Juve se spotaknuo, Roma ne posustaje

Ivana Spahija • nedjelja, 20.01.2008.

Najveće iznenađenje 19. kola Serie A je remi Juventusa protiv Sampdorije, Stara dama na domaćem terenu nije uspjela pronaći put prema vratima gostiju iz Genove. Roma je s druge strane dobrom predstavom na Olimpicu zadržala priključak za Interom, a do pobjede je došla i momčad Milana, koju je pogotkom u 90. minuti spasio Gilardino...

Milan je napokon uspio spojiti dvije dobre utakmice u domaćem prvenstvu. Nakon prošlotjednog trijumfa nad Napolijem, izabranici Carla Ancelottija su na teškom gostovanju u Udinama uspjeli uzeti sva tri boda domaćinima. Rossoneri su i više nego sretno došli do pobjede i to u posljednjim trenucima utakmice. Dario Šimić ni u ovom susretu nije konkurirao za sastav Milana.

Prvih dvadesetak minuta obje su momčadi odigrale za zaborav, s tek nekoliko poluprilika s obje strane. Prva ozbiljnija akcija dogodila se u 26. minuti. Ronaldo je s ruba šesnaesterca uputio direktan udarac prema vratima Udinesea, a domaćine je od pogotka spasila vratnica. Samo minutu nakon toga uzvratili su i nogometaši Udinesea, Pepe je dijagonalom potražio vrata Milana, njegov udarac odlično je obranio Kalac. Udinese je ponovno zaprijetio u 29. minuti, udarac Quagliarelle odlično je skinuo raspoloženi Australac.

Drugo poluvrijeme donijelo je novi pritisak gostiju na vrata Handanovića, koji se iskazao svojim obranama. U 48. minuti Slovenac je skinuo odličan pokušaj Ronalda, a deset minuta kasnije dobro je reagirao i na udarac Seedorfa. Udinese je pokušao doći do pogotka preko Quagliarelle, u 62. minuti Pepe je glavom dodao za Quagliarellu koji je bio neprecizan te je loptu poslao iznad gola. Milan je do pobjede došao u posljednjim trenucima susreta, točnije u 92. minuti. Pato je dodao za Kaku koji je poslao idealnu loptu do Gilardina, a napadač gostiju nije imao težak problem pospremiti loptu u mrežu za sva tri boda Milanu iz ovog dvoboja.

Drugoplasirana Roma solidnim igrama i dalje drži korak s vodećim Interom. U susretu ovog kola Vukovi su kod kuće svladali Cataniju rezultatom 2:0. Roma je povela već u osmoj minuti susreta. Taddei je dobro ubacio za Giulyja koji je s lakoćom svladao gostujućeg vratara Polita. Isti je igrač deset minuta kasnije bio u prilici povećati vodstvo Rome na 2:0. Vučinić je dobro uposlio Giulyja koji je ovaj put bio neprecizan i gađao je preko gola. Gosti sa Siclije pokušali su uzvratiti u 27. minuti, udarac glavom Terlizzija jedva je obranio Doni. Minutu nakon toga Mancini je pobjegao braničima Catanije, ali je njegov udarac uspio skinuti Polito.

U nastavku su nešto opasniji bili gosti. U 50. minuti Mascara je iz daljine pokušao iznenaditi Donija, ali je lopta završila pokraj gola. Dvije minute kasnije isti je igrač pokušao dovesti Cataniju do izjednačenja, ali je taj njegov udarac završio iznad vratnice. U 55. minuti dosuđen je jedanaesterac za Romu. Terlizzi je u prostoru srušio Taddeija, a sudac je pokazao na bijelu točku. Siguran izvođač najstrože kazne bio je De Rossi koji je povećao vodstvo Vukova na 2:0. To je ujedno bilo i konačno rješenje ove utakmice, a s nova tri boda Roma i dalje drži priključak za vodećim Interom i čeka eventualni kiks crno - plavih.

Juventus je na domaćem terenu dočekao Sampdoriju s kojom je podijelio bodove u susretu koji je završio bez pogodaka. Iako su bili nadmoćniji na terenu, nogometaši Stare dame ipak nisu uspjeli doći do tri boda vrijednog pogotka. Domaćini su u 12. minuti propustili stopostotnu priliku za pogodak. Nedved je prešao gostujućeg braniča Campagnara i idealno uposlio Marchionnija koji sa dva metra blizine nije uspio pogoditi mrežu Castellazzija.

Juventus je vratima gostiju ponovno zaprijetio u 31. minuti, Molinaro je ubacio za Trezegueta čiji je udarac uspio obraniti Castellazzi. Tri minute nakon toga odličan udarac Trezegueta su s gol crte uspjela raščistiti dvojica braniča Sampdorije. Isti je igrač pri samom kraju susreta, u 95. minuti, glavom pokušao iznenaditi gostujućeg vratara, ali je mreža Sampdorije ipak ostala netaknuta i Juventus će se morati zadovoljiti samo bodom iz ovog susreta te sada ima pet bodova zaostatka za Romom.

Baš kao i prije nekoliko dana u talijanskom kupu, Napoli i Lazio su u Napulju odigrali neodlučeno, susret je završio rezultatom 2:2, a domaćini su se spasili u posljednjoj minuti. Rano vodstvo Napoliju donio je Hamsik pogotkom već u petoj minuti susreta, a gosti iz Rima uzvratili su u 26. minuti. Ledesma je s 25 metara uputio udarac prema vratima Napolija, a lopta se našla u mreži iznenađenog Iezza za izjednačenje.

Taj je pogodak gostima dao krila, samo pet minuta kasnije Lazio je preokrenuo rezultat i poveo s 2:1. Mauri je glavom loptu poslao do Tarea koji je produžio za Pandeva, a Makedonac je pogodio mrežu Napolija. Lazio je sva tri boda u rukama imao do 94. minute. Odbijenu loptu Lazijeva braniča Kolarova prihvatio je Hamsik koji je zatresao mrežu Ballotte za konačnih 2:2 i podjelu bodova iz ovog dvoboja.

Najviše pogodaka u ovom kolu ponudio je susret između Palerma i Siene. Gosti iz Siene su na Siciliji upisali tijesnu pobjedu rezultatom 3:2. Golijadu u Palermu započeo je Amauri koji je pogotkom u četvrtoj minuti domaćinima donio predost od 1:0. Siena je uzvratila samo minutu kasnije, a rezultat je na 1:1 poravnao Locatelli. U 12. minuti gosti su došli do preokreta, Rossettini je s lijeve strane ubacio za Maccaronea koji je zatresao mrežu Fontane.

U 15. minuti dosuđen je jedanaesterac za Palermo, ali je Miccoli s bijele točke pogodio gredu kad je vratar gostiju Manninger već bio svladan. Nova najstroža kazna za domaćine dosuđena je u 75. minuti, Maccarone je u prostoru Siene igrao rukom, a sudac je pokazao na bijelu točku. Miccoli je ovaj put bio nešto precizniji te je poravnao rezultat na 2:2. Tri minute kasnije Loria je glavom pogodio mrežu Palerma za konačnih 3:2 i vrijednu pobjedu Siene.

U derbiju fenjeraša, Reggina je kod kuće došla do pobjede nad Cagliarijem, bilo je 2:0 za domaćine. Nakon prvog poluvremena koje je proteklo bez pogodaka, Reggina je povela u 67. minuti susreta. Stuani je s desne strane ubacio za Brienzu koji je matirao gostujućeg vratara Storarija. Rezultat je na konačnih 2:0 za Regginu postavio Cozza pogotkom u 80. minuti susreta.

Dario Knežević odigrao je cijeli susret za Livorno u domaćoj pobjedi njegove momčadi protiv Empolija. Jedini pogodak za domaćine postigao je Tavano u 57. minuti kada je realizirao najstrožu kaznu dosuđeni zbog Pratalijeva prekršaja nad Vidigalom.

U posljednjoj utakmici dana Inter je na San Siru teškom mukom svladao Parmu, bilo je 3:2 za momčad iz Milana koja je preokretom došla do sva tri boda iz ovog susreta. Igor Budan zbog ozljede i dalje ne nastupa za sastav Parme. Inter je poveo u 30. minuti susreta, nakon izvedenog udarca iz kuta, Cambiasso je loptu poslao u mrežu gostujućeg vratara Buccija. Gosti iz Parme su uzvratili točno deset minuta kasnije. Reginaldo je prevario Interova braniča Maxwella i poslao loptu do Cigarinija koji je pogodio lijevi donji kut Julia Cesara za izjednačenje.

Drugo poluvrijeme donijelo je puno više uzbuđenja od prvog. Unatoč silnim pokušajima Intera, Parma je u 69. minuti uspjela doći do vodstva od 2:1. Gasbarroni je iz slobodnog udarca odlično pronašao vrata Intera i donio šok na lica domaćih navijača. Gosti su bili u vodstvu sve do 87. minute kada je dosuđen jedanaesterac za Inter. Couto je u prostoru Parme igrao rukom, sudac mu je dodijelio crveni karton i pokazao na bijelu točku, a Ibrahimović je poslao Buccija u suprotnu stranu i izjednačio rezultat na 2:2. Zlatan je "bio zlatan" i u 93. minuti u kojoj je ponovno uspio svladati Buccija za konačnih 3:2 i teško ostvarenu pobjedu Intera koja ga ostavlja na sedam bodova prednosti ispred Rome.

Serie A, 19. kolo: Udinese - Milan 0:1, Roma - Catania 2:0, Juventus - Sampdoria 0:0, Reggina - Cagliari 2:0, Livorno - Empoli 1:0, Napoli - Lazio 2:2, Palermo - Siena 2:3, Inter - Parma 3:2.