Srbin srušio Bayern, Mijatović strijelac, Olić i Rivić asistenti

Petar Plevnik • subota, 15.03.2008.

Zahvaljujući dvostrukom strijelcu Branku Jeliću nogometaši Energieja u Cottbusu su svladali Bayern i tako kreirali najveće iznenađenje 24. kola Bundeslige. U hrvatskom dvoboju HSV Ivice Olića bio je bolji od Kovačeve i Petrićeve Borussije, dok je Andre Mijatović bio strijelac u remiju Hannovera i Arminije...

Uoči gostovanja Bayerna u Cottbusu, malo je tko davao ikakve nade domaćninima u povoljan ishod, ne samo zbog činjenice da su fenjeraši, već i zbog podatka da od sezone 2000/01 na domaćem terenu ne samo da nisu osvojili bod protiv Bayerna, već nisu postigli ni pogodak.

Ipak, od samog početka domaćini su bez respekta krenuli prema golu gostiju i takav im se pristup isplatio već u 18. minuti. Odlični Stiven Rivić ubacio je s desne strane za Skelu, Albanac produžio do Jelića, a srpski napadač matira Kahna i dovodi Energie u vodstvo. Iako do tog trenutka nisu odigrali gotovo ništa, Bavarci u 28. minuti dobivaju idealnu prigodu za izjednačenje, nakon što Radeljić u svom 16-ercu ruši Tonija, a Kinhöfer pokazuje na bijelu točku, no Tremmel sjajno čita udarac Riberya.

Novi šok za Bayern stigao je sedam minuta prije odlaska na odmor. Ponovno je Rivić probio stranu, ubacio za Jelića, a napadač domaćina s ruba 16-erca pogađa donji lijevi kut za pomalo nevjerojatnih 2:0. U nastavku susreta domaćini su se očekivano povukli, dok neprepoznatljivi Bayern gotovo da nije ozbiljnije uspio ugroziti domaćina, koji je tako posve zasluženo upisao tri boda zahvaljujući kojima je pobjegao iz zone ispadanja. Uz sjajnu partiju Stivena Rivića, koji je u 85. minuti pljeskom spraćen s travnjaka, svih 90 minuta u redovima Energieja odigrao je i Mario Cvitanović.

Najviše pozornosti uoči današnjih susreta bilo je ipak usmjereno u Hamburg, gdje je HSV dočekao Borussiju. Za goste iz Dormunda od prve je minute krenuo samo Mladen Petrić, dok su Robert Kovač, baš kao i Ivica Olić u redovima gostiju susret započeli na klupi za rezervne igrače. Domaćini su bili bolja momčad u prvih 45 minuta i goste iz Dortmunda od pogotka je spašavala ponajviše sreća, budući da su udarci Jarolima u 16. i Trochowskog u 33. minuti završli na okviru Zieglerova gola.

Slika 1 od 2.

Ključnim trenutkom susreta pokazala se odluka Huuba Stevensa da u 56. minuti umjesto Atoube u igru uvede Ivicu Olića. Ispravnost takve odluke vidjela se samo sedam minuta kasnije, kada Olić bježi Hummelsu i ubacuje u sredinu za Guerrera, a peruanski napadač osigurava domaćinima sva tri boda.

Najviše pogodaka viđeno je u dvoboju Hannovera i Arminije. Gosti iz Bielefelda sjajno su otvorili susret i u 14. minuti pogotkom Andrea Mijatovića došli u vodstvo. Veselje gostiju trajalo je nepune dvije minute, budući da Bruggink već u 16. minuti svojim pogotkom vratio stvari na početak. Da gosti na odmor ipak odu s prednošću u 38. se minuti pobrinuo Eigler, koji glavom posprema ubačaj Wichniareka u mrežu domaćina. Iz slične akcije domaćini su stigli do svog drugog pogotka; u 56. minuti Ismael je ubacio, a Stajner glavom zabija za 2:2. U posljednoj minuti susreta češki napadač mogao je svojoj momčadi donijeti sva tri boda, no Heinen spašava gostima bod.

Bez pobjednika završen je i dvoboj Bochuma i Stuttgarta. Već u četvrtoj minuti domaći su se radovali, no nakratko, budući da je pogodak Šestaka poništen zbog sumnjivog zaleđa, da bi u 15. minuti zbog prekršaja nad domaćim vratarom Lastuvkom bio poništen pogodak Parda. Samo minutu kasnije Bochum je stigao u vodstvo, a u strijelce se upisao Dabrowski. S vodstvom domaćina od 1:0 otišlo se i na odmor, a već u drugoj minuti nastavka gosti su preko Hitzlspergera došli do izjednačenja. Do kraja susret gosti su imali nekoliko vrlo dobrih prigoda doći i do pete uzastopne pobjede, no ostalo je 1:1.

Jedini susret bez pogodaka odigran je u Rostocku, gdje su bodove podijelili Hansa i Hertha. U posljednoj liniji gostiju svih 90 minuta odigrao je Josip Šimunić, uz žuti karton u 77. minuti.

Za jedinu gostujuću pobjedu pobrinuo se Eintracht, koji je u Karlsruhe svladao istoimenog domaćina i s nova tri boda preskočio ga šestom mjestu ljestvice. Do punog plijena momčad Friedhelma Funkela stigla je u 26. minuti zahvaljujući pogotku Michaela Finka.

Bundesliga, 24. kolo:
Hansa - Hertha 0:0, Karlsruhe - Eintracht 0:1, Bochum - Stuttgart 1:1, HSV - Dortmund 1:0, Hannover - Arminia 2:2, Energie - Bayern 2:0.