Zimski sportovi

Postolje za Ivicu i Natka

Goran Tomičić • nedjelja, 03.02.2008.

Sjajan, prekrasan dan hrvatsko skijanje doživjelo je danas u Val d'Isereu. Ivica Kostelić i Natko Zrnčić-Dim popeli su se na postolje u superkombinaciji, ostavivši iza sebe mnoga velika imena svjetskog skijanja. Prvi je to put u povijesti da hrvatsko skijanje ima dvojicu na postolju...

Ivica Kostelić i Natko Zrnčić-Dim su u izvanrednoj formi, a sve je kulminiralo na posljednjoj superkombinaciji sezone. Prvi puta u povijesti hrvatsko skijanje ima dva predstavnika na postolju utrke Svjetskog kupa, a takav rezultat uoči sezone nismo mogli ni sanjati.

Slika 1 od 1.

Uoči nastupa Ivice Kostelića u vodstvu je bio Schönfelder, ispred kojeg je naš skijaš imao četiri stotinke prednosti. A onda je krenula jedna od najljepših slalomskih vožnja u Svjetskom kupu. Vozio je čak bolje nego prošle nedjelja u Chamonixu, bio je to zaista nevjerojatan nastup. Uz odličnu dozu agresije, ali ipak s dovoljno opreza već do prolaza je povisio prednost na 49 stotinki, a nevjerojatno precizno odvezen donji dio donio je ulazak u cilj s 71 stotinkom prednosti i treću uzastopnu superkombinaciju na postolju, te drugo mjesto u konačnom poretku discipline.

Vezane vijesti

No, tu ovoj nevjerojanoj priči nije bio kraj. Natko Zrnčić-Dim krenuo je u slalom s osam stotinki boljim vremenom od Ivice i odvezao je utrku karijere. Vozio je slično kao Ivica, agresivno, no ipak iznimno oprezno.. Prolaz je pokazao zaostatak 25 stotinki i naslutili smo da će se dogoditi nešto veliko. Nastavio je sjajnim ritmom i ušao u cilj kao drugi. Bio je to senzacionalan prizor! U tom trenutku imali smo dva skijaša na vrhu poretka, a odmah iza njih bili su Schönfelder i Raich. Iza nas je stvarno posebna utrka! Nakon Natka na startu su ostali većinom spustaši i već tada bilo je jasno da će ovo biti rezultat karijere 21-godišnjeg hrvatskog skijaša. Kad Guay nije ni startao, a Defago je očekivano završio daleko iza našeg dvojca, snovi su postali stvarnost.

Pobjedu je očekivano odnio Miller, koji je novim uspjehom potvrdio osvajanje Malog kristalnog globusa i povećao je prednost ispred Raicha u ukupnom poretku Svjetskog kupa. Imao je dvije sekunde i 26 stotinki prednost ispred Ivice nakon spusta i rutinska slalomska vožnja bila je dovoljna za najvišu stepenicu postolja, a sačuvao je tek 38 stotinki. Tin Široki je već na rubu osvajanja bodova. Osvojio je 37. mjesto zaostavši za Millerom sedam sekundi i 23 stotinke.

Slika 2 od 3.

Nastavio se i uspon slovenskog skijanja, budući da je Gorza završio na petom mjestu, a plasman među najboljih deset zadržao je i Švicarac Janka.

Lijepo je pogledati konačan ovosezonski poredak superkombinacije. Ivica Kostelić završio je sezonu na drugom mjestu, a Natko se nalazi na nevjerojatno dobroj osmoj poziciji. Fantastičan uspjeh je plasirati se s tek 21 godinom među deset najboljih skijaša discipline. Borba za Veliki kristalni globus pretvara se u dvoboj Millera i Raicha, a Amerikanac trenutno ima 122 boda više. Cuche polako gubi korak. Kostelić je trenutno na osmom mjestu Svjetskog kupa, s velikim izgledima za poboljšanje plasmana. Podsjetimo, najbolji je bio 2002. i 2003., kad je osvojio sedmo mjesto.