Tomas najbolji protiv Barcelone

Kristian Hohnjec • nedjelja, 24.02.2008.

U prvom nastupu nakon šest tjedana Marko Tomas bio je glavni katalizator Fuenlabradine pobjede nad Barcelonom. Menorca i Mario Stojić nadigrali su Kusovu Unicaju, dok je još u subotu derbi hrvatskih trenera pripao Velimiru Perasoviću...

Marko Tomas propustio je proteklih pet kola, a napokon zaliječivši ozljedu aduktora teško je mogao poželjeti bolji povratak. Fuenlabrada je vodila od prve do zadnje minute upisavši vrijednu pobjedu nad neimpresivnom Barcelonom (77:69) uz Tomasa kao najboljeg pojedinca na parketu.

Naš reprezentativac za 29 minuta postigao je 19 koševa (4/7 za dva, 1/3 za tri, 8/9 slobodna) uz pet skokova, dva asista, dvije ukradene lopte i tri blokade, što mu u zbiru daje najveću valorizaciju ACB karijere - 29. Ivan Tomas nije ulazio u igru, a u redovima Barcelone Mario Kasun (15 minuta, četiri poena, tri skoka) ostao je nezapažen.

Bez prvih bekova, španjolskih reprezentativaca Cabezasa i Rodrigueza Unicaja je poražena kod Menorce (83:76). Najvažniji čovjek domaćina bio je Mario Stojić (32 minuta, 18 koševa, 5/8 iz igre, 7/9 slobodna, dva skoka, dvije krađe), dok je Marino Baždarić zbog iznenadnih problema sa slijepim crijevom propustio utakmicu. Najbolji igrač Unicaje bio je Carlos Jimenez (20 poena, osam skokova), a Davor Kus za 22 minute ubacio je osam koševa (2/7 šut) uz skok i asist.

Mogući protivnik Zadra u sljedećem kolu Uleb Cupa, Pamesa napravila je veliki preokret protiv Gran Canarije. Gosti iz Valencije gubili su 71:60 pet minuta prije kraja, da bi se s četiri trice vratili u susret, a potom ga i riješili preko Victora Clavera (24 poena) - 80:84. Naš reprezentativac Stanko Barać za četiri minute zaradio je četiri osobne pogreške ostavši je bez poena (0/1 šut) uz četiri skoka i dvije izgubljene lopte.

Još u subotu obračunali su se Velimir Perasović i Neven Spahija. Do iznenađujuće pobjede došao je Estudiantes (93:89) ponajviše zahvaljujući Sanchezu (19 koševa) i Hernanu Jasenu (14 poena, sedam skokova, četiri dodavanja). Zoran Planinić za 28 minuta ostvario je solidan učinak - 10 poena, 5/8 šut, tri skoka, šest asistencija i četiri izgubljene lopte.

Iurbentia Bilbao polako posustaje, novi poraz upisali su od Cajasola (75:72). Marko Banić (25 minuta, dva poena, četiri skoka, blokada) bio je ispod prosjeka, dok je Drago Pašalić (18 minuta, četiri poena, pet skokova, dvije blokade) odigrao nešto bolje.

Povratnik u Španjolsku, Bruno Šundov debitirao je za Leon u visokom porazu kod Joventuta (94:75). Rudy Fernandez (28 koševa) i Ricky Rubio (11 poena, osam asista) ponovno su oduševili domaće navijače, a Šundov je za 12 minuta postigao četiri poena uz skok.

ACB, 22. kolo:
Estudiantes - Tau Ceramica 93:89; Valladolid - Manresa 90:87; Girona - Murcia 80:66; Cajasol - Bilbao 75:72; Granada - Real Madrid 84:93; Fuenlabrada - Barcelona 77:69; Joventut - Leon 94:75; Gran Canaria - Pamesa 80:84; Menorca - Unicaja 86:80.