Partizan - Cibona: Kvaliteta presudila

Branimir Korać • utorak, 25.03.2008.

Partizan je još jednom ove sezone pokazao kako je kvalitetnija momčad od današnje Cibone i očekivano i zasluženo je uzeo pobjedu u prvom četvrtfinalnom susretu. Beograđani su slavili s deset poena viška u susretu u kojem je Cibona prespavala dobar dio posljednjih 15 minuta kada se utakmica prelomila...

Prva utakmica u Beogradu bila je šansa. Znali su to i u redovima Zagrepčana koji su to naglašavali u svojim najavama, ali želja im nije ispunjena, iznenađenje se nije dogodilo. Partizan je pokazao da je bolja ekipoa i na kraju je odnio pobjedu iako je Cibona u završnici zaprijetila. Tada je Vujošević samo vratio na parket svoju udarnu trojku Pekovića, Kecmana i Palacija i upravo oni odveli su Partizan do sigurne pobjede.

Početak je bio obećavajuć. Cibona se odlično držala u prvoj četvrtini, imala je pored kraj i četiri poena prednosti te tu četvrtinu riješila u svoju korist. Na startu druge četvrtine Kaštropil i Williams serijom 5:0 vode Cibonu do 31:24 što je ujedno bila i najveća Cibonina prednost tijekom susreta.

No onda "cibosi" počinju raditi ono što im je okarakteriziralo cijelu sezonu, a čini se da će im presuditi i u ovoj četvrtfinalnoj seriji. U obrani nikako ne uspijevaju zatvoriti napadački skok, Partizan niže druge pa i treće napade kao na traci dok u napadu Cibona gubi lopte bez upućenog šuta na koš. Partizan vrlo brzo radi 11:2 i preuzima kontrolu nad rezultatom. U određenim trenucima činilo se kako Partizan ne može krenuti u napad, a da prije toga nije primila koš, Beograđani su samo koristili skakačku nadmoć i velikom borbenošću poentirali iz drugog napada.

Na odmor se otišlo vodstvom Partizana 46:41, a kod Cibone istaknuti su bili Warren i Mulaomerović s po deset poena. Upravo njih dvojica bit će i jedini zapaženi "cibosi" sve do kraja utakmice što je premalo da se dobije jaka momčad poput Partizana. Dvojica raspoloženih je apsolutno nedovoljno.

Slika 1 od 1.

Vujošević je od svojih igrača u svlačionici vjerojatno zatražio još agresivniji pristup i to im se isplatilo. Borbeni domaćin tricama Tripkovića i Palacija te zakucavanjem Vraneša u 27. minuti ima 59:46, no Mulaomerović i Princ bar malo vraćaju Ciboni nadu ubačajima za povratak na minus osam uoči zadnje četvrtine.

Nada je trajala kratko obzirom da Partizan brzo diže prednost na 14 poena da bi u 34. minuti imao i najviših 73:57. Četiri minute prije kraja vodio je domaćin 82:67 nakon čega Cibona radi seriju 9:0 preko Mulaomerovića i Warrena te minutu i pol do kraja susreta dolazi na svega šest poena zaostatka. Tada slijedi već opisani scenarij, ulaze Palacio, Peković i Kecman, do kraja susreta igraju praktički sami protiv pet nemoćnih "cibosa" i osiguravaju meč loptu.

Cibona za prolaz dalje mora slaviti u obje naredne utakmice. U Zagrebu bi se to još i moglo dogoditi, no pobjeda u Beogradu u trećoj utakmici u vjerojatno punoj dvorani, u ovom trenutku se čini kao nemoguća misija.

Peković s 19 poena i sedam skokova i Palacio s 14 poena i pet asistencija predvodili su Partizan dok su u gostujućim redovima zadovoljili Warren s 19 i Mulaomerović s 18 poena.