Cibona - Helios: Kriza se nastavlja

Ivor Krapac • subota, 08.12.2007.

Košarkaši Cibone nadjačali su gostujući Helios i upisali svoju osmu ovosezonsku pobjedu u NLB ligi, no to je bilo jedino pozitivno za Cibose iz večerašnjeg susreta. Kao i u posljednjim utakmicama, igra momčadi Josipa Vrankovića još uvijek nije dobra, Helios je propustio veliku priliku za slavlje u Draženovom domu...

Cibonin hod po trnju počeo je gostujućim otvaranjem s 8:0, uz dvije trice večeras odličnog Roberta Trohe. Najraspoloženiji gostujući košarkaš je u uvodu utakmice iskoristio što ga je čuvao neiskusni Filip Krušlin, Vrankovićevo iznenađenje u startnoj petorci. Krušlin je dobio prednost pred Larryjem Ayusom, koji je ponovno započeo na klupi.

Cibose je u ranoj fazi utakmice držao dobar učinak Sama Hoskina, koji je praktički sam, postigavši 15 od 20 poena svoje momčadi u prvoj četvrtini, držao da zaostatak ne prijeđe deset poena, uz minus od 28:20 nakon prvih deset minuta.

Sredinom druge četvrtine Cibosi su smanjili na samo 32:30, nešto kasnije jedinom večerašnjom Ayusovom tricom bili i na 36:33, da bi ih trica Krejića i četiri uzastopna poena Žeraka vratili u značajniji minus, 45:37 za Helios pri odlasku na "veliki odmor". U trećoj četvrtini ponovno se "oglasio" Robert Troha, prvo tricom za 48:37, a kasnije i s pet uzastopnih poena za povećanje na maksimalnih 57:42 u 25. minuti. Kako su domaći u toj fazi utakmice izgledali, povratak u egal bilo je teško očekivati, no pad u igri gostiju iz Slovenije (ili, budimo iskreni, manjak kvalitete u njihovim redovima) ipak je dao šansu Cibosima da se vrate.

Počelo je s pet poena Damira Mulaomerovića, koji je bio na razini samo u posljednjoj četvrtini, za smanjenje na 62:58 u 32. minuti. Hoskin je malo kasnije dodao tricu za približavanje na samo 65:63 za goste, da bi u nastavku Cibonina serija od 6:0 (Warren, Rozić, Hoskin) osigurala preokret i vodstvo od 69:66 sredinom završnog perioda. Cibosi su u toj fazi utakmice dohvatili svoje prvo večerašnje vodstvo, Rozićevim polaganjem za 67:66 u 35. minuti.

Sve ostalo ipak je bilo stvar tehnike, kolikogod Cibona večeras loše izgledala. Nakon ispuštenog vodstva, igrači Heliosa više nisu imali snage vratiti se u egal, a potvrda pobjede domaćih stigla je Rozićevom tricom za 77:70 nešto više od dvije minute do kraja. U završnici se više ništa bitno nije moglo promijeniti, pobjeda je pripala momčadi od koje se to i očekivalo, ali brige zbog slabe prve tri četvrtine ipak ostaju.

U sastavu Cibosa statistički vrijedi izdvojiti 28 poena i osam skokova Sama Hoskina (9/13 iz igre), dok je drugi najbolji strijelac s 13 poena bio Damir Mulaomerović. Najefikasniji igrač Heliosa bio je Robert Troha (30 poena, 11/16 iz igre), a Domen Žerak pridružio se sa 16 poena i osam skokova.