuyta koji donosi sva tri boda Redsima.

Nakon povrede Robina van Persieja naš reprezentativac Eduardo da Silva dobio je priliku od prve minute susreta s Boltonom, ali danas nije bio njegov dan. Dosta blijedo izdanje Eduarda na kakvo ipak nismo navikli "nagrađeno" je i ranim izlaskom iz igre. Arsene Wenger zamijenio ga je nakon sat vremena utakmice u kojoj je Arsenal bezuspješno pokušavao probiti čvrsti obrambeni zid Boltona.

Nakon ulaska Tomasa Rosickog i Thea Walcotta igra Arsenala ipak je dobila novu dimenziju, pa je već u 68. minuti napokon kapitulirala obrana Boltona. Dalekometnim prizemnim udarcem mrežu gostiju načeo je Kolo Toure. Devet minuta prije kraja utakmice topnici su riješili pitanje pobjednika. Walcott je prošao desnom stranom i uputio savršenu loptu za Rosickog koji iz neposredne blizine postavlja konačnih 2:0.

Sven Goran Eriksson ponovno će biti zadovoljan još jednom sjajnom predstavom Manchester Cityja koji je na svom stadionu svladao Birmingham. Izrazito nadahnutu utakmicu odigrali su Elano i Vedran Ćorluka, čijom je suradnjom City i stigao do jedinog pogotka na utakmici. U 37. minuti utakmice naš je reprezentativac uposlio Brazilca koji koncentrirano šalje loptu pored Maika Taylora. Birmingham je u drugom poluvremenu u nekoliko navrata ozbiljno zaprijetio, ali iskazala se domaća obrana na čelu s vratarom Joeom Hartom i pravovremenim Ćorlukom koji je blokirao nekoliko udaraca.

Iako se činilo da će Wigan i Portsmouth podijeliti bodove te da će mreže ostati netaknute, s dva pogotka u posljednjih deset minuta Pompey je kući odnio sva tri boda. Niko Kranjčar ostao je bez konkretnog učinka, no osim par dalekometnih pokušaja koji su ostali bez rezultata, Kranjčar je bio među najaktivnijima u gostujućim redovima. Napokon, devet minuta prije kraja Benjani je odlično reagirao nakon ubacivanja Sulleya Muntarija, a samo tri minute kasnije Glen Johnson se odlučio na udarac s ruba kaznenog prostora i pogodio za konačnih 0:2.

Na gostovanju kod Middlesbrougha momčad Chelseaja po prvi je put od kolovoza uspjela upisati dvije uzastopne pobjede, a Didier Drogba je još jednom pokazao koliko znači londonskoj momčadi. Nakon duplog pasa sa Frankom Lampardom doveo je goste u vodstvo već u osmoj minuti, a usprkos pokušajima domaćina da dođu do izjednačujućeg pogotka potvrdu tri boda donio je Alex u 57. minuti iz prekrasno izvedenog slobodnog udarca.

Najviše golova postignuto je u susretu Blackburna i Readinga, gdje je domaćin slavio s 4:2. Iako krajnji rezultat možda odaje dojam neizvjesne utakmice, činjenično stanje posve je drugačije. Blackburn je u samo 14 minuta prvog dijela, između 18. i 32. minute pogocima Bennija McCarthyja, Roquea Santa Cruza i Tugaya napunio mrežu gostiju. U posljednjih deset minuta još je jedan pogodak pored svog imena dodao McCarthy, a dvaput je za goste pogodio Kevin Doyle.

Fulham i Derby County odigrali su utakmicu u skladu sa svojim mogućnostima i poziciji na ljestvici. Susret na Craven Cottageu završio je bez pogodaka, a domaći su cijelo drugo poluvrijeme igrali sa deset igrača nakon što je Paul Konchesky zaradio crveni karton zbog udaranja laktom.

Vrlo uzbudljivom utakmicom subotnji su program u Birminghamu zaključili Aston Villa i Manchester United, a slavili su Fergusonovi Crveni vragovi i s uvjerljivih 4:1 stigli do sedme uzastopne pobjede. Kako su domaći nogometaši krenuli u ovu utakmicu, činilo se da je pred Unitedom zaista težak posao. Već u 12. minuti na krilima ranog pritiska Gabriel Agbonlahor je glavom pogodio mrežu gostiju i natjerao mnoge da se zapitaju je li ostavljanje Cristiana Ronalda na klupi bio pametan potez Alexa Fergusona.

Ipak, sredinom poluvremena United preuzima inicijativu, sakriva loptu domaćim nogometašima i u manje od deset minuta s dva pogotka Waynea Rooneya i jednim Ria Ferdinanda odlazi na odmor s visokih 3:1. Niti drugi dio nije donio drukčiju sliku. United je dominirao i stvarao prilike, a Villa se uglavnom branila te u 60. minuti nakon drugog žutog kartona Nigela Reo-Cokera ostala s deset igrača.

Osam minuta kasnije novi problemi za Aston Villu. Vratar Carson u stopostotnoj prilici ruši Carlosa Teveza, dobiva izravni crveni karton, a iz kaznenog udarca Rooney ima priliku za hat-trick. Pričuvni vratar Stuart Taylor ipak je ugrabio pet minuta slave i obranio udarac Rooneya, ali nije mogao ništa u 75. minuti kada Ryan Giggs solo akcijom postavlja konačnih 4:1.

Premiership, 10. kolo, 20.10.2007.:
Everton - Liverpool 1:2, Arsenal - Bolton 2:0, Blackburn - Reading 4:2, Fulham - Derby 0:0, Manchester City - Birmingham 1:0, Middlesbrough - Chelsea 0:2, Wigan - Portsmouth 0:2, Aston Villa - Manchester United 1:4.