Košarkašice Spartaka obranile naslov

Ivana Jurica • nedjelja, 13.04.2008.

Košarkašice ruskog Spartaka obranile su naslov najbolje ekipe i u ovogodišnjem izdanju Eurolige. One su u češkom Brnu, u finalnom susretu s rezultatom 75:60 bile bolje od domaćeg sastava Gambrinus Brno. I u borbi za treće mjesto pobjedu je odnijela ruska ekipa …

Nakon što su u polufinalnom susretu pobijedili UMMC Ekaterinburg (78:68), u finalu su, protiv domaćih košarkašica vodile od samog početka utakmice. Već na startu stekle su prednost od deset koševa (12:2), koliko su imale i na isteku prve četvrtine (24:14). Raspoložena je bila Lauren Jackson, a upravo nakon njene trice Ruskinje su došle i do +14 (30:16). Pridružila joj se i Thompson pa je do odlaska na odmor prednost Spartaka narasla na 16 koševa (43:27).

U trećoj četvrtini Spartak je u nekoliko navrata imao i više od 20 koševa prednosti (52:31, 58:33). Gambrinus Brno se, unatoč podršci preko 3000 navijača, nije mogao nositi s Ruskinjama koje su uoči posljednjih deset minuta imale 18 koševa viška (60:42). U 34. minuti Čehinje su došle na minus osam (63:55), ali Jackson i Thompson ne daju im da se još više približe. Tri posljednje minute domaće su košarkašice završile bez koša, što je Spartak iskoristio i stigao do pobjede od 15 koševa prednosti (75:60).

Najbolja i najefikasnija igračica na utakmici bila je Lauren Jackson iz pobjedničke ekipe. Uz 18 koševa upisala je i 12 skokova. Po 14 koševa postigle su Bird i Taurasi. Naša Vedrana Grgin Fonseca za pobjedničku ekipu nije odigrala niti minute. U redovima Gambrinus Brna najefikasnija je bila Zuzana Zirkova s 16 i Jana Vesela s deset koševa.

Puno je zanimljiviji bio susret za treće mjesto u kojem je Bourges Basket naše Sonje Kirete s 69:70 poražen od druge ruske ekipe, UMMC Ekaterinburga. U cijelom prvom poluvremenu Ruskinje su vodile glavnu riječ, u pojedinim trenucima imale su i deset poena prednosti. U 25. minuti Francuskinje prvi put dolaze do prednosti koju drže sve do posljednjih sekundi utakmice kada Aubert tricom pobjedu donosi Ruskinjama. Najefikasnije u ruskoj ekipi bile su Abrosimova i Gruda sa po 13 koševa, dok je s s druge strane Kireta uz 20 koševa upisala i sedam skokova.