Zadar nakon drame iščupao Final Four

Bernard Jurišić, Sanja Čalić • subota, 29.03.2008.

Nakon velike drame u završnici susreta, košarkaši Zadra uspjeli su doslovce iščupati pobjedu protiv srbijanskog FMP-a u majstorici četvrtfinale regionalne košarkaške lige. Zadranima je pobjedu 74:73 s linije slobodnih bacanja donio Brewer, koji je samo nekoliko sekundi kasnije osvojio loptu i Jazine su "proključale"...

Zadar je u susret ušao vrlo agresivnom obranom, što je i rezultiralo prednošću koja je u sedmoj minuti nakon serije domaćih 6:0, u koju su prste upleli Macura, Brewer i Gečevski, dosegla plus od osam poena. Sve do sedme minute Zadrani su uspjeli limitirati svoje vrlo žilave protivnike na svega pet postignutih poena, no FMP se unatoč tome i dalje održavao na životu te je dionicu završio sa sedam poena zaostatka (22:15), a istom se razlikom, bez značajnijih promjena, otišlo i na odmor (39:32)

Slika 1 od 2.

No reakcija Zadrovih igrača nakon povratka na parket zasigurno nije bila onakva kakvu je trener Petrović priželjkivao. Najprije je Macura zaradio dvije osobne pogreške u vrlo kratkom razmaku, a iako je tricom otvorio drugo poluvrijeme, momčad FMP-a nije im ni najmanje ostala dužna. S četiri uzastopne trice, od kojih su dvije bile Ercegove, FMP je u 24. minuti po prvi put od samog početka utakmice prešao u vodstvo (42:44) i najavio novu tešku borbu za plasman na Final Four regionalne lige.

Nisu igrači FMP-a, u čijim je redovima najefikasniji bio Erceg (21 poena, šest skokova), na tom stali, izrešetali su Zadrane s čak osam trica u trećoj dionici, u čemu je s njih četiri postignute prednjačio Protić, te je gostujuća momčad u završnu četvrtinu ušla s prednošću od dva poena (56:58), ali i potpuno razigrana opasno prijetila već pomalo umornim Zadranima.

Slika 2 od 3.

Teška se borba vodila tijekom čitave posljednje četvrtine u kojoj je prednost FMP-a dosegla i plus sedam (59:66) u 34. minuti, no nošeni izvanrednom podrškom prepunih Jazina, Zadrani su započeli s preokretom kojeg je predvodio Brewer, a serijom 11:3 došli su u 38. minuti i do pozitivnog rezultata kojeg je s linije slobodnih bacanja potvrdio i kapetan zadarske momčadi Gečevski (72:69). Domaći su imali priliku već tada napraviti golem korak ka pobjedi, no trica Štimca iscurila je iz koša, čime je 55 sekundi prije kraja susreta FMP-u dana još jedna prilika za pobjedu.

Protić je tada bio vrlo koncentriran pogodivši dva slobodna bacanja (72:71), što nije pošlo za rukom Baraću s druge strane, te je 16 sekundi prije isteka vremena Labović svojim poenom još više povećao dramatičnost završnice (72:73). Srećom po Zadrane, Brewer (23 poena, osam skokova, tri asistencije) je pogodio oba iznimno važna slobodna bacanja, koja su se nakon izgubljene lopte FMP-a, pokazala pobjedničkima (74:73).

NLB liga, treća četvrtfinalna utakmica: Zadar – FMP 74:73