Splićani poklanjali, Zvezda kažnjavala

Branimir Korać • nedjelja, 03.02.2008.

U posljednjem susretu 20. kola NLB lige Split je ugostio na Gripama Crvenu zvezdu. Trud se Splićanima ne može spočitnuti, borbenost je bila prisutna, ali previše su griješili da bi mogli računati na pobjedu protiv kvalitetnog protivnika...

Važan dvoboj po Splićane koji su tražili pobjedu za ostanak u igri za ulazak među osam najboljih. Crvena zvezda nije se tijekom sezone pokazala kao posebno uvjerljiva i Splićani su s pravom vidjeli priliku da pobjedom pojačaju šanse za visoki plasman. No neke elementarne pogreške u obrani i napadu stajale su ih kvalitetnog rezultata i Zvezda je na kraju ipak zasluženo odnijela pobjedu s Gripa.

Slika 1 od 2.

Susret je počeo ujednačeno i tako je bilo sve do polovice prve četvrtine kada Zvezda radi seriju 8:0 i odlazi na 15:8. Već tada je bilo očito da će Splićani vrlo teško braniti pick & roll Beograđana i raspoloženog Omara Cooka koji je proslavio u tom startnom dijelu snažnog Mišanovića.

Prva četvrtina završena je vodstvom Zvezde 25:18. Odmah na početku druge četvrtine Beograđani odlaze na 29:20, a Splićani se u utakmicu vraćaju zahvaljujući tehničkoj Coooka kod 29:23 nakon čega Split dovršava seriju 7:0 za dolazak na svega minus dva. U tri navrata Split propušta priliku vratiti se posve u rezultatsku pozitivu i to dva puta prosuvši početnički loptu te uz jedan nerezonski šut ne posebno raspoloženog Marlona Garnetta. Ipak prije odlaska na odmor Split poravnava s četiri uzastopna poena Perića, no do poluvremena Zvezda ponovno vodi i na odmor odlazi s prednosti 43:39.

Slika 3 od 4.

U prvom poluvremenu Split se nepotrebno oslanjao na šut za tri poena, u jednom trenutku imali su šut za tricu 2/12 da bi na kaju poluvremena imali još uvijek nezadovoljavajućih 6/18. S druge strane Zvezda je igrala pametno, imala niz laganih polaganja što im je za dvicu donijelo odličnih 15/16.

Na startu drugog poluvremena Garnett je vratio Splićane ponovno na poen zaostatka, ali uzvraća s dvije trice Marković, pa laganim koševima Dragičević i Mišanović da bi seriju 14:1 dovršio tada već prilično razigrani Cook.

Slika 2 od 3.

Treća četvrtina završava s prednosti Zvezde 63:50 i bilo je prilično izvjesno već uoči posljednjih deset minuta da će bodovi za Beograd. U posljednjem razdoblju igre Split je uspijevao najbliže doći na minus osam pa će tako pamtiti 35. minutu kada su bili na minus osam, Garnett prvo promašio čisto polaganje u kontri za minus šest, a zatim i danas izrazito slabi Akins izgubio loptu. S druge strane te neiskorištene prilike kaznio je tricom Cook i Zvezda mino privodi meč kraju.

Split su po broju poena predvodili Garnett koji je ubacio 22 te Dejan Ivanov koji je dodao 16 poena uz devet skokova. Iako je bio vodeći strijelac, Ganett nije bio na uobičajeno visokoj razini, a posebno je razočarao Anthony Akins koji je odigrao možda najslabiju utakmicu u žutom dresu. Za 36 minuta pokazao je kako playmaker ne smije igrati, gubio je lopte, ispalio čak 11 šuteva za tri poena (tri pogodio) i vrlo loše igrao u obrani. Općenito obrana je bila vrlo loša, Cook je bio prebrz za domaćina i sjajno je razigravao suigrače, često i posve neometan. Treba istaknuti kako su domaćini ostali bez Hrvoja Perića koji se u drugom poluvremenu ozlijedio te napustio paket i više se nije vraćao u dvoranu.

U gostujućem sastavu briljirao je Omar Cook sa 16 poena, deset asistencija i pet ukradenih lopti, a izvrstan je bio i Tadija Dragičević s 25 poena i pet skokova.