Čakvetadze rastužila Parižane

Maja Giljanović • subota, 09.02.2008.

Prva nositeljica 600 tisuća dolara vrijednog turnira u Parizu Ana Čakvetadze drugu je večer uzastopce razočarala tribine elimiravši u polufinalu Marion Bartoli...

U prvom je, pak, polufinalu dana Agnes Szavay nadoknadila set zaostatka i na koncu nakon dva sata i 10 minuta nezvjesne borbe slavila protiv četvrte nositeljice Elene Dementijeve. 19-godišnjakinja koju je lanjska sezona u kojoj je stigla do premijerna dva WTA naslova (Palermo i Peking) lansirala u sam svjetski vrh je nakon prvog seta u kojem je dvama breakovima slomila sedam godina stariju Ruskinju (impresivna je njena statistika na prvom servisu nakon ubačaja kojeg je, naime, u 94% slučajeva osvojila poen) izgubila koncentraciju i u drugom triput poklekla izgubivši ga s uvjerljivih 6:1.

Trenutno 13. na svijetu (prije tri godine četvrta) Dementijeva je odlučujući set otvorila još jednim breakom, povela s 3:1 i pri rezultatu 5:4 servirala za prvo finale Open Gaz de Francea (prošli put je teško nastradala 2003. - Mauresmo je prije pet godina u polufinalu, naime, slavila s 6:0, 6:0). Mađarica, prošle sezone pobjednica zagrebačkog Challengera se, međutim, ne predaje: vraća izgubljeni servis (obje su u završnici doslovce strašno servirale sveukupno izgubivši svaka po sedam vlastitih servis-gemova) i trima vezanim winnerima u 12. igri na koncu u njihovom prvom međusobnom ogledu upisuje i prvu pobjedu nad sedam mjesta bolje rangiranom Ruskinjom.

Szavay je loše otvaranje sezone - eliminacije na samom startu Gold Coasta i Australian Opena (od slabašnih Fedak i Makarove) - očito pregrmjela, a nakon skalpa osme igračice svijeta Daniele Hantuchove čeka je susjeda joj također Top Ten igračica, sedma igračica WTA liste.

20-godišnja Čakvetadze je također nakon tri seta i gotovo dva sata igre preokrenula manjak nakon s 6:2 izgubljenog prvog seta. Treća je nositeljica jednostavno iskoristila užasan servis Ruskinje i mizernih 39% ubačaja prvog servisa oduzevši joj početni udarac triput (iz tri pokušaja).

U nastavku, pak, ruska Fed Cup reprezentativka podiže razinu cijele igre, četiri puta oduzima 23-godišnjoj Francuskinji servis i u treći set ulazi s očitim samopouzdanjem koje joj je, sasvim sigurno, napumpalo i sinoćnje izdanje protiv nekadašnjeg broja jedan, Mauresmo. Dvostruku pobjednicu Pariza Čakvetadze je preokrenula i protiv dvostruke Grand Slam pobjednice upisala prvu pobjedu u četvrtom međusobnom susretu.

Večeras je (6:0 u trećem setu i 11 gemova u nizu) uzvratila i Bartoli na porazu iz Luksemburga lani dok protiv Szavay vodi s 1:0. Hoće li je pobjeda na Roland Garrosu prošle godine stoga stajati naslova u Parizu?

Pariz, polufinale:
Szavay (Mađarska, 7) - Dementijeva (Rusija, 4) 6:3, 1:6, 7:5, Čakvetadze (Rusija, 1) - Bartoli (Francuska, 3) 2:6, 6:2, 6:0.