1. Hrvatska nogometna liga, 28. kolo, 12.04.2008, 16:00 h, Varaždin, Stadion Varteksa, gledatelja: 1000
Suci: Igor Pristovnik (Zagreb), Mate Matić (Zagreb) i Andrija Olujić (Zagreb)

Marko Kljaić • subota, 12.04.2008.

Jedan od najlošijih susreta između Varteksa i Šibenika odigran je danas na stadionu Varteksa. Susret u kojem je pobjeda značila mogući bijeg iz dodatnih kvalifikacija završio je bez pobjednika. Gledatelji nisu mogli uživati u igri, prilika je bilo još manje, a pogoci su pali iz čiste slučajnosti...

Zoran Ivančić
88'
Goran Gruica
65'
26
Krunoslav Jambrušić
85'
29
Ive Grgas-Grando
90'
Ivica Kalinić

Varteks je u utakmicu sa Šibenikom ušao s dosta problema. Tri glavna igrača nisu mogla nastupiti u 27. kolu. Najveći udarac sigurno je neigranje kapetana Miljenka Mumleka. Ozljedu aduktora Mumlek je zaradio u srijedu u polufinalu Kupa protiv Hajduka. Na istoj utakmici ozljedu je zaradio i Goran Mujanović. Zbog žutih kartona nije nastupio Josip Brezovec.

Niti Ivan Kalinić nije bio u boljoj situaciji. Štoviše, njemu su nedostajala čak osmorica igrača. Tabi je izostao zbog crvenog kartona, a Bonacin zbog sakupljena tri žuta kartona. Čak šestorica igrača popunili su listu ozlijeđenih igrača. To su redom: Gović, Kwedi, Makarin, Runje, Šubić i Matas.

Brojni izostanci uvjetovali su razvoj igre u ovom susretu. Trojac Mumlek, Mujanović, Brezovec previše je nedostajao Varaždincima. Otprilike 1.000 gledatelja nije vidjelo niti jednu pravu priliku, niti jednu razrađenu akciju. Besek je postavio svojih klasičnih 4-3-1-2 sustav igre. No, Drago Papa su u ulozi razigravača iza dva napadača nije nabolje snašao. Pomalo je razočarao i Matija Smrekar, ali je teško za očekivati da će tako mladi igrač ponovit onakvu igru kao protiv Hajduka od prije tri tjedna.

Možda je i veći problem od nedostatka glavnih igrača bio i pristup protivnika. Iako su najavljivali da se u Varaždin ne dolaze braniti, Šibenčani su od prve minuti zaigrali defenzivno. Takozvani bunker bio je čvrst i djelotvoran. Hrvoje Slavica nije morao niti jednom ozbiljnije reagirati. Posljednji obrambeni red gostiju predvođen Kulušićem i Raićem zaustavljao je sve pokušaje Varaždinaca. Zec u vrhu napada nije imao prilika, ali gosti ionako nisu stigli u Varaždin pobijediti.

U drugom poluvremenu je Besek skroz ispremiješao momčad, a izvadio je samo jednog igrača. Papu je na mjestu razigravača zamijenio Hrman, dok je sam Papa otišao na desni bok. Šimek je zauzeo mjesto desnog braniča umjesto Conjara koji je napustio teren. Bez obzira na sav taj trud promjene u igri nije bilo. Tek jedna poluprilika Novinića na početku nastavka. Gosti i dalje razmišljaju samo o čuvanju svoga gola.

U trenucima kada su domaći navijači polako gubili živce, sudac Igor Pristovnik vratio im je nadu. U kaznenom prostoru gostiju pao je Enes Novinić i Pristovnik je pokazao na bijelu točku. Varteks je iz sumnjivog jedanaesterca u vodstvo doveo Mario Lučić. Nekoliko minuta nakon toga Pristovnik nije imao hrabrosti još jednom dosuditi kazneni udarac. Po njegovom mišljenju start na Gordana Vuka nije bio za najstrožu kaznu.

Nakon vodstva Varaždinci su još više pali u igri, ako je i to bilo moguće. Gosti su to naravno znali iskoristiti. Izjednačenje je skoro stiglo u 81. minuti. Zec je iz okreta prekrasnim udarcem pogodio vratnicu. Lagani pritisak gostiju se nastavlja i u sljedećih pet minuta. Upornost im se isplatila u 87. minuti kad je ubačaj Vitaića u mrežu domaćina ubacio Jambrošić. Samo desetak minuta otvorene igre itekako se isplatila gostima, a kakva bi bila utakmica da se od početka tako igralo.

Kao zaključak možemo reći da je utakmica bila sve samo ne borba. Bodovi su i jednima i drugima značili čak i siguran ostanak u ligi, a igrači na terenu nisu pokazali skoro ništa. Razočaraniji mogu biti domaći navijači. Bez obzira na neigranje već spomenute trojke, Varteks je morao doći do pobjede na domaćem terenu. Neku veliku želju nisu pokazali ni Šibenčani. Tek u posljednjih 10 minuta krenuli su u napad, a pogodak je stigao više kao plod uspavanosti domaće obrane. Ipak, pobjedu nisu zaslužili ni jedni ni drugi i remi je najrealniji ishod.