Olympiacos posramio Poljake

Branko Barić • četvrtak, 22.11.2007.

U srijedu su odigrana sva četiri susreta u skupini A. Na čelu ljestvice ostali su Tau Ceramica i Olympiacos koji su ubilježili uvjerljive pobjede. To se posebno odnosi na Grke koji su goste iz Poljske "zamrznuli" na minus 44...

Olympiacos je u Ateni u potpunosti demolirao Prokom i tako došao do svoje treće pobjede u Euroligi. Nakon što je dobio tjedan dana odmora, Arvydas Macijauskas na najbolji se način vratio na parket i priuštio svojim navijačima briljantnu predstavu. Postigao je 27 koševa uz šut iz igre 8-11, 9-9 iz slobodnih bacanja i ostvario valorizaciju 41.

Serijom 7:0 početkom susreta gosti su došli do vodstva 8:7, ispostavit će se i posljednjeg na utakmici. Već na kraju prve četvrtine na semaforu je stajalo za Poljake neugodnih 31:14, a do kraja je samo postajalo još neugodnije. Konačnih 109:65 najbolje oslikava situaciju na parketu, kao i izjava trenera Prokoma Eugeniuzsa Kijewskog: "Ovo je igurno najgora predstava ovog kluba od kada igra Euroligu. Ubile su nas izgubljene lopte, njih čak 20, nakon kojih je u pravilu slijedila lagana kontra protivnika."

Quintel Woods postigao je 22 koša od kojih čak pet trica, a Kostas Vasiliadis dodao je 14. Mustafa Shakur postigao je 14 poena, najviše kod gostiju, dok je potpuno izostao učinak Milana Gurovića koji je ostao bez poena uz šut 0-6.

Montepaschi je na krilima Makedonca Vlade Ilijevskog u posljednjih deset minuta stigao do slavlja u talijanskom derbiju. Iako konačni rezultat 80:69 ne sugerira tako, susret u Sieni bio je otvoren gotovo do samog kraja. Virtus je u posljednju četvrtinu ušao s prednošću 57:53, sredinom dionice je vodio 62:61, no domaćini furioznom serijom 19:5 privode susret kraju u svoju korist. Makedonac je bio detonator tog preokreta, a utakmicu je završio s 13 poena. Najefikasniji je bio Kšištof Lavrinovič koji je ubacio 24 poena, dok je na drugoj strani Delonte Holland postigao 18.

Olimpija je pretrpila i prvi euroligaški poraz u Tivoliju. Protiv Spahijine Tau Ceramice Slovenci nisu imali nikakve šanse i susret je bio riješen već do poluvremena kad su gosti imali plus 20 (31:51). Igor Rakočević postigao je 26 koševa, Pete Mickael 15, a Tiago Splitter 14 uz osam skokova. Naš Zoran Planinić je u 17 minuta provedenih na terenu postigao 11 koševa i ostvario dvije asistencije.

CSKA je uspješno prošao neugodan ispit protiv Žalgirisa i tako ubilježio 21. uzastopnu pobjedu u ovom natjecanju na domaćem parketu. Gosti su u nekoliko navrata sustizali dvoznamenkastu prednost Moskovljana, a posljednje izjednačenje su imali početkom posljednje dionice kada je na semaforu svijetlilo 64:64. Do vodstva ipak nisu uspjeli doći i susret je okončan rezultatom 78:70.

Ramunas Šiškauskas predvodio je Ruse s 19 pogodaka, a Aleksej Savrašenko dodao je 15. Budući da Brown i Collins nisu bili ni približno na razini od prošlog kola, goste je vukao Zadranin Marko Popović s 14 poena (šut 5-7) u 20 minuta provedenih na parketu.

Skupina A, peto kolo: CSKA – Žalgiris 78:70, Olympiakos – Prokom Trefl 109:65, Montepaschi – Virtus Vidivici 80:69, Union Olimpija – Tau Ceramica 78:92