Noćna mora ostvarena

Ivana Spahija • subota, 16.02.2008.

Derbi 23. kola Serie A bio je poguban za drugoplasiranu momčad prvenstva. Unatoč kompletnom sastavu koji je u Torino došao po sva tri boda, Roma je ipak doživjela poraz i znatno umanjila šanse za osvajanje Scudetta. Juventus je pogotkom Del Piera upisao vrijednu pobjedu. Inter je kod kuće rutinski nadigrao Livorno, a Milan je kiksao u Parmi...

Roma nije uspjela. Usprkos svim najavama iz stožera Vukova koji su igrali "biti ili ne biti utakmicu", Juventus je ipak bio bolje sreće i ostvario vrlo vrijednu pobjedu. Stara dama se tako približila na samo bod zaostatka za Romom, a rimska je momčad za vodećim Interom zaostala praktički nedostižnih 11 bodova.

Nakon početnog nadigravanja i odmjeravanja snaga, prva veća prilika za pogodak ukazala se gostima iz Rima. U 18. minuti susreta udarac Mancinija odbio se od Tottija i iznenadio Juventusova vratara Buffona, ali je udarac ipak bio preslab te je situaciju raščistio branič domaćina Chiellini. Inter je pokušao uzvratiti u 30. minuti, Zanetti je dobro poslužio Del Piera, koji je gađao ravno u gostujućeg vratara Donija.

Utakmica je svoje konačno rješenje dobila u 45. minuti susreta. Dosuđen je slobodan udarac za Juventus, a kao i nebrojeno puta do sada, na mjesto izvođača stao je Del Piero, koji je "kirurški" preciznim udarcem rasparao mrežu Rome, dok je Doni ostao kao ukopan.

U drugom poluvremenu su očekivano agresivnije krenuli Vukovi, pokušavajući izvući barem bod iz ovog susreta. U 60. minuti udarac glavom Mexesa završio je pokraj gola, a u 75. minuti je De Rossi silovitim udarcem s preko 30 metara udaljenosti dobro testirao Buffona, koji je gotovo akrobatski spriječio tu loptu da uđe u mrežu. Utakmica je tako završila pobjedom domaćina, koji imaju itekako razloga za slavlje, dok se Vukovi vraćaju u Rim "rashlađeni" na -11, a već ih idućeg tjedna očekuje težak susret protiv Real Madrida u Ligi prvaka.

Milan je upisao drugi remi za redom, nakon podjele bodova s Livornom u zaostalom susretu 16. kola (1:1), Rossoneri su na gostovanju u Parmi odigrali susret bez pogodaka i uzeli samo bod raspoloženim domaćinima. Dario Šimić je susret promatrao s tribina, dok je Igor Budan u dresu Parme na terenu proveo nešto više od pola sata. Naš je nogometaš u 64. minuti u igri zamijenio Reginalda.

Utakmica je bila obilježena promašajima, iako su nogometaši Parme imali više prilika nego gosti iz Milana. Tako je udarac Morronea u 22. minuti završio iznad grede gola Kalca, a deset minuta kasnije vratar Milana je odlično reagirao na opasan udarac Reginalda. Milan je pokušao uzvratiti preko nekoliko blijedih poluprilika Kake i Inzaghija, ali bez uspjeha. Igor Budan je u dva navrata mogao postati junak utakmice i donijeti pobjedu Parmi. U 66. minuti udarac našeg nogometaša odlično je skinuo Kalac, a Budan je i u 91. minuti zaprijetio vratima Milana, ali Kalac je ponovno bio na mjestu.

Inter je na domaćem terenu došao do pobjede nad Livornom, vodeća momčad prvenstva upisala je pobjedu rezultatom 2:0. Utakmicu je, kao što je i najavljeno, s tribina promatrao Ibrahimović, kojeg trener želi odmoriti za susret Lige prvaka. U napadu su se tako našli Crespo i Suazo, a potonji je bio i glavni junak utakmice. Naš Dario Knežević svih je 90 minuta proveo na terenu u dresu gostujuće momčadi.

Utakmica je riješena već u prvom poluvremenu, i to u samo četiri minute. U 14. minuti Maicon je iz slobodnog udarca loptu ubacio u šesnaesterac, a Suazo je s lakoćom skrenuo u gol nemoćnog vratara Amelije za vodstvo Intera od 1:0. Četiri minute nakon toga Maxwell je svojim udarcem izazvao pomutnju u obrani Livorna, a to je najbolje iskoristio raspoloženi Suazo, koji je s lakoćom zatresao mrežu Amelije za vodstvo domaćina od 2:0. Isti je igrač u 45. minuti bio u prilici postići hat - trick, ali mu je pri završnom udarcu zasmetao Knežević pa je Interova pobjeda ostvarena rezultatom 2:0. Inter je nakon ove pobjede povećao svoju prednost ispred Rome i nalazi se korak do osvajanja novog naslova prvaka Italije.

Serie A, 23. kolo: Juventus - Roma 1:0, Parma - Milan 0:0, Inter - Livorno 2:0.