Povratak starim navikama

Maja Giljanović • četvrtak, 24.01.2008.

Dva su uzastopna poraza arhivirali i u završnih mjesec dana, ususret osmini finala Lige prvaka protiv Manchester Uniteda, rutinskom se pobjedom protiv Lorienta prvaci iz Lyona vratili ustaljenom ritmu...

Smrznuo se doduše Gerland u 11. minuti kad je Saifi izbio sam pred vratara Coupeta, ali je srećom po šesterostruke uzastopne prvake prisebni Squillaci spriječio najgore očistivši loptu sa same crte. U nastavku utakmice dvojbe o eventualnom ishodu nije bilo: Lavovi su dominirali po svim parametrima igre, a do zasluženog vodstva stigli su u 30. minuti nakon prekrasne kolektivne akcije koju je u pogodak pretočio Ben Arfa. Potvrdu troboda, pak, svojim 14. pogotkom sezone postavlja, nakon milimetarski točnog proigravanja Kallstroma, petnaestak minuta prije kraja prvi topnik lige Karim Benzema.

Trećeplasirani Nancy ni protiv Marseillea nije uspio nakon puna dva mjeseca okusiti slast pobjede. Na Marcel Picotu domaćina je u vodstvo doveo Brison u 47. minuti, a poprilično indisponiranim južnjacima (nezasluženi) je na koncu bod na samom isteku 90. osigurao Samir Nasri. Nice je, pak, svoju seriju produžila na 12: Antonettijevi puleni su, naime, bodom izborenim kod Rennesa neporaženi punih 12 utakmica u nizu. Istina - primili su gol, prvi nakon punih 360 minuta, ali Briandovo vodstvo (prvi gol 22-godišnjaka nakon tromjesečnog prvenstvenog posta) iz 50. minute neutralizirao je Modeste odmah u sljedećem napadu.

PSG je u novoj godini promijenio navike; do zimske stanke gotovo nepobjedivi vani, a tragični pred svojim navijačima, Le Guenovi igrači su nakon gostujućeg poraza od Lorienta na svom Parku prinčeva upisali treće uzastopno slavlje. Jest da je na izlet u glavni grad stigao Metz, ali čak i fenjerašu teško da bi PSG u prošlogodišnjoj formi uspio produžiti crnu seriju na eto već 13 utakmica. Pouliquenovu jedanaestoricu je inače načeo u 4. minuti Luyindula, pola sata kasnije vodstvo je podebljao Rothen šutinom s 30 metara, a točku na i okrugle 3:0 pobjede stavio je Diane u 54. minuti.

Runjin Lens je u Bitki za Sjever Valenciennesu nanijeo prvi ovosezonski poraz na njihovom Nungesseru. Treća uzastopna pobjeda i bijeg s dna Sang et Ora nije se činila izglednom nakon što je šestoplasiranu momčad u vodstvo u 33. minuti doveo Savidan. Gol "u najboljem mogućem trenutku" pred sam odlazak na odmor promijenio je raspoloženje suparnika pa gosti u nastavku predvođeni mlađahnim Monnet-Paquetom upinju: 19-godišnjak je (ušao inače početkom drugog dijela umjesto indisponiranog Pieronija) u 57. Ripperta navukao na isključujući drugi žuti, a potom je u 63. minuti preokrenuo rezultat i postavio konačnih 1:2 i skok na 16. mjesto Le Championnata.

Peto je, pak, teškom mukom izborenom pobjedom nad Sochauxom preuzeo Lekin Monaco. Hrvatski je reprezentativac odigrao prvo poluvrijeme (nije osobito oduševio: Runje je primjerice ocijenjen standardno solidnom šesticom dok je Knez Leko u prvom dijelu bio podosta rezerviran i pretežno u medijima ocijenjen lošom četvorkom). Pretposljednji Peugeotovci su odolijevali svim opasnostima, a Ricardova ih je momčad stvorila poprilično: Menez u 7. i 10., Nene 50., 20-godišnji napadač ponovno u 75. sve do, pokazat će se, pobjedničkog gola Piquionnea u 79. minuti. "Krivac" za slavlje otužno popunjenog (7093 navijača) Louisa II je zapravo Brazilac Nene baš onako kariokovski se poigravši i savršeno uposlivši francuskog reprezentativca.

Uvjerljivu pobjedu usprkos više pola sata igre s igračem manje protiv Le Mansa je ubilježio Lille. Goste je za četvrti uzastopni poraz i pad na deveto mjesto načeo Mirallas, do konca poluvremena je prednost podebljao Obraniak da bi Cabaye otklonio sve eventualne dileme. Lichtsteinerovo isključenje u 55. minuti je, pak, rezultiralo samo počasnim pogotkom Yabde minutu prije kraja.

Strasbourg je na savršen način obilježio okruglo 2000. nastup u francuskoj prvoj ligi. Alzašani su, naime, peti klub u povijesti Le Championnata nakon Metza, Sochauxa, Marseillea i Bordeauxa dosegli magičan broj, a proslavi jubileja (uz posebnog gosta Rene Haussa koji je klub zadužio 421 nastupom u plavo-bijelom dresu) kumovali su Gomeiro te Cohade s 2:0 pobijedivši Toulouse.

Večeras s početkom u 20.55 na Chaban-Delmasu drugoplasirani će Bordeaux protiv Saint Etiennea pokušati vratiti se na samo tri boda zaostatka za liderima trenera Perrina.

Le Championnat, 22. kolo:
Valenciennes - Lens 1:2, Monaco - Sochaux 1:0, Rennes - Nice 1:1, Caen - Auxerre 0:0, Nancy - Marseille 1:1, Lille - Le Mans 3:1, Strasbourg - Toulouse 2:0, PSG - Metz 3:0, Lyon - Lorient 2:0