Oproštaj za dva Top 10 igrača

Vedran Babić • nedjelja, 20.01.2008.

Nakon što je izbacio Andyja Murraya na samom startu turnira, Jo – Wilfried Tsonga je kući poslao i drugog Top 10 igrača i dobrog prijatelja Richarda Gasqueta nakon četiri seta. Mihail Južnji je u ruskom dvoboju deklasirao Nikolaja Davidenka, a Rafael Nadal je u posljednjem meču dana odigrao svega set i pol protiv Paul – Henrija Mathieua...

Nakon više od tri sata velike borbe, Tsonga je slomio Gasqueta. Prvi set je osvojio premoćno, sa 6:2. No, od tada pa sve do kraja meča traje prava lavovska borba, a izmjene postaju sve kvalitetnije. U drugom setu su oba tenisača po jednom izgubila svoj početni udarac, pa se igrao tie break u kojem je Gasquet bio bolji sa 7:5. Trinaestu igru smo ponovno vidjeli i u trećem setu, ovoga puta bez breakova. Gasquet sada radi više grešaka i Tsonga to spretno koristi za vodstvo od 2:1.

Plasman u četvrtfinale Tsonga je osigurao dobivši četvrt set sa 6:3. Kroz svoje mečeve Tsonga je zbog karaktera i atraktivne igre osvojio srca svih Australaca, a današnji meč je sasvim zasluženo dobio. Imao je svega tri pogreške manje od Gasqueta, i čak 26 izravnih poena više. U pobjedu je ugradio i 18 aseva.

Nikolaj Davidenko je zadnje tri sezone ispadao u četvrtfinalu Australian Opena. Međutim, taj uspjeh 2008. neće ponoviti. Naletio je na izuzetno raspoloženog Mihajla Južnog koji je ove godine još uvijek neporažen. Samo prvi set je četvrti tenisač svijeta igrao ravnopravno protiv sunarodnjaka, i čak imao dvije set lopte kod vodstva 5:4. Ipak, Južnji spašava obje i u tie breaku s lakoćom osvaja prvi set (7:2).

Drugi set Južnji otvara s breakom, ali Davidenko odmah uzvraća. U petom gemu bolje rangirani Rus ponovno gubi servis, a nakon čak šest izjednačenja u devetom gemu, Južnji zaključuje i priču drugog seta. U trećem, Južnji dolazi do vrhunca svoje prikazane igre, i meč rješava sa 6:1. Čak 48 neprisiljenih pogrešaka Davidenka i odlična realizacija break lopti Južnog (7/9), dovoljno su dobri razlozi za ovakav poraz.

Philipp Kohlschreiber ipak nije imao dovoljno snage da se nakon senzacionalne pobjede protiv Andyja Roddicka, suprotstavi 24. nositelju, Jarkku Nieminenu. Premda je Njemac dobio prvi set sa 6:3, Finac osvaja iduća dva u tie breaku (9:7 i 11:9), a najveća prilika tenisača iz Augsburga je bila u 13. igri trećeg seta kada je propustio realizirati set loptu. Nieminen je potom bez većih problema završio meč sa 6:3 u četvrtom setu. Iz ovog meča izdvojimo i podatak o čak 14 oduzetih servisa od nevjerojatnih 36 break lopti.

Slika 1 od 2.

Iako smo očekivali puno zanimljiviji dvoboj između Davida Nalbandiana i Juan Carlosa Ferrera, dvojac nam nije ispunio želju. Bivši prvi tenisač svijeta je u potpunosti nadigrao Argentinca, pritom izgubivši samo šest gemova. Španjolac je ispalio 12 aseva i držao visok postotak realizacije prilika za break (60%).

Finalist Masters Cupa prošle godine, David Ferrer, nastavlja nizati protivnike bez izgubljenog seta. Nova žrtva Španjolca sa zavidnim forhendom je bio iskusni Amerikanac Vince Spadea, a u zaključnom meču dana na Rod Laver Areni je Paul – Henri Mathieu predao meč Rafaelu Nadalu polovicom drugog seta zbog ozljede lijevog lista.

Silvio Dadić nije se proslavio u Melbourneu. Već u prvom kolu juniorskog turnira ga je porazio Kanađanin Sam Garforth – Bles sa 6:4, 6:4.

Australian Open, tenisači, 3.kolo: Ferrero (Špa, 22) – Nalbandian (Arg, 10) 6:1, 6:2, 6:3, Ferrer (Špa, 5) – Spadea (SAD) 6:3, 6:3, 6:2.

Osmina finala: Tsonga (Fra) – Gasquet (Fra, 8) 6:2, 6:7(5), 7:6(6), 6:3, Južnji (Rus, 14) – Davidenko (Rus, 4) 7:6(2), 6:3, 6:1, Nadal (Špa, 2) – Mathieu (Fra, 23) 6:4, 3:0 predaja, Nieminen (Fin, 24) – Kohlschreiber (Nje, 29) 3:6, 7:6(7), 7:6(9), 6:3.