Cibona - Split: Rudež minirao Toranj

Ivor Krapac, Branimir Korać • utorak, 08.04.2008.

Toranj se opasno naginje i ozbiljno prijeti "urušavanjem". U tri kola dva domaća poraza svakako su znak za uzbunu u Ciboni. No alarm se u više navrata ove sezone u Savskoj oglašavao, a promjena nije bilo. Mizernu sezonu Cibone iskoristio je i Split koji je u Zagrebu upisao veliku pobjedu na krilima nezadrživog Damjana Rudeža koji se poigravao sa svojim čuvarima i uništio Cibonu...

Bez pomoći Chrisa Warrena, ove sezone najkonstantnijeg i najboljeg Ciboninog čovjeka, kojeg muči bol u leđima, momčad Ivana Sunare nije uspjela izdržati nalet gostujućeg sastava predvođenog sjajnim Damjanom Rudežom. Krilo Splićana zatrpalo je Cibose s 30 poena uz odličnih 10/16 iz igre, 5/8 za tricu, na što domaći nisu imali pravi odgovor.

Prva četvrtina otvorena je poenima Vukušića i Hoskina za ranih Ciboninih 11:0 protiv na startu indisponiranih Splićana, koji su prve poene postigli tek u petoj minuti polaganjem Ivanova za 11:2. Ni nastavak četvrtine nije donio puno bolje vijesti za gostujuću momčad, Cibosi su u tom razdoblju mirno držali prednost i na prvi dvominutni odmor otišli s vodstvom od 23:15.

U drugoj četvrtini dogodile su se dvije bitne stvari. Prva i najvažnija - potpuno se razigrao gostujući junak Rudež, s 14 poena u tih deset minuta, a druga - Sunara je odmijenio dotad solidnog Vedrana Princa i na poziciju organizatora igre uveo Coreyja Williamsa, koji je, međutim, "organizirao" totalnu konfuziju i ponio najveći dio krivice za zastoj u napadu svoje momčadi.

Koristeći Cibonine probleme, Splićani su se u nešto više od tri minute serijom od 14:1 potpuno vratili u život, s Perićevim polaganjem u kontri za vodstvo od 29:26 u 14. minuti. Sunara je ubrzo shvatio da s Williamsom na parketu ovo neće završiti dobro, vratio je Princa na "jedinicu" i time najvjerojatnije spriječio nastavak vožnje svoje momčadi "u krivom smjeru". Rezultat na isteku prvog poluvremena obećavao je uzbuđenja i u nastavku, bilo je 38:37 za Split.

U trećoj četvrtini na svoje je došao Damir Mulaomerović, koji je, ponešto sam, a ponešto i dobrom suradnjom i proigravanjem Sama Hoskina, kojem nije bilo teško poentirati pod obručem, bio najzaslužniji za novi Cibonin nalet i vodstvo od 54:45 u 25. minuti. Uoči posljednje četvrtine Splićani su nekoliko puta smanjivali zaostatak, no na ulasku u posljednjih deset minuta Cibosi su se vratili na lagodnijih 65:58.

Završnica je ponovno bila u znaku večeras nezaustavljivog Rudeža. Dvije njegove i jedna Garnettova trica pomogle su "žutima" (ovog puta "crnima") da se vrate u potpuni egal, na minus od samo 77:76 u 38. minuti, no tu nije bio kraj. Rudež je potvrdio da ga ide tricom i za vodstvo Splićana od 81:80, preko Vedrana Princa koji mu je u tom napadu gostiju malo prekasno izašao na šut, a potom je još i sjajno asistirao Hrvoju Periću za zakucavanje i povećanje na 83:80 u posljednjoj minuti. U međuvremenu je očigledno umorni Mulaomerović izgubio loptu dodavanjem suigraču Bariši Krasiću u glavu, a od glave u aut - i sve loše što se moglo dogoditi Cibosima dogodilo se u tom kratkom razdoblju.

S 30-ak sekundi do kraja i 83:80 za Splićane, ušlo se u seriju slobodnih bacanja - domaći su radili prekršaje da zaustave vrijeme, a gosti da spriječe Cibosima izjednačenje mogućim šutem za tricu. U tom nizu Vedran Princ promašio je jedno, prvo, pri zaostatku Cibosa od 87:84, Akins se na drugoj strani "odužio" s promašena dva kod 87:85, no skok Ivanova u napadu kraj "zaspalog" Hoskina i pogođeno jedno od dva slobodna, za 88:85, praktički su otklonili sve dvojbe. U posljednjim trenucima Rozić je ubacio prvo od dva slobodna bacanja, drugo promašio, a Perić je skokom u obrani stavio "točku na i" u pobjedi svoje momčadi. Na koncu, potpuno zasluženoj.

Uz Rudeža, u gostujućim redovima vrijedi izdvojiti i Marlona Garnetta (15 poena, 5/13 iz igre), Andriju Stipanovića (13 poena, 12 skokova) i Tonyja Akinsa (12 poena, osam asistencija). Kod Cibosa su bolji od ostalih bili Hoskin s 24 i Mulaomerović sa 16 poena.