Petrovgrad konačno pobijedio Moskvu

Bernard Jurišić • nedjelja, 11.11.2007.

Zenit iz Petrovgrada po prvi je put u svojoj povijesti prvak Rusije. U uzbudljivom posljednjem kolu momčad našeg Ivice Križanca sačuvala je prednost nad Spartakom Stipe Pletikose i prouzročila veliko slavlje na ulicama Petrovgrada...

"Bilo bi sjajno ostaviti sve te moskovske velikane iza sebe", "sanjao" je trener Zenita, Nizozemac Dick Advocaat u najavi posljednjeg kola ruskog prvenstva. I dosanjao je. Petrovgradski Zenit po prvi je put prvak Rusije, drugi put u svojoj povijesti nakon naslova najboljih u SSSR-u 1984, kada su predstavljali građane "Lenjingrada".

Zenit je u posljednje kolo ušao s dva boda prednosti pred moskovskim Spartakom i za siguran prvenstveni trijumf trebala im je pobjeda kod Saturna u okolici Moskve. U slučaju bodovnog izjednačenja prvak bi bio Spartak, koji je kod kuće dočekivao Dinamo.

Ček Radek Širl donio im je željenu pobjedu pogotkom u 15. minuti (Križanac nije igrao) i veliko slavlje na Baltiku moglo je započeti. Ulice Petrovgrada preplavili su navijači Zenita, koji su slavili veliku pobjedu svog kluba nad brojnom i bogatom moskovskom konkurencijom.

Spartak je došao do pobjede protiv Dinama (2:1, Pletikosa branio svih 90 minuta), što im je bilo dovoljno za osiguravanje mjesta u kvalifikacijama Lige prvaka naredne sezone. U Kup Uefe će CSKA i pobjednik Kupa, a ligu napuštaju Kuban iz Krasnodara i Rostov.

Rezultati 30. kola: Himki - Krilja Sovjetov 4:1, Moskva - Luč Energija 3:1, Rostov - Amkar 2:0, Lokomotiv - Kuban 2:3, Rubin - CSKA 0:1 (Tomas za Rubin svih 90 minuta), Saturn - Zenit 0:1, Spartak Moskva - Dinamo 2:1, Spartak Naljčik - Tom 1:0 (Vejić za Tom svih 90 minuta).

Konačna ljestvica: 1. Zenit Petrovgrad 61, 2. Spartak Moskva 59, 3. CSKA Moskva 53, 4. Moskva 52, 5. Saturn 45, 6. Dinamo Moskva 41, 7. Lokomotiv Moskva 41, 8. Amkar 41, 9. Himki 37, 10. Rubin Kazan 35, 11. Tom Tomsk 35, 12. Spartak Naljčik 33, 13. Krilja Sovjetov 32, 14. Luč Energija 32, 15. Kuban Krasnodar 32, 16. Rostov 18.