Petrić nedovoljan, Wiese spasio Werder

Petar Plevnik • nedjelja, 10.02.2008.

Posljednja dva susreta 19. kola Bundeslige u potpunosti su opravdala epitet derbija. U Revierderbiju Borussia je u Dortmundu usprkos pogotku Mladena Petrića poražena od Schalkea, dok je u dvoboju dvaju vodećih momčadi Werder u Münchenu uspio odnijeti bod i tako ostati u utrci za naslov prvaka...

Najveći hendikep uoči dvoboja s Werderom za trenera Bayerna Ottmara Hitzfelda bio je izostanak ozlijeđenog Franka Riberya, umjesto kojeg je od prve minute zaigrao Bastian Schweinsteiger, dok u početnom sastavu gostiju nije bilo mjesta za Juricu Vranješa, koji je bio na klupi, kao ni za lakše ozlijeđenog Ivana Klasnića, koji nije konkurirao za sastav.

Gosti iz Bremena vjerojatno nisu ni mogli poželjeti bolje otvaranje od onog iz šest minute. S lijeve strane probio se Rosenberg, fino podvalio loptu za Diega, a brazilski majstor se u trku varkom oslobodio Demichelisa te preciznim udarcem u suprotni kut matirao nemoćnog Kahna. Za pogrešku kod pogotka argentinski branič umalo se iskupio u 10. minuti kada nakon ubačaja iz kuta njegov udarac glavom pogađa Schhweinsteigera na putu do gola. Bila je to i najava prave opsade pred vratima Werdera, koja je odlično čuvao vrlo sigurni Wiese.

Pritisak Bavaraca isplatio se u 29. minuti kada Wiese nakon izgubljenog zračnog duela Tošića s Tonijem ruši Talijana u svom 16-ercu, no talijanski napadač ne koristi najstrožu kaznu, točnije Tim Wiese odlličnom intervencijom brani Tonijev udarac. Ni nerealizirani 11-erac nije uspio pokolobati domaćine, koji samo tri minute kasnije stižu do zasluženog izjednačenja. Fantastičnu akciju u tri dodavanja izveli su Van Bommel, Toni i Ze Roberto, a iskusni Brazilac rutinski svladava Wiesea.

Inicijativa Bayerna nastavila se i u nastavku, a prvi je u 57. minuti zaprijetio Altintop, no Wiese još jednom sjajno reagira, kao i u 70. minuti kada je za korak brži u odnosu na Klosea. Šest minuta kasnije domaćini su oštećeni, budući da je zbog nepostojećeg zaleđa poništen pogodaka Luce Tonija. Upravo je Talijan u 83. minuti propustio posljednju prigodu donijeti Bayernu pobjedu, no nakon što se oslobodio Baumanna s ruba 16-erca puca visoko preko gola.

Slika 1 od 2.

Puno zanimljiviji s hrvatskog gledišta bio je duel Borussije i Schalkea u Dortmundu. Trener domaćina Thomas Doll od prve minute odlučio je ukazati prednost Robertu Kovaču u odnosu na Christiana Wörnsa, dok je Mladen Petrić standardno zaigrao u vrhu napada, baš kao i Ivan Rakitić iza dva napadača u redovima gostiju.

Prvo uzbuđenje stiglo je u 12. minuti kada Asamoah pogađa mrežu domaćina, no pogodak tamnoputog njemačkog reprezentativca s razlogom je poništen zbog zaleđa. Ipak, sedam minuta kasnije isti igrač s ruba 16-erca prije stiže na loptu od vratara Zieglera i ovaj put dovodi Schalke u vodstvo. Ono je trajalo samo dvije minute, budući da već u 21. minuti Federico lob udarcem matira Neuera i vraća stvari na početak.

Odličnu prigodu dovesti goste u vodstvo samo tri minute kasnije nakon sjajnog ubačaja Rakitića imao je Westermann, a upravo je hrvatski reprezentativac bio među najzaslužnijim za novo vodstvo Schalkea. Naime, nakon ubačaja Rakitića iz slobodnog udarca, Amedick posprema loptu u svoju mrežu.

Domaćini sjajno otvaraju drugi dio te već u petoj minuti nastavka, na ubacivanje Freija, Mladen Petrić u trku glavom zabija za izjednačenje. I kad se činilo da bi domaćini mogli do potpunog preokreta, veliku glupost radi Dede, koji zbog grubog starta na Rakitiću u 76. minuti zarađuje izravni crveni karton. Igrača više gosti koriste šest minuta kasnije kada nakon odlične akcije Rafinhe i Asamoaha Ernst pogađa za konačnih 2:3.