Zimski sportovi

Kanađani slave, Ivica dobar

Ivor Krapac • subota, 24.11.2007.

Spust u kanadskom Lake Louiseu dobio je domaćeg pobjednika. Jan Hudec, srebrni iz ove discipline s prošlogodišnjeg SP-a u Areu, proslavio je svoju prvu pobjedu u Svjetskom kupu na stazi koja je zbog nedostatka snijega bila kraća od uobičajene u ovom kanadskom zimovalištu. Iako je krenuo među posljednjima, Ivica Kostelić bio je blizu uzimanja bodova...

26-godišnji domaći skijaš čeških korijena (i rođenja) nije mogao dati kanadskim navijačima ljepši poklon. Naravno, dao ga je i samom sebi - krenuvši sa starta kao peti, Hudec se pokazao bržim od svih konkurenata i stigao do najvećeg dosadašnjeg uspjeha u utrkama Svjetskog kupa. Uz već spomenuto prošlogodišnje srebro iz Area, ovo mu je i najbolji rezultat uopće, dosad nikad nije bio na jednoj od prve tri pozicije u Svjetskom kupu.

Drugo mjesto je, također iznenađujuće, pripalo Marcu Sullivanu. 27-godišnji Amerikanac imao je startni broj dva, a danas se očito isplatilo krenuti rano obzirom da se među prvih pet našlo čak četiri skijaša s niskim startnim brojevima. Sullivan je za Hudecom zaostao 24 stotinke, a poput češkog Kanađanina, i on je došao do rezultata karijere u Svjetskom kupu, nadmašivši prošlogodišnje četvrto mjesto sa spusta u talijanskoj Val Gardeni.

Austrijanac Andreas Buder jedini je narušio trend uspjeha skijaša koji su u ovoj utrci startali među prvima. Za razliku od brojnih drugih kolega, Buderu nije smetalo što je imao startni broj 29, završio je utrku s 34 stotinke slabijim vremenom od Hudecovog i zauzeo treće mjesto.

Među prvih pet našli su se i Talijan Kurt Sulzenbacher (+0.50) i Švicarac Tobias Grünenfelder (+0.51). U rang pothvata vrijednih spomena vrijedi dodati trojicu među prvih deset sa startnim brojevima većim od 30 - Kanađanin John Kucera (41) bio je sedmi, Francuz Adrien Theaux (35) osmi, a Austrijanac Georg Streitberger (33) deveti.

Oni od kojih se očekivalo puno nisu se baš istaknuli. Lihtenštajnac Marco Büchel, prošlogodišnji pobjednik, zauzeo je 12. mjesto, Michael Walchhofer bio je 14., Hermann Maier 16., dok su se Aksel Lund Svindal i Didier Cuche, prošlosezonski ukupni pobjednik Svjetskog kupa, odnosno vlasnik Malog kristalnog globusa u spustu, našli poravnati na 17. mjestu s Kanađaninom Erikom Guayjem. Bode Miller zauzeo je 20. poziciju, dok je Benni Raich ostao bez bodova, bio je tek 46.

Ivica Kostelić došao je na red sa startnim brojem 63 i nije razočarao. Najboljem hrvatskom skijašu nedostajalo je tek sedam stotinki do 30. mjesta koje je uzeo Austrijanac Klaus Kröll - vrlo dobro odrađeni prvi dio staze i nešto slabiji drugi dio na koncu su ga "smjestili" na diobu 32. pozicije s Amerikancem Thomasom Lanningom, sa zaostatkom od sekundu i 55 stotinki za Hudecom.