Mladen Petrić 77'
Hrvatska

Od svega jači!

Bernard Jurišić, Tomislav Pacak • četvrtak, 22.11.2007.

Hrvatska je u fantastičnoj, briljantnoj partiji nadigrala i pobijedila Englesku na Wembleyu! Nakon sjajnih 45 minuta vodili smo 2:0, Engleze je sudačka izmišljotina vratila na 2:2, a onda u 77. minuti Mladen Petrić je rasveselio Ruse, a Hrvate učinio najponosnijom nacijom na svijetu. Iz Londona za Sportnet.hr Bernard Jurišić i Tomislav Pacak...

David Beckham
46'
16
Jermaine Defoe
46'
18
Darren Bent
80'
Slaven Bilić

Englezi su otvorili utakmicu kako se to od njih i očekivalo, žestoko i agresivno, nošeni hukom 80.000 svojih navijača. Cole u 6. minuti prvi pokušava u padu s ruba kaznenog prostora, Pletikosa je spreman.

No, dok su se pripremali na još jači pritisak, Niko Kranjčar ih je šokirao pogotkom. Doveo je loptu na 25 metara i odapeo, ona je pala točno ispred Carsona i preko njegovog se ramena odbila u mrežu. 0:1, s jedne strane muk, s druge hrvatski navijački huk.

Slika 1 od 2.

Englezi su brzo odgovorili, napravili su šest minuta strahovitog pritiska ispred i unutar našeg šesnaesterca. U 11. minuti Pletikosa sjajno reagira nakon što je Crouch izbacio Wright-Phillipsa oči u oči s našim vratarem. Minutu kasnije Robert Kovač odbija ispred Croucha, u narednom napadu koncentriran i pravovremen je Šimić ispred visokog napadača Liverpoola.

U jeku napada Engleza, stigla je nova kontra, nova kazna, novi pogodak. Eduardo da Silva fantastičnom loptom kroz trojicu izbacuje Ivicu Olića koji izlazi sam pred Carsona, lako ga zaobilazi i ubacuje loptu u praznu mrežu za urnebesnih 0:2.

Slika 2 od 3.

To je bio trenutak kad su Englezi "pukli", do poluvremena više nisu stvorili pravu šansu, a naši su ih igrači sjajnim postavljanjem i reakcijama tjerali do ludila. Mogli smo voditi i 0:4 nakon nekoliko brzih napada naših pored potpuno šokiranih domaćina.

U 26. minuti Da Silva prebacuje loptu s desne na lijevu vratnicu, Kranjčar glavom u padu za malo promašuje mrežu. U narednom napadu Ćorluka sprinta po desnom boku i ubacuje, Lescott u zadnji tren čisti ispred Olića u sredini.

Slika 3 od 4.

Bilo je to vrijeme potpune dominacije Hrvatske i na terenu i na tribinama. Wembley je grmio od povika "Vukovar, Vukovar!", a Hrvatska je gospodarila najskupljim stadionom na svijetu.

Pred sam kraj poluvremena Modrić je priprijetio s ruba kaznenog prostora s dva udarca, od kojih je prvi bio neprecizan, a drugog je nes(p)retni Carson ipak uspio odbiti.

Slika 4 od 5.

U drugo poluvrijeme engleski je izbornik poslao Beckhama i Defoea, no opet su pogodak mogli postići naši. Sjajna lopta Kranjčara za Da Silvu, ovaj kreće sam prema vrataru, no daje si malo predug for i Campbell stiže odbiti u zadnji tren.

Što nisu mogli Englezi, napravili su švedski suci. U 55. minuti izmislili su nepostojeći prekršaj Šimunića nad Defoeom, a Frank ampard iz kaznenog udarca smanjuje na 1:2.

Slika 6 od 7.

Ni tada naši nisu pali, a u 58. i 59. minuti morali smo opet imati dva gola prednosti. Najprije je Bridge odbio loptu ispred Olića i pogodio vlastitu gredu, a nakon kornera Srne Carson nevjerojatnom obranom ramenom skida Olićev udarac glavom s pet metara. U 63. minuti opet je Olić sam pred Carsonom, cilja dalji kut sa 16 metara, no Englez brani.

I onda prva prava engleska akcija donosi im izjednačenje u 65. minuti. Beckham ubacuje svoju loptu u sredinu, Crouch se rješava pratnje i pogađa za 2:2.

Slika 5 od 6.

I opet pogađate već - Hrvatska se odbila predati. S tribina je zagrmilo "Hoćemo pobjedu!", a naši su igrači silovitim presingom krenuli "na zapovijed". Pet minuta smo ih držali u "šahu" pred njihovim šesnaestercem, da bi konačno Mladen Petrić u 77. minuti s ruba kaznenog prostora poslao loptu u dalji kut za 2:3.

Wembley je opet zašutio, čula se tek hrvatska pjesma. Mogli smo opet zabiti i još poneki pogodak, no bilo je dovoljno i ovako. Englezi su bili potpuno nemoćni, Hrvatska je slavila veličanstvenu pobjedu i pokazala svoje šampionsko srce i vrijednost. Hrvatska i Rusija odlaze na EP, Englezi će ga gledati na televizorima.