Vodeni sportovi

Mladost - Jug CO: Gazde i u tuđem dvorištu

Hrvoje Vuković • srijeda, 05.03.2008.

Iako možda nije mirisao na derbi, pošto su uoči play-offa sve pozicije praktički već bile podijeljene, dvoboj dva hrvatska vaterpolska giganta, Mladosti i Juga, uvijek nosi onaj slatki osjećaj pobjede, odnosno gorčinu poraza protiv ljutog protivnika, taman da se radi o običnom treningu, a ništa drugačije nije bilo ni danas na Savi, gdje su Dubrovčani preko leđa Mladostaša i teoretski osigurali prvu poziciju...

MLADOST – JUG CO 8:12 (0:4, 4:1, 2:3, 2:4)

Zagreb, bazen na Savi, gledatelja: 400

Mladost: Jurin, Burić 2, Smith 1, Vrdoljak, Babić, Franković, Antonijević, Đogaš 2, Karač 2, Muslim, Buljubašić, Franičević 1, Pavić, Lončar, trener: Damjanić

Jug CO: Vićan, Šutalo, Bošković 3, Pecotić, Joković 2, Smodlaka 1, Marković 2, Bušlje 2, I. Sukno, Dobud, Drobac, Obradović, Car, S. Sukno 2, trener: Nikolić

Igrač više: Mladost 3/9, Jug 8/12

Suci: Periš, Tiozzo (oba Split)

Sa četvrtfinalom Eurolige u džepu, Mladost se komotno mogla posvetiti prvenstvenom derbiju i barem u svom gradu opaliti šamar gostima s juga, no, Jugaši su imali nešto drugačije namjere. Damjanićevi puleni u utakmicu su ušli - katastrofalno. U cijeloj prvoj četvrtini uspjeli su stvoriti možda jedan suvisli napad, kojeg je lošim pokušajem loba upropastio Lončar, a potrošili su i tri igrača više bez prave akcije. Pospani, nezainteresirani i anemični nikako nisu mogli parirati Dubrovčanima, koji su, naravno, odigrali vrhunskih osam minuta.

Slika 1 od 2.

Samo briljantna akcija Pavića na zicer Markovića nakon isplivane kontre spasila je Mladost od početnog minusa, no ne zadugo. Isti igrač prvi je načeo mrežu domaćina, da bi potom na plus dva povisio Bošković s igračem više. Sandro Sukno potom je fino asistirao za Smodlaku koji diže na 0:3, a potom asistent Sukno i sam se upisuje u strijelce za 0:4.

Mnogi su već razmišljali o potopu i blamaži žabaca, no u drugih osam minuta domaćini su se trgnuli i ipak počeli igrati vaterpolo. Prvo je Karač iz peterca smanjio na minus tri, na drugoj strani uzvratio je Joković s igračem više za 1:5, da bi potom Mladost sa tri gola (Smith, Đogaš, Burić došla na 4:5 i usput upropastila dobru šansu s igračem više za potpuni povratak.

Slika 2 od 3.

Treću četvrtinu otvaraju gosti pogotkom Bušlje i do posljednjih osam minuta igra se gol za gol. Franičević je zabio za Mladost, nakon toga uzvraća Joković, Đogaš vraća na minus jedan, da bi ipak ugodnijih 6:8 Gosparima osigurao novim pogotkom Mihom Bošković.

Kada je Burić iz daljine početkom posljednje četvrtine pogodio za 7:8, činilo se da Mladostaši još mogu do bodova, no na kraju se taj gol pokazao labuđim pjevom. Prvaci Hrvatske uzvratili su silovitim pogotkom najboljeg europskog igrača Mihe Boškovića, a pitanje pobjednika riješila je bizarna situacija kakva se stvarno rijetko viđa u ovom sportu. Naime, Pavić je obranio jedan šut, lopta je okomito padala u vodu, a Buljubašić je sa čovjekom na leđima, u najboljoj namjeri da se dokopa lopte, lobao vlastitog vratara i tako donio Jugu nedostižnih plus tri.

Slika 3 od 4.

Cijelu priču zaključili su Marković i Sandro Sukno s dva nova pogotka za Dubrovčane, dok je na drugoj strani precizan bio Karač. Konačnih 8:12 i još jedna pobjeda bez mrlje za Jug. Domaćini su za razliku od gostiju ponovno podbacili s igračem više i to je zasigurno bio jedan od glavnih uzroka poraza u današnjoj utakmici.