Inter se izvukao, fenjeraši iznenadili

Ivana Spahija • nedjelja, 16.03.2008.

Iako suočeni s brojnim problemima, nogometaši Intera su u susretu 28. kola Serie A došli do pobjede nad Palermom i ostavili Romu na šest bodova zaostatka. Zadatak su odradili i nogometaši Fiorentine sigurnom pobjedom nad momčadi Genoe, a prava borba vodi se na dnu ljestvice. Cagliari i Reggina su iznenađujućim pobjedama u ovom kolu dodatno zakomplicirali situaciju u zoni ispadanja...

Vodeći Inter izdržao je ogroman pritisak na svojim leđima i na San Siru uspio doći do pobjede nad Palermom, iako je moglo završiti i drugačije. Utakmica je riješena već u prvom poluvremenu, a sva tri pogotka postigli su nogometaši Intera. Domaćini su poveli već u petoj minuti, Ibrahimović je asistirao Vieri za njegov prvi pogodak u Serie A i vodstvo Intera od 1:0.

Izjednačenje je uslijedilo u 25. minuti i to na najgori mogući način po vodeću momčad prvenstva. Miccoli je izveo slobodan udarac kojeg je uspio obraniti Julio Cesar, ali se lopta od Materazzija odbila u mrežu Intera za 1:1. Deset minuta kasnije ponovno se tresla mreža, Zanetti je ubacio loptu u prostor, Maicon je produžio za Jimeneza koji je matirao gostujućeg vratara Fontanu i donio domaćinima prednost od 2:1. Tim je rezultatom susret i završen, Inter je uspio sačuvati šest bodova pred drugoplasiranom Romom, ali pitanje talijanskog prvaka još uvijek stoji otvoreno.

Nogometaši Fiorentine nisu podbacili u ovom kolu te su pobjedom nad Genoom zadržale priključak za vodećima. Viole su na domaćem terenu svladale goste iz Genove rezultatom 3:1. U momčad se nakon nekoliko tjedana odsutnosti vratio i Adrian Mutu, koji je odigrao susret na dosta visokoj razini. Ni nogometaši Genoe nisu bili bezopasni, a domaćine je od pogodaka spašavao raspoloženi vratar Frey. Fiorentina je povela u 19. minuti zahvaljujući pogotku Santane, uz asistenciju Mutua.

Rumunj se u strijelce upisao u 30. minuti, Pazzini je s ruba šesnaesterca idealno uposlio Mutua, koji nije propustio priliku zatresti mrežu Scarpija za vodstvo Fiorentine od 2:0. Pazzini je u 56. minuti trećim pogotkom presudio Genoi, a raspoloženom napadaču Viola za taj je pogodak asistirao Liverani. U 83. minuti je Masiero udarcem iz daljine pogodio mrežu Fiorentine i postavio konačan rezultat na 3:1. Naš Ivan Jurić započeo je susret među početnih 11 u dresu Genoe, a u 73. minuti ga je na terenu zamijenio Santos.

"Hrvatski" derbi lige između Livorna i Parme završio je s miroljubivih 1:1, a obje momčadi i dalje očekuje teška borba za opstanak. Dario Knežević proveo je svih 90 minuta u dresu Livorna, a iako najavljen među početnih 11, Igor Budan je cijeli susret prosjedio na klupi Parme. Livorno je poveo u 41. minuti preko Vidigala, a 20 minuta kasnije Reginaldo je uspio zatresti mrežu Amelije za konačnih 1:1 i podjelu bodova iz ovog dvoboja.

Slika 1 od 2.

Težak potop doživjeli su nogometaši Siene koji su u Reggio Calabriji poraženi od momčadi Reggine rezultatom 4:0. Domaćini su utakmicu praktički riješili već u prvom dijelu. U devetoj minuti Reggina je povela pogotkom Brienze, a točno deset minuta kasnije Cozza je pogotkom iz slobodnog udarca matirao gostujućeg vratara Manningera. Strijelac prvog pogotka Brienza je u 39. minuti povećao prednost domaćina na 3:0, a Missiroli je u 69. minuti presudio gostima pogotkom za 4:0 i vrlo važnu pobjedu Reggine. Momčad iz Reggio Calabrije bori se za opstanak te se trenutno nalazi na 18. mjestu na ljestvici, a Siena je u nešto boljoj poziciji, trenutno je na 14. mjestu iako još uvijek nije sigurna.

Četiri pogotka postignuta su i u Genovi, gdje je Sampdoria svladala Cataniju rezultatom 3:1. Gosti sa Sicilije su ovim porazom dodatno zakomplicirali situaciju jer su potonuli na 15. mjesto na ljestvici, na sam rub zone ispadanja. Sampdoria je povela u 69. minuti nakon što je "projektil" Palomba s 25 metara udaljenosti završio u mreži Catanije. Ipak, gosti su uzvratili samo četiri minute kasnije, a rezultat je na 1:1 poravnao Stovini. Dvije minute nakon toga Accardi je svojim pogotkom donio novu prednost Sampdoriji, a Bellucci je u 86. minuti postavio rezultat na konačnih 3:1.

Nogometaši Cagliarija u ovom su kolu upisali tek šestu pobjedu sezone, momčad sa Sardinije na domaćem je terenu svladala Torino rezultatom 3:0 i tako dodatno zakomplicirala situaciju na dnu ljestvice. Cagliari je nakon ove pobjede i dalje na posljednjem mjestu, ali sa samo bodom zaostatka za Empolijem i Regginom. Cagliari je poveo u 11. minuti zahvaljujući pogotku Jede, a 11 minuta kasnije Acquafresca je s bijele točke domaćinima donio prednost od 2:0. Isti je igrač u 57. minuti zaustavio semafor na konačnih 3:0 za Cagliari. Saša Bjelanović zbog ozljede i dalje ne konkurira za sastav Torina.

Najviše pogodaka ponudila je utakmica u Bergamu, Atalanta je na domaćem terenu svladala Empoli sa sigurnih 4:1. Mrežu gostiju u 19. minuti zatresao je Langella, a osam minuta kasnije domaćini su imali vodstvo od 2:0 nakon pogotka Donija. Atalanti je u 77. minuti Padoin donio prednost od 3:0, ali minutu nakon toga Vannucchi je svojim pogotkom smanjio vodstvo domaćina na 3:1. Međutim, u 84. minuti susreta Padoin je po drugi put u susretu zatresao mrežu Empolija za pobjedu Atalante od 4:1. Empoli je ovim porazom ostao na 19. mjestu na ljestvici te je još uvijek u neizvjesnoj borbi za opstanak.

U posljednjoj utakmici dana, Juventus je na domaćem terenu minimalnom pobjedom od 1:0 svladao momčad Napolija. Nogometaši Stare dame su po već prokušanom receptu pobjedu ostvarili u samom kraju utakmice i time zadržali treće mjesto na ljestvici. Domaćini su dominirali od početka do kraja, ali nisu uspijevali zatresti mrežu gostujućeg vratara Gianella.

Najviše prilika propustio je Del Piero, koji je u nekoliko navrata mogao donijeti prednost Juventusu. Međutim, kapetan Stare dame nije bio precizan, a nekoliko njegovih pokušaja zaustavio je Gianello. Jedini pogodak u susretu dogodio se u 88. minuti, Del Piero je poslao loptu u sredinu, a Iaquinta je prevario svog čuvara Domizzija i zatresao mrežu Napolija za pobjedu domaćina od 1:0. Juventus je tako zadržao treće mjesto na ljestvici i ima četiri boda prednosti ispred četvrtoplasirane Fiorentine.

Serie A, 28. kolo: Inter - Palermo 2:1, Fiorentina - Genoa 3:1, Livorno - Parma 1:1, Reggina - Siena 4:0, Sampdoria - Catania 3:1, Cagliari - Torino 3:0, Atalanta - Empoli 4:1, Juventus - Napoli 1:0.