PSG-ove šanse sve tanje

Maja Giljanović • nedjelja, 06.04.2008.

PSG se osokoljen trijumfom u Liga-kupu prošlog tjedna protiv Runjinog Lensa i pobjedom nad Strasbourgom u odgodi ove srijede nadao ušićariti štogod s gostovanja u Nancyju, ali je trećeplasirana momčad Le Championnata spustila Le Guenovu momčad na zemnlju...

Nancy je na svom Marcel Picotu, naime, potvrdio o kakvoj se tvrđavi radi: ove su sezone Correijini igrači još neporaženi pred svojim navijačima, a protiv Parižana su štoviše prekinuli post i pobijedili po prvi put od 1985. godine.

Dušu bi gosti dali da im je pošlo za rukom ponoviti lanjskih 0:3, ali zaludu - dvostruki (1986., 1994.) je francuski prvak u grdim problemima i sljedećih šest kola mu predstoji grčevita borba za opstanak u ligi. Ukoliko je, inače, izgubi, po prvi će se put od 1970. sunovratiti u Ligue 2.

Nancy je Paris Saint-Germain ostavio ispod crte, 18. su i bodovno poravnati s redom Toulousom, Strasbourgom i Sang et Orom koji u srijedu kreću na vruće gostovanje u Saint Etienne, zahvaljujući pogotku Fortunea u 68. minuti. Svoj četvrti ovosezonski gol 26-godišnjak je postigao nadskočivši Armanda i glavom zakucavši loptu u mrežu blizu, ali dalekog Mickaela Landreaua.

U prvom je, pak, poluvremenu nakon pola sata izrazite terenske nadmoći domaćina (70% posjeda lopte) Pauleta propustio dvije najizglednije prigode susreta (18., 28. - oba puta brani kapetan Bracigliano) dok je u drugom unatoč igri s tri napadača (Portugalcu i Dianeu Le Guen je u špici priključio još i Luyindulu) PSG, umoran i pokisao, uputio samo jedan udarac i to niti u okvir vrata.

U posljednjem susretu 32. kola Lyon je na rasprodani i predivnom koreografijom okićeni Velodrome stigao uzvratiti Marseilleu za svoj jedini ovosezonski poraz na Gerlandu: Gerets je, naime, u četvrtoj utakmici za kormilom nekadašnjeg europskog prvaka kojeg je u listopadu preuzeo na stravičnoj 19. poziciji dvama pogocima Nianga slavio posred Lyona (1:2).

S druge strane Marseille je tražio prvi trijumf nad Lavovima na svom Velodromeu još od 1997., a nasušno im je trebao kako bi održali priključak (tri boda) s Nancyjem na trećem mjestu koje sljedeće sezone vodi u kvalifikacije Lige prvaka.

Samir Nasri je u 13. minuti propustio stopostotnu prigodu matirati Coupeta nakon što mu je lopta prešla preko noge samo da bi se desetak minuta potom iskupio i savršenim proigravanjem kojim je trojicu Lyonovih igrača poslao u prazno servirao zicer Djibrilu Cisseu: francuski reprezentativac s deset metara sam kao duh svojim 12. ovosezonskim pogotkom dovodi Marseille u vodstvo koje nepune dvije minute kasnije svojim šestim golom u šestoj utakmici protiv Perrinove momčadi, a 14. ukupno ove sezone, povećava Mamadou Niang.

Trenutak dekoncentracije stajao je Olympique primljenog gola u prvoj minuti sudačke nadoknade: Cana u skoku posprema u duelu s Boumsongom loptu u vlastitu mrežu, ali izostanke redom Benzeme i Crisa od prve minute te Toulalana i Freda koji su se ozlijedili u 11. i 31. minuti, Lyon je platio novim povećanjem Marseilleovog vodstva - novim pogotkom Nianga u 54. minuti.

Trijumfu južnjaka proveselio se i Bordeaux jer jučerašnjom gostujućom pobjedom u Rennesu Blancovi su Žirondinci smanjili zaostatak na šest bodova šest kola prije kraja. U sljedećem, pak, Lyon ugošćuje upravo Rouge et Noir trenera Lacombea dok Bordeaux na svom Chaban Delmasu dočekuje Caen.