Longin i Perković tijesno poraženi

Sanja Čalić • nedjelja, 21.10.2007.

U petom je kolu njemačke lige odigrano osam susreta, dok će onaj posljednji ratiopharm Ulm odigrati na gostovanju kod BG 74 Göttingena 12. prosinca ove godine. Momčad naših igrača je u uzbudljivoj utakmici ipak poražena…

Košarkaši EWE Basketsa, predvođeni Jasonom Gardnerom, mnogo su muka zadali New Yorker Phantomsima na njihovom parketu. U vrlo izjednačenoj utakmici domaćini su ipak u drugoj i trećoj dionici uspjeli ostvariti blagu prednost koja je na kraju i presudila. Pobjeda je otišla na stranu New Yorker Phantomsa rezultatom 78:76, a od domaćih igrača treba izdvojiti Johna Allena koji je postigao 16 koševa.

Branimir Longin proveo je u igri 26 minuta tijekom kojih je ostvario učinak od 14 poena (šut 4/10), dva skoka i dvije asistencije. Najbolji skakač susreta EWE Basketsa bio je Jasmin Perković s osam skokova pored kojih je u 29 minuta postigao devet poena (šut 4/11) i tri asistencije.

Berlinska Alba došla je do nove pobjede na svom terenu. Ovog su puta stradali igrači Köln 99ersa rezultatom 78:59. U prve dvije četvrtine Alba je imala dominaciju na parketu, a potom su bolje zaigrali i gosti, nošeni ponovno sjajnim Aleksandrom Nađfejiem koji je postigao 19 koševa. U momčadi Albe 14 poena postigao je Julius Jenkins dok su 39 koševa među sobom ravnomjerno raspodijelili Thompson, Brown i Nikolić (svaki po 13 poena).

Giantsi iz Leverkusena nisu imali previše poteškoća na gostovanju kod Deutsche Bank Skylinersa. Iako su u prvoj četvrtini domaćini imali prednost, Nate Fox i njegovi suigrači ubrzo su preuzeli kontrolu nad utakmicom i pobijedili rezultatom 73:91. Upravo je Fox s 21 poenom, 11 skokova, četiri asistencije i tri ukradene lopte vodeći čovjek u svim statističkim rubrikama svoje momčadi u ovoj utakmici. Tek je jedan poen više od njega ostvario Derrick Allen za Skylinerse.

Unatoč boljoj igri u tri četvrtine momčad Giessen 46ersa u posljednjoj je dionici susreta dopustila TBB Trieru da se vrati u utakmicu. No, čini se da gosti za nešto više od osvojene četvrtine nisu imali dovoljno snage, stoga je pobjeda pripala Giessen 46ersima 107:98. Sjajnu su šutersku večer imala dva igrača, Michael Umeh za Giessen je postigao 30 koševa, dok je ponovno izvrsno za TBB Trier odigrao Caleb Green s 29 koševa i 11 skokova.

Artland Dragonsi novim su bodovima učvrstili mjesto među prvih pet momčadi prvenstva. Bremerhaven im je otpor pružao u prvoj i trećoj četvrtini, no u posljednjoj su dionici, u kojoj ni jedni ni drugi nisu bili pretjerano precizni, domaćini svoje protivnike sveli na tek sedam koševa i ostvarili pobjedu 77:64. Najefikasniji kod pobjednika bio je Matt Freije s 15 koševa, dok je Jan Lipke u Bremerhavenu postigao dva više.

Trećeplasirani Walter Tigersi nanijeli su još jedan poraz Paderborn Basketsima (81:63). Tigersi su u prve dvije četvrtine ostvarili prednost od 19 koševa razlike (37:18), koje unatoč pokušajima, Paderborn Basketsi nisu mogli dostići. Iako je za Paderborn Timothy James Black postigao čak 28 poena, sam protiv Tigersa nije mogao, budući da niti jedan od njegovih suigrača nije postigao više od sedam koševa. U redovima domaćih najprecizniji je bio Ajene Malaki Moye s 21 košem.

Na vrhu su se ljestvice novom pobjedom zadržali Brose Basketsi koji su slavili u Bonnu protiv Telekom Basketsa 55:70. U čitavom su susretu Brose Basketsi uspijevali održavati, a potom i povećati, razliku koju su stekli u prvom poluvremenu, te utakmicu u kojoj je Ademola Okulaja postigao 17 koševa, priveli kraju u svoju korist. Kod domaćina najvrjedniji je učinak imao Ronald Burell koji je ubacio 15 poena.

Osim Padebron Basketsa, bez pobjede je u dosadašnjem tijeku prvenstva i momčad S. City Jene. Ni u ovom se kolu to nije promijenilo, iako su na gostovanju kod EnBW Ludwigsburga na kraju treće četvrtine bili u vodstvu (60:62). No domaćini su u posljednjoj dionici bili koncentriraniji te došli do novih bodova rezultatom 80:73. Najraspoloženiji strijelci bili su Brendan Plavich (S. City Jena) s 22 poena te Frank Young (EnBW Ludwigsburg) s njih 18.

Njemačka liga, peto kolo: NYer Phantoms – EWE Baskets 78;76, Alba Berlin – Köln 99ers 78:59, Deutsche Bank Skyliners – Bayer Giants Leverkusen 73:91, Giessen 46ers – TBB Trier 107:98, Artland Dragons – Bremerhaven 77:64, Walter Tigers – Paderborn Baskets 81:63, Telekom Baskets – Brose Baskets 55:70, EnBW Ludwigsburg – S.City Jena 80:73.