Raspucali se u 90-ima

Maja Giljanović • subota, 12.01.2008.

Da je kraj tek kad sudac odsvira kraj, pokazala je kiša golova - njih pet, postignuta u sudačkim nadoknadama vremena od kojih su dva presudila za trobod Monaca nad Lorientom odnosno remi Lillea protiv Metza...

Šesterostruki je uzastopni prvak dočekao Toulouse kojem sasvim sigurno u pripremi ovako delikatnog gostovanja nije previše pomogao debakl u Kupu odnosno poraz od trećelgaša Parisa. Hrabrila ih je, međutim, dijelom statistika po kojoj Perrinova momčad Ljubičice nije svladala od studenog 2005. I krenulo je gostima kao podmazano: Reveillere, naime, centaršut Elmandera neoprezno glavom hvata Coupeta na spavanju i sprovodi loptu u vlastitu mrežu. Lavovi potom ubacuju u petu i poravnavaju nakon samo pet minuta preko Ben Arfe.

U nastavku Toulouse doslovce ne prelazi centar, Lyon koji je inače u zimskom prijelaznom roku doveo Marca Crosasa, 20-godišnjeg Španjolca iz Barcelone te Cesara Delgada, šest godina starijeg Argentinca (otišao je, pak, Belhadj u Lens, a Fred je na razmeđi između PSG-a, Portsmoutha i Tottenhama) pritišće, ali Douchez raspoloženo brani i odolijeva sve do 57. minute i "juninhovskog" gola - Juninha. A onako stisnute u vlastitom šesnaestercu, goste je u 66. minuti dotukao veličanstven pogodak Karima Benzeme: mlada se francuska zvijezda sručila s četrdesetak metara, oslobodila se dvojice kao da ih nema i zabila svoj 13. gol sezone. Fabinho je u drugoj minuti sučeve nadoknade uspio još samo zabiti za naizgled gustih 3:2.

Derbi kola na Michel d'Ornanu su navodno trebali odigrati četvroplasirani Caen i prvi Lyonov pratitelj, Nancy. Navodno jer od derbija ni d: prvo poluvrijeme proteklo je u tučnjavi i nervoznim ispadima (sudac Duhamel bio je i preuviđavan dodijelivši samo četiri javne opomene), a nijedna akcija ni izbliza nije slutila na opasnost po protivnička vrata. U nastavku, uz bučno neodobravanje navijača, ista pjesma: oba trenera gledaju samo kako obraniti svoja, ni u kom slučaju napasti protivnikova vrata i epilog je logičan: doslovce ništa-ništa.

Trećeplasiranom, pak, Bordeauxu ukoliko je želio, a jest, napredak na ljestvici i preuzimanje drugog mjesta od Nancyja, imperativno je trebala pobjeda. Protivnik se činio idealan, Fernandezovi su igrači, naime, bez pobjede na Chaban-Delmasu od 2002. godine. Krenulo je, međutim, naopako za Blanca: odmah u 2. minuti majstorijom Jelen proigrava Niculaea kojem nije bilo teško svladati Ramea. Deset minuta potom Sorin sapliće Belliona i daje domaćinu savršenu prigodu za poravnanje, ali se ona otrcana "igrač na kojem je napravljen penal u pravilu ga ne izvodi" ostvarila: vratar Auxerrea brani ove sezone deseterostrukom strijelcu. Ali kako je izostala reakcija suigrača mu, Cavenaghi prisebno pogađa iz odbijanca. Potpuni preokret, pak, stiže pet minuta prije isteka poluvremena nakon slobodnog udarca Planusa s preko 30 metara.

U 47. Bellionu Sorin maestralno brani, ali pet minuta poslije 26-godišnjak je i po treći put nemoćan: Argentinac Cavenaghi s 20 metara postiže svoj drugi večerašnji, ujedno i ovosezonski pogodak i rješava pitanje pobjednika da bi se za konačan udarac i (previsokih) tri razlike u drugoj minuti sudačke nadoknade pobrinuo Bellion.

Petoplasirani Le Mans i pretposljednji Sochaux prvo bi poluvrijeme bili uspavali sve da nije bilo pogotka Erdinga kojim je gost, pod vodstvom novog trenera Francisa Gillota i protivno prikazanoj igri jer unatoč dosadi crveno-žuti su imali inicijativu tijekom svih 45 minuta, poveli. U 57. Isabey gostima osigurava zlata vrijedna tri boda kojima, unatoč isključenju Dalmata u 63. minuti, Peugeot-boysi hvataju priključak i produžuju nadu u spas.

Nice je također, na gostovanju u Strasbourgu, propustila u prvom poluvremenu iskoristiti premoć u držanju lopte i nekoliko poluprigoda koje je, prvenstveno Laslandesu, osujetio vratar Cassard. Antonetti je inače prvi put ove sezone izveo napadački tandem Laslandes/Bamogo s obzirom da su trenutno sedmoplasirani gosti podosta pogođeni Afričkim Kupom nacija, a najviše dakako žale za prvim strijelcem Bakari Koneom.

U 51., međutim, Ederson postavlja stvari na svoje mjesto: Brazilčev udarac se odbija od Paisleyja, blago mijenja smjer i svladava Cassarda, a s obzirom da je Renterijin udarac u 72. minuti zaustavio na prvoj stativi Rool, do konca se susreta rezultat nije mijenjao.

Uvodni susret nakon 20 dana odmora od prvenstvenog nogometa (oba bi kluba inače rado da ni prošlog vikenda nisu izlazili na travnjake: VA je, naime, u Kupu poražen od Lorienta dok je Saint Etienne eliminirao Auxerre) odigrale su šesta i deseta momčad lige u kojem je Valenciennes potvrdio reputaciju poprilično nemilosrdnog domaćina.

Kombouareovi igrači još uvijek na svom Nungesseru ne znaju za poraz s tim da im je današnji trijumf ukupno osmi trobod. Prekinuta je doduše serija od tri uzastopna slavlja s impresivnih 3:0, ali ni pobjeda izborena dvama pogocima u oba poluvremena nije za bacit'. Vratara Janota je u 9. minuti načeo glavom ga lobavši Doumeng, a dokrajčio Pujol u 90. nakon još jedne savršeno istrčane kontre nanijevši Les Vertsima četvrti uzastopni poraz u svim natjecanjima i nastavak groznog gostujućeg učinka (vani slavili samo protiv Toulousea u 11. kolu).

Siromašno prigodama bilo je i prvo poluvrijeme derbija začelja, a na odmor su zadovoljni otišli gosti. Fenjerašu iz Metza je, naime, vodstvo donio u 25. minuti iskoristivši dubinsko proigravanje Agouazija Gygax. I kad se već činilo da Bassongov drugi žuti odnosno crveni karton iz 50. minute neće ugroziti pobjedu pod vodstvom novog trenera Pouliquena iznebuha u četvrtoj minuti nadoknade vremena Cabaye svladava Maricheza i postavlja, nikome dovoljnih, 1:1.

Monaco našeg reprezentativca Jerke Leke je na svom Louisu II ugostio jedno mjesto (osmi) bolje plasirani Lorient. Trener Ricardo nagradio je ovosezonskim prvim startom u početnoj jedanaestorici Bakara za zasluge u Kupu (hattrick za pobjedu u produžecima nad Brestom) dok je Leko nažalost ostao na klupi (sve do taktičke zamjene u 87. minuti) i činilo se pogriješio. Gourcuffovi su igrači pritisnuli od samog početka: u 5. minuti volej Le Pena pogađa okvir već svladanog Rome, a neodlučnost obrane Kneževa u 29. minuti umalo u vodstvo pretvara Abriel.

U nastavku nova stativa, Jalleta, spašava Romu, a i pokušaj Marina u 85. prolazi tik pored vratiju sretnog domaćina koji povrh svega u 90. minuti dolazi, sasvim nepravedno, do sva tri boda nakon pogotka uvjerljivo najgoreg igrača na terenu večeras, Lo Samboua.

Sutra se u preostala dva susreta sastaju Paris-SG i Lens našeg Vedrana Runje u kojem domaćin lovi svoju prvu(!) ovosezonsku pobjedu na Parku prinčeva dok će u večernjem terminu Rennes tražiti kraj crnoj seriji od tri uzastopna poraza protiv probuđenog Marseillea. Južnjaci, naime, ne znaju za poraz posljednjih sedam utakmica.

Le Championnat, 20. kolo:
Valenciennes - Saint Etienne 2:0, Lyon - Toulouse 3:2, Strasbourg - Nice 0:1, Le Mans - Sochaux 0:2, Bordeaux - Auxerre 4:1, Caen - Nancy 0:0, Monaco - Lorient 1:0, Lille - Metz 1:1