Derbi kola Romi, Inter zaustavljen

Ivana Spahija • nedjelja, 28.10.2007.

Najzvučniji susret devetog kola Serie A bio je derbi između Milana i Rome. Posrnuli talijanski div ni u ovom susretu nije uspio doći do pobjede na domaćem terenu, vukovi su upisali minimalnu pobjedu od 1:0. Vodeći Inter posrnuo je na gostovanju u Palermu gdje je podijelio bodove s istoimenim klubom, a novi poraz doživio je i Lazio...

Nevolje za Milan se nastavljaju. Aktualni prvaci Europe su nakon Empolija kod kuće poraženi i od Rome, a crveno - crne ne može utješiti ni činjenica da su u ovom susretu prilično dobro parirali drugoplasiranoj momčadi lige. Prva veća prilika za pogodak dogodila se tek u 16. minuti. Pirlo je dodao za Gilardina koji je dobro uposlio Kaku, ali je Brazilac napravio korak previše i njegov udarac završio je pokraj gola. Tri minute nakon toga zaprijetili su i gosti, Cicinho je iz udarca iz kuta dobro pronašao Mancinija, njegov udarac spretno je obranio Dida.

U 27. minuti ponovno su opasni bili vukovi. Vučinić se sam našao ispred Dide, ali je njegov udarac u posljednji čas uspio neutralizirati Cafu. Osam minuta kasnije domaćini su zaprijetili iz slobodnog udarca. S 34 metra udaljenosti Pirlo je pogodio živi zid gostiju, lopta se odbila do Ambrosinija koji je dodao za Seedorfa, a odličan udarac Nizozemca je uspio obraniti De Rossi. Pred sam kraj prvog poluvremena Seedorf je odlično ubacio za Gilardina, na tu loptu izišao je Mexes koji je umalo svladao vlastitog vratara Donija, srećom po Romu, taj je udarac završio iznad vratnice.

Drugo poluvrijeme donijelo je pritisak Milana na obranu gostiju. U 51. minuti je udarac Gattusa obranio Doni, a deset minuta kasnije Maldini je odlično dodao za Gilardina, koji nije bio precizan. Silni promašaji na kraju su skupo koštali rossonere. U 71. minuti Cicihno je odlično probio po desnoj strani obrane Milana i centrirao za Vučinića, koji je s lakoćom svladao Didu za vodstvo Rome od 1:0.

Četiri minute nakon tog pogotka uslijedio je novi šok za domaćine. Ambrosini je u prostoru srušio De Rossija, zaradio crveni karton, a usput je dosuđena najstroža kazna za vukove. De Rossi je bio izvođač, ali nije bio precizan te je lopta završila iznad gola i spasila Milan od novog pogotka. Posljednja veća akcija u susretu bila je ona Seedorfova u 88. minuti kada je Nizozemac pokušao svladati Donija za izjednačenje, ali ponovno nije bilo preciznosti. Nakon ove pobjede, Roma čvrsto drži drugo mjesto sa samo tri boda zaostatka za Interom, a Milan se polako, ali sigurno približava dnu, trenutno je na 13. mjestu na ljestvici.

Palermo je priredio iznenađenje i kod kuće uzeo dva boda vodećem Interu. Iako favoriti, gosti iz Milana nisu uspjeli zatresti mrežu Sicilijanaca te su se tako morali zadovoljiti tek osvojenim bodom iz ovog dvoboja. Inter je zaprijetio već u osmoj minuti. Ibrahimović se na lijevoj strani oslobodio domaćih braniča i sam krenuo prema vratima Fontane, ali je vratar Palerma odlično reagirao i obranio taj udarac. Gosti su ponovno zaprijetili u 19. minuti, nakon izvedenog udarca iz kuta, Ibrahimović je dodao za Maicona, koji je bio neprecizan i nije uspio zatresti mrežu domaćina.

U 39. minuti Maicon je pobjegao obrani Palerma, sam se našao ispred Fontane, a domaći vratar se još jednom iskazao i odbio taj udarac. Minutu nakon toga ponovno je na djelu bio Fontana, Maicon je centirao za Stankovića, ali je akrobacija Fontane blokirala i taj pokušaj gostiju.

U nastavku su ponovno glavnu riječ vodili gosti, koji nikako nisu uspijevali doći do pogotka. U 55. minuti je udarac Suaza završio iznad grede, četiri minute kasnije isto to se dogodilo i Dacourtu, a u 67. minuti je Fontana čudesno obranio siloviti udarac Ibrahimovića. U 81. minuti Chivu je nastavio peh gostiju, i njegov udarac zaustavila je vratnica gola Palerma. Točku na i obrani domaćina stavio je Fontana odličnom obranom u 88. minuti susreta kada je jedva uspio zaustaviti Ibrahimovićem udarac glavom.

Sreća se u ovom kolu nije osmjehnula niti Laziju, Rimljani su na domaćem terenu doživjeli poraz od Udinesea, gosti iz Udina su minimalnom pobjedom od 1:0 uzeli sva tri boda. Domaćini se nisu previše iskazali u ovom susretu, a nakon nekoliko neiskorištenih prilika iz prvog dijela, Udinese je došao u vodstvo u 77. minuti. Di Natale je probio po lijevoj strani obrane Lazija i centrirao za Asamoaha, koji je matirao Ballottu za vodstvo i konačnu pobjedu Udinesea od 1:0. Lazio se nakon novog poraza pridružio Milanu na putu prema dnu te je sada na 14. mjestu na ljestvici, a Udinese se polako približava vrhu i trenutno drži odlično peto mjesto.

Sigurnu pobjedu u ovom kolu upisala je momčad Catanije, koja je kod kuće svladala Sampdoriju rezultatom 2:0. Utakmica je riješena već u prvom poluvremenu u kojem su domaćini agresivnom igrom uspjeli steći nedostižnu prednost pred oslabljenom Sampdorijom. Igrala se tek druga minuta, a domaćini su već poveli. Gostujući branič Sala je greškom dodao loptu Mascari, kojemu nije bilo teško iz blizine svladati nespremnog Mirantea za vodstvo Catanije od 1:0.

Dvije minute prije kraja prvog poluvremena, konačan rezultat je na 2:0 postavio Martinez, koji je nakon izvedenog udarca iz kuta glavom matirao Mirantea za nova tri boda kluba sa Sicilije.

Najviše golova u ovom kolu ponudio je susret između Parme i Livorna, Parma je kao domaćin uspjela svladati goste sa Sardinije rezultatom 3:2. Već u desetoj minuti poveli su domaćini. Udarac iz kuta izveo je Corradi, loptu je prihvatio Morrone, koji je glavom svladao Ameliju za 1:0. Livorno je uzvratio u 23. minuti, Tavano je pobjegao obrani Parme i sam izbio ispred nemoćnog Buccija, a lopta se našla u mreži za izjednačenje.

U 49. minuti dosuđen je jedanaesterac za goste, Paci je u prostoru rukom dirao loptu, sudac je pokazao na bijelu točku s koje je bio precizan Morrone za vodstvo Livorna od 2:1. Novo izjednačenje je uslijedilo već nakon četiri minute, glavni krivac za jedanaesterac Paci se brzo iskupio za svoju pogrešku pogotkom za 2:2. Istom igraču poništen je pogodak u 66. minuti, sudac je pokazao da se veznjak Parme našao u zaleđu. Pobjedu Parmi donio je Morfeo pogotkom u 74. minuti susreta. Nakon ove pobjede, Parma se nalazi na 15. mjestu na ljestvici, dok je Livorno na posljednjem, 20. mjestu. Naš Dario Knežević odigrao je cijelu utakmicu za goste, a Igor Budan zbog ozljede nije konkurirao za sastav u Parmi.

Atalanta je minimalnom pobjedom od 1:0 u gostima svladala Empoli, a jedini pogodak u susretu postigao je kapetan gostiju Doni, koji je u 75. minuti glavom svladao domaćeg vratara Carrozzierija za nova tri boda Atalante i visoko sedmo mjesto na ljestvici. Empoli je trenutno na 17. mjestu.

Susret bez pogodaka odigrale su Siena i Reggina, koje nakon ove raspodjele bodova dijele sličnu sudbinu na dnu ljestvice. Siena drži 18., a Reggina 19. mjesto.

U posljednjoj utakmici ovog kola, Genoa je kod kuće dočekala Fiorentinu s kojom je podijelila bodove u susretu koji je završio rezultatom 0:0. Ovo je prva utakmica ove sezone u kojoj viole nisu zatresle mrežu protivnika. Fiorentina je u desetoj minuti propustila priliku za doći u vodstvo. Pazzini je dodao za Mutua koji je loptu prebacio preko domaćeg vratara Rubinha, ali je greda spasila Genou od pogotka.

Domaćini su pokušali povesti preko raspoloženog Leona, koji u dva navrata, u 30. i 33. minuti nije bio precizan. U 38. minuti naš Ivan Jurić idealno je uposlio Scullija, čiji je udarac paradom obranio Frey. Jurić je u 40. minuti zaradio žuti karton zbog prekršaja nad Mutuom.

Nastavak susreta nije donio previše prilika za promjenu rezultata, jedino su u 69. minuti zaprijetile viole preko Pazzinija, čiji je udarac završio pokraj gola. Ivan Jurić odigrao je 84 minute za Genou, kada ga je zamijenio Fabiano. Nakon ove raspodjele bodova, Fiorentina se nalazi na četvrtom mjestu na ljestvici s jednakim brojem bodova kao i Juventus (17), a Genoa je trenutno na desetom mjestu.

Serie A, 9. kolo: Milan - Roma 0:1, Palermo - Inter 0:0, Lazio - Udinese 0:1, Empoli - Atalanta 0:1, Parma - Livorno 3:2, Siena - Reggina 0:0, Catania - Sampdoria 2:0, Genoa - Fiorentina 0:0.