Bayeru derbi, novi kiks Werdera

Petar Plevnik • subota, 23.02.2008.

U najzanimljivijem subotnjem susretu 21. kola Bundeslige Bayer je u Leverkusenu minimalnim rezultatom svladao Schalke i tako privremeno došao do trećeg mjesta na ljestvici. Novi udarac u utrci za naslov doživio je Werder porazom u Frankfurtu, dok je jedinu gostujuću pobjedu upisao Dusburg na gostovanju u Bielefeldu...

U iščekivanju sutrašnjeg ogleda Bayerna i HSV-a, najviše pozornosti bilo je usmjereno ka Leverkusenu i izravnom dvoboju za treće mjesto između Bayera i Schalkea. Od prve minute u redovima gostiju istrčao je Ivan Rakitić (zamijenjen u 59. minuti), a upravo su prekidi hrvatskog reprezentativca na samom otvaranju susreta unosili najviše pomutnje u domaće redove. Tako je Hagui u šestoj minuti na gol liniji zaustavio udarac Krstajića glavom nakon ubačaja Rakitića, da bi 10 minuta kasnije gosti s pravom tražili 11-erac nakon što je Friedrich u svom 16-ercu igrao rukom.

Najbolja prigoda drugog dijela stigla je u 68. minuti nakon što se Kobiashvili lijepom varkom oslobodio Haguija, no udarac gruzijskog braniča odlazi tik pored gola. I kada se već činilo da će mreže na BayAreni mirovati, pet minuta prije isteka 90. minute naizgled bezopasan centaršut Friedricha iznenađuje Neuera i završava u suprtnom golu istrčalog gostujućeg vratara za konačnih 1:0.

Nakon što su i bez Diega uspješno apsolvirali gostovanje u Bragi, nogometaši Werdera s Brazilcem u prvih 11 istrčali su na noge Eintrachtu. Iako je Diego bezbroj puta donio bodove Werderu, ovaj put upravo je Brazilac glavni krivac za vrlo vjerojatni oproštaj Werdera od utrke za naslov. Igrala se 40. minuta kada je brazilski veznjak nakon izgubljenog duela s Kyrgiakosom udario grčkog braniča i potpuno zasluženo zaradio isključenje.

Slika 1 od 2.

Domaćini su igrača više iskoristili u 11. minuti nastavka, kada nakon ubačaj Chrisa lopta dolazi do Amanatidisa, a grčki napadač zabija za 1:0. Samo pet minuta kasnije gosti su mogli do izjednačenja, no udarac Ivana Klasnića s ruba 16-erca odlazi preko gola, baš kao i onaj tri minute kasnije s 25 metara. Usprkos igraču manje Werder je do kraja bio dominantna momčad, no obrana domaćina na čelu s vratarom Nikolovim izdržala je sve nalete gostiju za koje je Klasnić odigrao svih 90 minuta, dok je Jurica Vranješ zamijenjen u 74. minuti.

Za jedinu gostujuću pobjedu pobrinuo se Duisburg, koji je na gostovanju u Bielefeldu svladao izravnog konkurenta u utrci za naslov Arminiju. Već u osmoj minuti susreta gosti su došli u vodstvo pogotkom Schrötera sa preko 20 metara, da bi pobjedu Zebri i bijeg s dna ljestvice u trećoj minuti nastavka potvrdio Ishiaku. Andre Mijatović odigrao je svih 90 minuta za domaćine, dok je Bojan Vručina za goste ušao u igru u posljednoj minuti sudačke nadoknade.

Crnu seriju prekinuo je Stuttgart. Aktualni prvaci na svom su Gottlieb Daimleru ugostili najugodnije iznenađenje lige Karlsruher i slavili s 3:1. Već u petoj minuti Gomez je udarcem s 20 metara doveo domaćine u vodstvo, da bi Hilbert u 26. minuti udvostručio prednost Švaba. Nadu gostima devet minuta prije kraja susreta vraća Hajnal, no sve dvojbe oko pobjednika dvije minute prija kraja susreta pogotkom za konačnih 3:1 riješava Cacau.

Dvije prvenstvene pobjede nakon dugo vremena spojila je Borussia. Protiv gostiju iz Rostocka od prve minute u dresu žuto-crnih krenuli su i Robert Kovač i Mladen Petrić, a upravo je hrvatski napadač u petoj minuti imao prvu prigodu za domaćine, no njegov udarac glavom s pet metara odlazi pored gola. Mreža gostiju mirovala je sve do 67. minute, kada Klimowicz najbolje reagira na ubačaj Rukavine i donosi Borussiji sva tri boda.

Jedini susret bez pogodaka odigran je u Wolfsburgu, gdje su gosti iz Berlina uspijeli prekinuti niz Vukova od pet uzastopnih pobjeda. Svih 90 minuta u redovima Herthe odigrao je Josip Šimunić.

Bundesliga, 21. kolo, 23.2.2008.:
Arminia - Duisburg 0:2, Bayer - Schalke 1:0, Borussia - Hansa 1:0, Eintracht - Werder 1:0, Stuttgart - Karlsruhe 3:1, Wolfsburg - Hertha 0:0.