Runje s Lensom zakočio Lyon

Maja Giljanović • nedjelja, 20.01.2008.

Jedanaestom uzastopnom utakmicom bez poraza i četvrtom bez primljenog gola Nice je protiv trećeplasiranog Nancyja izborila, zvuči pomalo nestvarno, visoko četvrto mjesto dok je prvak Lyon skupo platio izostanak svog kapetana, nezamjenjivog Juninha...

U prvom su susretu dana Antonettijevi igrači na svom Municipalu pred 12000 navijača sasvim zasluženo stigli do devetog prvenstvenog troboda: usprkos izostancima redom ponajboljeg strijelca Konea, Diakitea, Joba, Kantea i Apama dominirali su tijekom svih 90 minuta, a srećom po njih u goste su im pohodovali jednako pogođeni igrači trenera Corree.

U Ganu je, naime, na Afrički Kup nacija, otputovala jezgra momčadi: Hadji,Chretien, Zerka i N'Guemo, a ni forma im u posljednje vrijeme nije na visini. U posljednjih su eto 11 susreta ubilježili samo dvije pobjede i postigli samo sedam pogodaka (prošlog tjedna su, uz to, teško stradali u Liga-kupu protiv Lensa).

Nice je odmah priprijetila, opasno blizu Braciglianovih vrata je u 4. minuti prošao pokušaj Laslandesa, a iskusni je nekadašnji francuski reprezentativac promašio i pet minuta potom. Gym je u vodstvo u prvom dijelu propustio dovesti i Bamogo u 37., ali se promašaji u nastavku momcima s Azurne obale nisu obili o glavu. Ključni momenat se, naime, desio u 69. minuti kada David Hellebuyck prihvaća loptu na nekih 30 metara, vara Biancalanija i napokon, sasvim zasluženo, posprema loptu iza leđa ovog puta nemoćnog kapetana Nancyja.

A u posljednjem je susretu 21. kola Lens hrvatskog reprezentativca Vedrana Runje je na rasprodanom Felix Bollaertu ugostio lidere iz Lyona, srećom po Papinovu momčad, bez ozlijeđenog Juninha, a osim virtuoznog Brazilca (lakša povreda prsta), Lavovima je nedostajao i Cleber (nastradalog u Liga-kupu protiv Le Mansa, Clebersona neće biti narednih šest mjeseci).

Sang et Or su, ohrabreni igrom u Liga-kupu i 3:0 pobjedom nad favoriziranim Nancyjem, bolje krenuli: u 13. minuti Maoulida propušta zabiti sam pred vratarem Coupetom, a prvih pola sata Perrinova je momčad pokazala koliko igračina kao što je Juninho znači čak i u kolektivu kakav je šesterostruki uzastopni prvak - spor protok lopte, pogrešna dodavanja, nemaštovitost...nismo navikli gledati od neprikosnovenog Lyona.

Jedinu spomena vrijednu akciju gosti su odigrali u nadoknadi poluvremena, ali potrebe za Runjinom intervencijom nije bilo jer je vodećem strijelcu lige, Benzemi lopta prešla preko noge i prigoda je otišla u nepovrat. Zažalit će za njom još više desetak minuta po povratku s odmora jer Maoulida (stalna prijetnja, ali uglavnom nedorečen) u 55. nadskače Grossa i ubačaj Monterrubija sprovodi u mrežu. Deset minuta potom Monterrubio nabacuje iz kornera, a fenomenalnim skokom Biševac povisuje na 2:0 svojim prvim pogotkom u crveno-žutom dresu od dolaska iz Zvezde prije dvije godine.

U 71. se, pak, minuti nekadašnji Hajdukovac, večeras naprosto nepogrešiv, hrabrim istrčavanjem spriječivši KAllströma pobrinuo da lice Lyonovog predsjednika Aulasa u svečanoj loži Bollaerta ostane vidno namrgođeno, a odlično je reagirao i pet minuta prije isteka 90. zaustavivši odličan šut Ben Arfe. Točku na i pogotkom u 89. minuti postavlja Mangane pa Lens s visokih i posve zasluženih 3:0, jer Monterrubijev je pogodak u trećoj minuti nadoknade poništen zbog ofsajda, nanosi Lyonu prvi poraz na Bollaertu od 2002. godine.

Također je pobjedom, prvom prvenstvenom od listopada mjeseca, pomogao samom sebi, ali i vratio draž Le Championnatu: drugoplasirani Bordeaux za Lavovima zaostaje samo tri boda, a novi nas izazovi očekuju sredinom tjedna kad u prekovremenom, 22. kolu Lyon čeka Lorient dok u četvrtak Žirondinci ugošćuju Saint Etienne. Runje će se, pak, u srijedu na gostovanju kod Valenciennesa pokušati izboriti za izlaz iz zone ispadanja (trenutno su 18. s istim brojem bodova s prvim poviše crte, Lilleom).