Poraz Ajaxa, šestica Feyenoorda, sedmica Utrechta

Hrvoje Rafaelić • nedjelja, 02.12.2007.

Ajax je na domaćem terenu iznenađujuće glatko poražen od NAC Brede, koja je cijelu utakmicu na Amsterdam Areni diktirala tempo. Feyenoord je već od prve minute preko Roya Makaaya pokazao Heraclesu da se neće dobro provesti, dok je Heerenveen uspješno prebrodio gostovanje kod Nijmegena i tako se opasno približio velikoj trojci. Raspucani strijelci diljem Nizozemske; Utrecht dao sedam, Willem II i Feyenoord po šest golova...

Da će susret na domaćem terenu protiv NAC-a završiti nepovoljno po domaćine ukazao je već u 25. minuti obrambeni igrač Ajaxa Jan Verthonghen, koji je postigao autogol. Prvo poluvrijeme obje su momčadi napadale, ali su sretnije noge bili gosti. Nakon neočekivanog vodstva gostiju, igra se najviše odvijala na sredini terena gdje su domaćini stihijski napadali vrata Nijmegena. U 69. minuti gosti povisuju prednost golom Matthewa Amoaha, a dvije minute prije kraja susreta na velikih 3:0 povisuje zamjena Ahmed Ammi. Gol Klaas-Jana Huntelaara u sudačkoj nadoknadi samo je ublažio tužnu amsterdamsku noć za domaćine.

Feyenoord se doslovce poigrao sa Heraclesom. Igra je započela već u dvadesetoj sekundi preko Makaaya, da bi u 27. minuti već bilo 2:0 ponovnim golom bivšeg nizozemskog reprezentativca. Laganih 3:0 u prvom poluvremenu postavio je Kevin Hofland u 41. minuti susreta.

Heracles je nakon stanke od 15 minuta brzom akcijom na početku drugog poluvremena pokazao da nije zaboravio igrati nogomet, ali svoju priliku nisu uspjeli iskoristiti. Gluščević je idealnom loptom pronašao Brazilca Evertona, ali njegov udarac odlazi tik uz vratnicu. Nastavak dominacije Feyenoorda dogodio se već u 67. minuti. Slory je prekrasnim udarcem sa tridesetak metara iznenadio gostujućeg golmana. Sedam minuta poslije strijelac je i Van Bronkchorst na aistenciju de Guzmana. Konačnih 6:0 postavio je Wijnaldum. Makaay je bio na rubu hattricka, ali na njegov udarac naletio je upravo Wijnaldum i postavio konačan rezultat.

Slika 1 od 2.

Heerenveen s našim Danijelom Pranjićem u početnih 11, uspio je upisati nova tri boda na gostovanju kod NEC-a. Jedini gol na utakmici postigao je Jacob Poulsen u 41. minuti nakon što je predriblao dva igrača unutar šesnaesterca, a nezgodan udarac nije uspio zaustaviti niti danas solidni Babos. Prvu pravu priliku na utakmici stvorili su gosti na ubačaj Pranjića, ali Radoslaw Matusiak nije promtno odreagirao na odličnu asistenciju. U drugom poluvremenu domaćin je pokušavao izjednačiti, ali Brett Holman nije bio priseban u nekoliko domaćih akcija. Pranjić je imao i solidnu asistenciju u drugom poluvremenu nakon pogreške Babosa, ali njegov suigrač Geert Arend Roorda šalje slab udarac prema domaćim vratima.

Dva gola N`Kufa bila su dovoljna za pobjedu Twentea nad AZ Alkmaarom. PSV je još u subotu slavio protiv De Graafschapa golom Farfana u 45. minuti. Šesticu je svom gostu podario i Willem II. Po dva gola dali su Poepon i Demouge, a u strijelce su se još upisali Van Der Strijk i Boutahar.

Jedan gol više svojim gostima dao je Utrecht. Sparta je zacementirana na posljednjem mjestu sa samo šest bodova, a pomoći joj sigurno neće sedam komada u vlastitoj mreži protiv Twentea. Loval je do 29. minute već imao dva gola na svom kontu, a Nelisse, George i Dickoh su do 44. minute gostima priredili pravi horor. 6:0 postavio je svojim drugim golom Nelisse, dok je u 77. minuti gol za goste zabio Rose. Konačnih 7:1 te fenomenalnu večer za Utrecht svojim trećim golom zapečatio je Loval.

Eredivisie liga, 2. prosinac 2007., 13. kolo: Feyenoord - Heracles 6:0, Ajax - NAC 1:3, NEC - Heerenveen 0:1, Twente - AZ Alkmaar 2:1, Groningen - VVV Venlo 1:0, Roda JC - Vitesse 3:2, De Graafschap - PSV 0:1, Willem II - Excelsior 6:0, Utrecht - Sparta 7:1.