Proljeće pokazalo put

Mihaela Bradovski • ponedjeljak, 10.03.2008.

Dobrom igrom u drugom poluvremenu osječke utakmice i sjajnim obranama kapetana Stojkića Zagreb je na još jednom proljetnom gostovanju upisao bod. Težak raspored i jedna domaća utakmica manje nakratko su smirili (pre)optimistične najave iz Kranjčevićeve kako se do kraja sezone hvata visoko drugo mjesto, no razloga za alarm nema. Proljeće je već sada pokazalo pomak u odnosu na sivu jesen...

Dva su lica nogometaši Zagreba pokazali na gostovanju u Osijeku. Prvo poluvrijeme podsjetilo je na slabe jesenske predstave dok su u nastavku "bijeli" skupili snage za izjednačujući pogodak i krenuli agresivnije prema naprijed. Napadači Piškor i Ibričić nisu bili raspoloženi kao tjedan dana ranije protiv Cibalije, no vrlo je bitan bio ulazak Josipa Jurendića koji je na kraju asistencijom pomogao Mujdži da pogotkom okruni svoju dobru igru.

Već je nekoliko puta ove sezone trener "bijelih" Miroslav Blažević pogađao sa izmjenama. "Rezerve" su bod(ove) ili živost u igru donosile na utakmicama sa Rijekom (Parlov pogodio za bod dvije minute nakon ulaska), Dinamom (Pejić i Oršulić igrom "natjerali" suigrače da od sramotnih 0:6 stignu do 3:6) i Interom (Grgić pogodio za bod deset minuta nakon ulaska). Kako je i na listi ozlijeđenih sve manje imena i popis mogućih jockera sve je veći.

Pjesnici za poraz ne znaju od Maksimira, ukupno 360 minuta. U te četiri utakmice na domaćem su terenu uvjerljivo svladali Zadrane (7:2) i Vinkovčane (4:1), a identičan su remi (1:1) upisali u gostima kod Intera i Osijeka. Gol razlika u korist nogometaša iz Ulice pjesnika je plus sedam pogodaka (13:5). I nakon teške ozljede Lovreka ne može se reći kako Zagrebaši imaju problema sa realizacijom.

Za to su prije svega zaslužni dvostruki strijelci protiv Cibalije Senijad Ibričić i Davor Piškor, a posebne pohvale zaslužuje desni bočni Mensur Mujdža koji je spojio dvije odlične predstave, a u Osijeku "uskočio" i u momčad kola. Mujdža je sa šest asistencija najbolji asistent kluba, a za razliku od prošle sezone kada je u rubrici pogoci stajala nula ove je sezone zabio tri.

Zagreb adute za popravljanje plasmana u trećem krugu ima u kolektivu, ali i u pojedincima poput Stojkića ili Mujdže koji će odraditi svoje i iznad maksimuma kada suigračima ne ide. Svoj maksimum u Rijeci neće moći dati Vedran Ivanković koji je u Gradskom vrtu zaradio treći žuti karton, no možda njegova "rezerva" bude čovjek odluke. Bilo kako bilo, proljeće je donijelo mnogo bolju sliku momčadi Zagreba, a i za daljnji napredak ima načina.