Vodeni sportovi

Slatko putovanje u Crnu Goru

Hrvoje Vuković • subota, 24.11.2007.

Prvo kolo Eurolige donijelo je teško gostovanje za vaterpoliste Mladosti. Naime, zagrebačka je momčad svoju prvu utakmicu igrala u Crnoj Gori protiv jakog Jadrana iz Herceg Novog koji je već ostvario ovosezonski cilj plasiravši se među posljednjih 16.. Ipak, "žapci" su skupili glave i uspjeli izvući sva tri boda...

JADRAN HN– MLADOST 7:11 (1:2, 4:4, 2:3, 0:2)

Euroliga, 1.kolo, Skupina A, 24.11.2007:

Igalo, gradsko plivalište u Herceg Novom

Jadran HN: Šcepanovic (9 obrana), Sekulić, Van Eck 1, Elez 1, Vukčević 1, Radović, Sarić, Graham, Ivović 3, Pejaković 1, Premuš, Vrbica, Jelić, trener: Porobić

Mladost: Jurin, Burić, Smith 1, Vrdoljak 2, Iosep 2, Lončar, Antonijević 1, Đogaš, Karač 2, Muslim 1, Buljubašić, Franičević 2, Pavić (12 obrana), trener: Damjanić

Igrač više: Jadran 4/11, Mladost 5/12

Suci: Caputti (Italija), Nemeth (Mađarska)

Prvo mjesto u prvenstvu, vrlo dobro odrađene kvalifikacije za Euroligu, pobjeda protiv Juga, sve su to "natukli" vaterpolisti Mladosti ove sezone, no prva euroligaška utakmica u skupini protiv Jadrana (HN) u njihovom bazenu značila je krvavu borbu za svaki od tri moguća boda. Mladostaši kao svoj najveći hendikep još uvijek naglašavaju nedovoljnu uigranost zbog velikog prometa igrača na početku sezone, a Jadran je, uz tri Hrvata (Premuš, Sarić, Elez), ozbiljno ciljao na skalp gostiju.

Baš kao što su i najavljivali Mladostaši, ovoga puta presudila je duža klupa. Domaćini su se odlično držali do sredine treće četvrtine, kada su potpuno pali i više se nisu uspjeli vratiti. Mladost je do potpuno zaslužene pobjede krenula golom Iosepa za 0:1, a konačnih 1:2 u prvoj četvrtini postavio je Karać iz prvog od čak šest dosuđenih peteraca u susretu.

U nastavku Jadran uspijeva držati priključak i vraća se na 2:2 i 3:3, no nakon toga slijede tri gola Zagrepčana za uvjerljivo vodstvo od 6:3 (Smith, Antonijević, Franičević). Ipak, Crnogorci se vraćaju iz mrtvih zahvaljujući Elezu, Vukčeviću i Ivoviću, koji je dva puta iz peterca vraćao svoju momčad u egal (6:6 i 7:7). Međutim, više od toga domaćini nisu mogli. Elez je zaradio treće isključenje, a Mladost to odlično koristi i ponovno dolazi do prednosti preko Iosepa (8:7). Mali fond igrača tu se pokazao presudnim i Zagrepčani šraubom Muslima odlaze na 7:9.

Posljednja četvrtina poslužila je samo za potvrdu pobjede. Sjajni Pavić zabarikadirao je vrata do kraja utakmice, a na drugoj strani Vrdoljak i Franičević samo su stavili točku na "i" za konačnih 7:11. Vrlo dobra predstava Mladosti i tri gostujuća boda potvrda su dobre forme "žabaca" i ukoliko u naredna dva euroligaška susreta na Savi dođudo pobjeda, mogli bi već nakon polivce natjecanja doći na milimetar od plasmana dalje.

Kapetan Mladosti Zdeslav Vrdoljak izjavio je kako su njegovi suigrači znali da ih očekuje vrlo teška utakmica, no da su ipak zasluženo slavili. Vrdoljak je potom dodao kako se najviše pribojavao neuigranosti i variranja njihove forme od utakmice do utakmice, no da su odlična obrana i sjajno pozicioniranje danas bili presudni.

Trener Jadrana, Petar Porobić, izjavio je kako je presudio manji fond igrača te treće isključenje Eleza za kojeg nisu imali adekvatnu zamjenu. Slavni trener i nekadašnji izbornik SiCG potom je čestitao Mladostašima na zasluženoj pobjedi i dodao kako su ponekad igrali i s dva centra, no drugi je centar morao igrati na poziciji krila zbog manjeg broja igrača, a sve to kumovalo je prvom ovosezonskom porazu.