25 minuta bilo je dovoljno

Ivana Strahija • srijeda, 26.03.2008.

Mladi su se hrvatski reprezentativci nakon četiri mjeseca bez reprezenativnih priprema konačno skupili, i odigrali susret s Mađarima. Hrvatska je slavila s naoko uvjerljivih 3:1.

Dugo razdoblje bez reprezentativnog nogometa nesumnjivo je ostavilo traga na našim najboljim nogometašima do 21 godine, a svega dva dana treninga nije moglo uvelike poboljšati tu činjenicu. Stoga već po prvom sučevom zvižduku, kojim je označen početak susreta, Mađari uzimaju loptu, Szalai prolazi po desnoj strani k'o da domaće obrane nema, i prijeti vrataru Ježini.

Zahvaljujući tom buđenju, Hrvati su na vrijeme shvatili da s Mađarima neće moći s "pola gasa", pa preuzimaju inicijativu. Uskoro Rukavinu u kaznenom prostoru Mađarske ruši Patkai, a slovenski sudac bez razmišljanja pokazuje na bijelu točku. Loptu u gol hladnokrvno zavlači Bušić.

Slijedi tridesetak minuta žustre igre, u kojoj ipak nije bilo velikih prilika, no Mađari su imali više od lopte. U 38. preslika situacije kod penala za Hrvate, samo je ovog puta na travi završio Szabo, prekršitelj je Lovren, a na 1:1 s 11 metara izjednačuje Szalai.

U drugom su dijelu, posebice početkom, bolji gosti, čiji Szalai, inače igrač B ekipe Real Madrida, radi dar-mar po domaćoj obrani. Brzonog i agilan, taj je Mađar i previše puta ulazio u opasnu zonu, no na sreću njegovi udarci nisu dovoljno precizni, ili je pak vratar Ježina bio spreman.

Sedamdeseta minuta susreta donosi još jedan penal, kad Kalinić pada u šesnaestercu Mađara nakon ne baš opasnog kontakta s Koltaijem. Kalinić izvodi kazneni udarac, no puca preslabo a da Bogdan ne bi pročitao kamo će lopta otići, pa iz najizglednije prilike Hrvati ipak ne dižu rezultat.

Slika 1 od 2.

Posljednjih 15-tak minuta susreta uvjerljivo pripada Hrvatima, koji kao da su tek sad stigli na radnu temperaturu. Ivancsics doduše iz slobodnjaka sa 25 metara iskosa smješta loptu tik pod prečku, no Ježina je vadi, a s druge je strane odličan Iličević svega minutu kasnije, kad centrira za Gabrića, no ovaj sam s vratarom puca pravo u njega.

Posljednja su dva pogotka pala kad su svi već mislili da će susret završiti neriješeno. U 89. minuti Gabrić i Iličević lijepo spajaju dodavanja, dopremaju loptu za Tadića, kojem nije problem konačno matirati Bogdana.

Za finalnih 3:1 i opet su zaslužni ponajbolji pojedinci susreta, Tadić i Iličević, ovog puta je potonji bio taj koji je ubacio loptu na pravo mjesto.

Nakon svega valja reći da su Mađari bili daleko od slabih protivnika, i pošteno su natjerali Hrvate na znojenje. Kod naših je nogometaša neuigranost bila izrazita, no u 25 su minuta jako dobre igre riješili susret i zasluženo slavili.

Izbornik Dražen Ladić nakon utakmice je kratko rekao: "Ne možemo više ni očekivati nakon četiri mjeseca bez okupljanja. Vidljivi su nedostaci u obrani, treba poraditi na pass i duel igri, no ipak mi je drago što su momci, ako ne prije no pred kraj utakmice, zaigrali kako znaju."

Prijateljski pripremni susret U21 reprezentacija: Hrvatska – Mađarska 3:1 (1:0 Bušić 7. 11m, 1:1 Szalai 39. 11m, 2:1 Tadić 87., 3:1 Iličević 89.)

Hrvatska: Ježina, Vida, Pamić, Jajalo, Ipša, Lovren, Mandžukić, Tomasov, Bušić, Iličević, Rukavina (Kelava, Maloča, Ljubičić, Gabrić, Kerić, Kalinić, Tadić, Pintarić)

Mađarska: Bogdan, Kovacs, Sipos, Simonfalvi, Patkai, Kecskes, Szalai, Ivancsics, Volgyi, Szabo, Pinter (Somodi, Balazs, Guzmics, Koltai, Vandai, Heffeler, Varga)