Tomas bolji od Perasovića

Kristian Hohnjec • nedjelja, 23.12.2007.

Marko Tomas još je jednom bio najbolji hrvatski predstavnik u španjolskom košarkaškom vikendu usput osiguravši slavlje Fuenlabrade protiv Perasovićevog Estudiantesa. Notiramo i solidna izdanja Zorana Planinića i Stanka Baraća...

Nakon nešto slabije igre u posljednjih nekoliko susreta, Marko Tomas (31 minuta, 20 poena, 4/6 šut, 12/15 bacanja, pet skokova, dva asista, blokada i valorizacija 28) bio je ključni čovjek dvoboja Fuenlalbrade i Estudiantesa. Križevčanin je u posljednjih 1:25 minuta ubacio sedam slobodnih bacanja i tako omogućio svojoj momčadi pobjedu 63:59. Perasovićevi Studenti imali su +7 na ulasku u posljednjih pet minuta (46:53), no nisu uspjeli stići do pobjede koja bi ih podigla s dna ljestvice. Spomenimo da je za Estudiantes debitirao dugogodišnji NBA centar, Ukrajinac Vitaliy Potapenko (19 minuta, tri poena, dva skoka).

Joventut je porazom protiv Gran Canarije (63:59) prepustio vrh ljestvice madridskom Realu. Badalonci su zaostatak 26:42 pretvorili u vodstvo 58:55 početkom posljednje četvrtine, ali domaćin se prvo preko Sergija Pereza (15 poena) vratio u pozitivu, da bi potom posao dovršio Carl English (16 koševa) - 75:69.

Na krilima Marina Baždarića (svih 10 poena u prvom dijelu, 20 minuta, 3/8 šut) Menorca se neočekivano dobro suprotstavljala u Madridu (49:45). U nastavku je uslijedio anticipirani pad, a Real je na kraju slavio više nego uvjerljivo - 98:74. Mario Stojić postigao je devet poena uz lošu realizaciju (3/9) za goste, dok je iznimno precizan bio vodeći strijelac Reala Charles Smith (20 koševa, 5/6 za tri).

Bilbao nastavlja s odličnim igrama. Dobrim izvođenjem slobodnih bacanja u završnici su uspjeli kapitalizirati stečenu prednost i pobijediti Pamesu - 68:65. Marko Banić (15 minuta, bez poena, pet skokova) bio je u petorci, ali ne i među strijelcima, dok je Drago Pašalić (15 minuta, 6 poena, tri skoka, 3/7 šut) imao solidnu rolu s klupe. Za momčad iz Valencije ponovno je dobru igru pružio Stanko Barać (23 minute, devet poena, 3/6 šut, sedam skokova, dvije blokade).

Tau Ceramica bez dvojice igrača iz petorke (Rakočević i Mickael) tek je u produžetku uspjela svladati Valladolid (87:81). Spahiji je pobjedu osigurao vjerni pratitelj Simas Jasaitis s dvije trice u samom finišu utakmice. Inače, najbolji pojedinci su bili Tiago Splitter (24 poena, 12 skokova) i Mirza Teletović (23 poena, 6/11 za tricu), dok je Zoran Planinić za 38 minuta zabilježio 11 koševa (4/10 šut), šest skokova, četiri asistencije, tri izgubljene i tri ukradene lopte.

ACB 13. kolo: Granada - Cajasol 81:76; Real Madrid - Menorca 68:65; Fuenlabrada - Estudiantes 63:59; Murcia - Menorca 94:59; Gran Canaria - Jovetut 75:69, Tau Ceramica - Valladolid 87:81 (produžetak).