Runje pravac prema drugoj ligi

Maja Giljanović • nedjelja, 23.03.2008.

Samo zahvaljujući još tragičnijem PSG-u, Lens hrvatskog reprezentativca Vedrana Runje još se uvijek - na jedvite jade - održava iznad crte, ali oba su kluba, nekadašnji prvaci Francuske, na pravom putu da se od ljeta nađu u društvu supatnika u Ligue 2...

Lens (prvak 1998.) je, naime, u prvom od dva preostala susreta 30. kola krenuo na gostovanje u Bretanju tražeći bodove kojima bi udahnuo zraka i pobjegao davljenicima iz Pariza na pet bodova, a ujedno se nadao osvetiti Rennesu za poraz u prvom dijelu prvenstva na njihovom Felix Bollaertu (2:1 prošlog listopada).

Krenulo je, međutim, od prve naopako: Rennes je navalio svom silinom i poveo prekrasnim pogotkom, pokazat će se, najboljeg igrača utakmice Jerome Leroyja. 33-godišnjak je svoj šesti ovosezonski pogodak postigao lobavši stasitog Sinjanina u 12. minuti pokazavši zorno sav talent veterana nekadašnjeg igrača primjerice PSG-a, Marseillea, ali i Sang et Ora (dvije sezone).

Rezultat je, pak, u 31. poravnao Maoulida pospremivši loptu odbijenu od stative nakon udarca Remyja u mrežu nemoćnog Luzija, ali spasa Papinovoj momčadi nije bilo: nekadašnji je hajdukovac u 40. minuti čak skinuo penal Briandu, ali zaludu kad se osim s 11-icom protivnika bori i sa suigračima. Belhadj, naime, dvije minute prije odlaska na odmor čini neshvatljivu grešku koju Pagis kažnjava i glavom vraća Rennes u vodstvo.

U drugom dijelu Leroy savršeno pronalazi Thomerta koji sam na drugoj stativi postavlja konačnih na koncu 3:1 i petu uzastopnu utakmicu bez poraza u nizu kojim su se uspeli u gornji dom Le Championnata dok Lens u preostalih osam kola očekuje grčevita borba za opstanak.

Na Gerlandu je, pak, pobjedom nad PSG-om Lyon po svemu sudeći riješio pitanje prvaka jer devet bodova prednosti nakon jučerašnjeg poraza Bordeauxa u Valenciennesu, šesterostruki uzastopni prvak neće ni u ludilu prokockati.

Trijumf nad Le Guenovim razbijenim trupama (prvacima 1986. i 1994.) je osigurao Fred u 8. minuti svojim petim ovosezonskim pogotkom, a s obzirom da su u Lyon stigli bez ozlijeđenih Paulete i Luyindule i da Perrinovi igrači u 89% slučajeva kad povedu, pobjeđuju - 18. mjesto je i dalje samo njihovo.

Rothen je umalo u 31. vratio kakvu-takvu nadu, ali je njegov udarac zaustavio na crti Grosso da bi raspoloženi Fred tri minute potom zabio i svoj drugi večeri.

Znajući u kakvom su sosu u slučaju pobjede, Parižani stišću: na samom isteku prvog poluvremena smanjuju preko Camare i štoviše poravnavaju penalom Rothena u 52. minuti. Govou, međutim, deset minuta potom po treći put svladava Landreaua, a konačnih 4:2 u 72. minuti na asistenciju Reveillerea s 12 metara desnicom precizno postavlja kapetan Juninho.